Na český trh se dostalo přes 700 kilo rozinek s nedeklarovaným alergenem
02.04.2010 | SZPI
Obiloviny obsahující lepek, mandle, kešu ořechy, pistácie, arašídy, mléko, sója, hořčice, celer, ryby, korýši, vejce atd. – na všechny tyto potraviny existují alergie. Lidé jimi trpící musí upravit svůj jídelníček tak, aby v něm omezili nebo z něj zcela vyloučili tu potravinu, na niž jsou alergičtí. Z toho důvodu je nutné, aby výrobci na obalech potravin správně uváděli jejich složení. V případě, že potravina obsahuje alergen, který není ve složení deklarován, jedná se pro alergiky o nebezpečnou potravinu.
Mezi alergeny patří také oxid siřičitý nebo siřičitany v koncentracích vyšších než 10 miligramů na kilogram potraviny. V těchto dnech proto Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala balené rozinky (Rozinky – stolní hrozny révy vinné sušené á 100g, datum minimální trvanlivosti 05.12.2010, šarže L 068), u nichž laboratoře naměřily 180 miligramů oxidu siřičitého na kilogram. Přesto nebyl oxid siřičitý deklarován na obale.
Zakázané rozinky původem z Indie do ČR dovezla firma Pavel Stolarik-PS TRADE z Hodonína, a to v množství 750 kilogramů. Z tohoto množství firma Ing. Bohumil Kratochvíl – IBK Trade z Horní Cerekve zabalila 7 200 kusů spotřebitelských balení. Na základě opatření uloženého SZPI bylo z trhu staženo 107,2 kilogramů, tj. 1072 balení. Zbytek byl již rozprodán. Pokud někdo trpí alergií na oxid siřičitý, neměl by tyto rozinky rozhodně konzumovat.
Oxid siřičitý se používá ke konzervaci potravin, ale může být použit také jako antioxidant. Nejčastěji se síří sušené ovoce nebo víno.
Zpracoval: Mgr. Martina Šmídtová - tisková mluvčí SZPI , tel.: +420-542426633
Další články v kategorii Potravinářství
- Americká nápojová společnost PepsiCo ve čtvrtletí zvýšila zisk o 67 procent (05.02.2026)
- Analytik: Češi nakupují méně potravin, ale připlatí si za kvalitu (05.02.2026)
- Tři sládci ze skupiny Prazdroje uvařili speciály, lidé je ochutnají při Noci pivovarů (05.02.2026)
- Litovelský pivovar mění logo a design obalů,odkazuje k historii a úrodnosti Hané (05.02.2026)
- Carlsberg zvýšil provozní zisk, těžil z převzetí výrobce nealkoholických nápojů (04.02.2026)
- Zástupce pivovarníků navrhl zavést vstupné na Oktoberfest, vysloužil si kritiku (04.02.2026)
- Rohlík zpoplatnil papírové tašky. Hodlá omezit jednorázové obaly (04.02.2026)
- Pesticidy v jablkách? Chybí přesnější data, reagují experti. ČR má přísné normy (03.02.2026)
- Mlékárně Madeta v roce 2024 vzrostl meziročně zisk více než trojnásobně (03.02.2026)
- V Austrálii se připravují na prodej geneticky modifikovaných fialových rajčat (03.02.2026)

Tweet



