Mlékárny chtějí více peněz na dotace vývozu

Mlékárny chtejí více penez na dotace vývozu

Venkov trápí domnelý prebytek mléka a narustající zásoby másla. Mlékárny za prebytky mléka vidí 30 tisíc nadbytecných krav a doporucují uríznout jim hlavy. Zpracovatelé mléka radí spokojit se s rocní produkcí dva a ctvrt miliardy litru mléka a nebojovat o národní kvótu o tretinu vyšší, s níž bychom meli vstoupit do Evropské unie.

Mlékárny to ríkají s tichým práním rozkývat zemedelskou verejnost a chtejí prudce snížit denní nákup mléka. Mnoho farem, zemedelských družstev a spolecností stejne jako drobných kravickáru v pohranicí z mléka žijí. S cernou vidinou ztráty nekdy i jediného príjmu se zacnou samozrejme zemedelci bourit. Stát se zalekne a bude hledat peníze na další podporu exportu. O tyto peníze nyní jde predevším Jihoceským mlékárnám. Chtejí víc vyvážet máslo a na to potrebují více dotací.

"Stát stanovil mantinely, ale nezbavil nás lonské záteže másla. Jeho výrobní cena za soucasných nákupních podmínek mléka je 90 korun za kilogram, aby ale bylo prodejné, muselo by stát kolem 60 korun. Ztrátu by musely mlékárny nést ze svého, což je nemyslitelné," uvedl reditel mlékáren Milan Teplý. Když totiž v nejbližších dnech Jihoceské mlékárny sníží denní nákup mléka o 200 tisíc litru, jak vyhrožují, mohou se dál zarucit, že splní podmínku exportu másla. Ta prikazuje polovinu produkce mlékárny vyvézt. Z menšího množství je i polovina nižší a vzniknou výhodnejší podmínky pro dotaci exportu. V tom je vysvetlení soucasných kroku jihoceských potravináru. Pritom by ani pro ne nebylo složité méne odtucnovat mléko a netvorit prebytky másla.

"Mléku s podílem tuku 0,1 procenta se v okolních státech ríká odstredák, krmí se jím vepri a v obchodech není," rekl tiskový mluvcí Ministerstva zemedelství Pavel Kovár. "Dokud nemá mléko alespon pres 2 procenta tuku, nejde pod tímto oznacením do obchodu," dodal Kovár.

V Dánsku dokonce musí mít mléko 3,5 procenta tuku. Uvedomují si tam, na rozdíl od nás, že jen na mlécný tuk se váže množství mikroprvku, minerálu a vitaminu a zejména detem by se nemelo nabízet odstredené, ale polotucné mléko. Twigy trend se sice nabízí jako zdravá výživa, ale je to víc o penezích než o skutecném prínosu lidskému organismu. "Zatímco v Evropské unii si tento problém vyrešili narízením, v Cesku budeme doporucovat nesmyslné další porážky krav a dovážet totéž mlékárenské zboží, které zahranicní firmy vyrábejí v rade prípadu soubežne ve svých zemích i v Cesku v mlékárnách, kde mají jako akcionári majoritu," konstatoval tajemník Ceskomoravského svazu podnikatelu v zemedelství Jan Veleba.

Pritom jak potvrdil Josef Král ze soukromé zemedelské spolecnosti Bernard Mandelík v Uhlírských Janovicích, ješte v roce 1998 se mléko od zemedelcu nakupovalo za 7,90 koruny za litr a výrobky byly prodejné. I když šlo o cenu vyšší, než je soucasná cena 7,50 koruny za litr.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info