Nařízení vlády č. 51 je krok správným směrem

Svazy pěstitelů cukrovky vítají Nařízení vlády jako projev podpory řepařství a cukrovarnictví, které se nachází ve vleklé krizi. Důsledkem této krize je pokles ploch cukrovky na historicky nejnižší úroveň 60 tis. ha. Usnesení předchází zavedení Tržního řádu pro cukr a cukrovku, které bylo ministrem Fenclem avizováno již v minulém roce.

Regulaci trhu s cukrem chápeme jako nezbytné opatření z těchto důvodů:

- V zásadě byla dokončena privatizace cukrovarnického průmyslu a velmi pokročila jeho restrukturalizace. Převážnou tíhu tohoto procesu nesly zahraniční společnosti, které do cukrovarů vnesly i svůj kapitál.

- Světová cena cukru je na tak nízké úrovni, že bez státní subvence by nebylo možno ve větším rozsahu exportovat přebytečný cukr. Masívní podporu exportu přebytků nelze od státu očekávat. Nařízení vlády umožňuje uplatnit princip samofinancování. Z každého l kg cukru, prodaného na domácím trhu, použijí cukrovary částku 1,90 Kč jako subvenci za export cukru.

- V oblasti pěstování cukrovky bude možno stabilizovat plochy a racionálně podnikat, s možností návratnosti vložených investic.

- Domácí trh s cukrem se stabilizoval, má své konečné rozměry. Liberalizace trhu, tvorba nadprodukce cukru bez zajištění odbytu vždy vedly k poklesu ceny cukru a cukrovky pod hranice nákladů, k poklesu ploch a neefektivnosti celého odvětví. Výjimkou byla léta s vysokou světovou cenou cukru, tedy když byl export cukru výhodný. Takovou situaci však nelze očekávat vzhledem k obrovským přebytkům cukru ve světě.

Stanovení minimální ceny cukru nepoškozuje spotřebitele, neboť zvýšení ceny cukru v životních nákladech činí minimální položku. Pro některé výrobce nápojů a velkospotřebitele cukru je kritika stanovení minimální ceny cukru rouškou, za kterou skrývají vlastní neřešené problémy - odbyt vlastních výrobků, přebytek výrobních kapacit těchto podniků, jejich roztříštěnost a malá efektivnost. ČR se zavázala v rámci přibližování k EU, postupně se adaptovat na pravidla trhu EU a vládní nařízení je v souladu s tímto závazkem. Bude na něj navazovat přijetí tržního řádu, který bude kompatibilní s tržním řádem platným v EU.

V minulém týdnu vydalo MZe k Nařízení vlády č. 51 prováděcí předpis, tzv. organizační zabezpečení, ve kterém navrhuje Ministerstvu financí vyhlásit minimální cenu cukru 16,65 Kč/kg, z níž se odvozuje po odpočtu částky 1,90 Kč/kg minimální cena cukrovky ve výši 948 Kč/t při 16 % cukernatosti. Pokud bude tento návrh Ministerstvem financí akceptován, bude tato cena cukrovky zakotvena v dodatcích ke kupním smlouvám na rok 2000.

Dále se ustavuje nezávislá komise, která posoudí technologickou a finanční způsobilost žadatelů o rozdělení zvláštní individuální kvóty. Rozdělení zvláštní kvóty na tři znovu zprovozněné cukrovary je kontroverzním bodem a je předmětem nesouhlasu majitelů těchto cukrovarů, neboť kvótu stačí naplnit provoz jednoho cukrovaru.

Svazy pěstitelů cukrovky nepovažují za racionální, po proběhlé redukci cukrovarnického průmyslu a při omezeném odbytu cukru na domácím trhu, znovu otevírat zastaralé cukrovary. Daný problém však považují za přechodný a řešitelný. Cukrovar, nebo cukrovary, které kvótu obdrží, by měly být v tradiční řepařské oblasti, měly by splňovat všechny technologické a ekologické parametry pro řádný provoz, garantovat platbu za řepu a plně respektovat zásady vyplývající z Vládního nařízení.

Ing. Jiří Krouský, SPC Čech

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info