Nad dalším osudem pivovarů Prazdroj a Radegast visí otazník

LN - 27.11.1998

Nad dalším osudem pivovaru Prazdroj a Radegast visí otazník

O koupi nošovického pivovaru má zájem pet významných zahranicních spolecností, o Plzenský Prazdroj údajne tri

Co udelá Nomura? Predloží antimonopolnímu úradu znovu žádost o fúzi Prazdroje s Radegastem, nebo prodá své podíly v techto pivovarech? Nikdo neví.

PRAHA- Nomura, která prostrednictvím spolecnosti IMP Finance ovládá pivovary Plzenský Prazdroj a Radegast, v úterý stáhla svou žádost o fúzi obou pivovaru. Tu projednával Úrad pro ochranu hospodárské souteže (ÚOHS) pod vedením Stanislava Belehrádka. Je to prekvapivý krok. Zatím ale neznáme další plány Nomury a nevíme, zda jde o rešení definitivní, prohlásil pro LN reditel Radegastu Jan Sikora. Je možné, že bude (Nomura) hledat i jiný postup, dodal. Také ekonomové se domnívají, že fúze možná ješte není ztracená.

Nomura je financní hrác. Možná, že ceká na okamžik, kdy Belehrádek odstoupí z funkce a vedení úradu prevezme nekdo jiný, ríká Daniel Martinu z Patria Finance s tím, že potom se Nomura muže svou žádost pokusit zopakovat. Ani Nomura, ani ÚOHS se však k této variante zatím nehodlají vyjadrovat. Stanislav Belehrádek po svém zvolení do Senátu potvrdil, že z funkce šéfa ÚOHS odstoupí. Zájemci z celého sveta Úrad zamýšlenou fúzi již dvakrát zamítl s oduvodnením, že by takto vzniklý pivovar ohrožoval konkurenci na trhu. Protože však již jsou pivovary pres Nomuru majetkove propojeny, v srpnu uložil Nomure prodat podíl v jednom z pivovaru. O Plzenský Prazdroj údajne projevily zájem tyto skupiny: japonský Kirin, nizozemský Heineken a South Africa Breweries. Nomura v soucasné dobe rovnež vede jednání o prodeji svého 60,72procentního podílu v Radegas tu, který drží pres spolecnost IMP Finance. Podle našich informací se jedná s belgickou spolecností Interbrew, rakouským BBAG, South Africa Breweries, Heinekenem a anglickým Bassem, potvrzuje Sikora. Odborníci hovorí o tom, že horkým kandidátem na koupi podílu v Radegastu je Bass Brewers, který máv nošovickém pivovaru 33,36procentní podíl a krome toho ovládá konkurencní Pražské Pivovary. Bass se o zvýšení svého podílu zajímá, což je logické vzhledem k tomu, že do pi vovaru již investoval znacnou sumu, potvrzuje Sikora s tím, že Radegast zatím nemá informace o tom, v jakém stadiu jednání jsou. Cena, za kterou by byl prodej realizován, se podle odborníku pohybuje kolem 6000 korun za akcii. Nevíme, jestli by to bylo 6 nebo 7 tisíc, jisté je, že to bude více, než je soucasná tržní cena, rekl Sikora. Tržní cena akcie Radegastu je v soucasné dobe 1750 korun. Prodej podílu v tomto pivovaru by IMP Finance prinesl 2,9 miliardy korun pri cene 6000 korun za akcii, 3,14 miliardy pri 6500 za akcii a 3,38 miliardy korun pri 7000 korun za akcii. Pokud by k ovládnutí celého Radegastu Bassem došlo, Radegast s Pražskými Pivovary bude mít zhruba 28procentní podíl na trhu. Behem nejaké doby lze ocekávat, že by se tento podíl zvýšil a ÚOHS bude mít co delat s dalším monopolem na trhu, ríká Martinu. V zákone na ochranu hospodárské souteže se totiž ríká, že nebezpecné je jakékoli spojení, jež by na relevantním trhu melo více než 30 procent. Hlavním akcionárem Plzenského Prazdroje je spolecnost Ceské pivo, kterou po navýšení základního jmení témer stoprocentne ovládla nizozemská IMP Finance B.V. Ceské pivo, a.s., kontroluje v soucasnosti 87,85 procent Prazdroje. IMP Finance je soucasne hlavním majitelem nošovického Radegastu, kde má 60,72 procenta akcií. Britský Bass International Brewer"s Overseas Hold zde drží blokacní minoritu 33,36 procenta akcií.

Tereza Zavadilová

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info