Minsk ruší zákaz dovozu živého skotu z EU. Stane se branou pro zboží do Ruska?
21.08.2014 | E15 on line
Bělorusko odvolalo zákaz dovozu živého hovězího dobytka z Evropské unie. Zrušení zákazu přichází v době, kdy Bělorusko plánuje zvyšování vývozu potravin do sousedního Ruska. To v důsledku ukrajinské krize zastavilo dovoz masa a dalších potravinářských produktů z EU a USA.
Minsk nicméně tvrdí, že zrušení zákazu dovozu dobytka s plány na zvyšování dodávek potravin do Ruska nesouvisí. Je prý důsledkem poklesu obav ohledně viru Schmallenberg, kterým se v roce 2011 v některých členských zemích EU nakazila řada krav a ovcí.
Rusko tento měsíc zakázalo veškerý dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků, ovoce a zeleniny z EU, USA a několika dalších západních zemí. Reagovalo tak na západní sankce uvalené kvůli krizi na Ukrajině na vybrané ruské podniky, činitele a některá odvětví ruské ekonomiky.
Tento týden Rusko uvedlo, že povolí dovážet z Běloruska a Kazachstánu zpracované potraviny vyrobené ze západních surovin. Moskva se tak snaží omezit dopad embarga na ceny potravinářského zboží. Bělorusko hodlá v letošním roce zvýšit dodávky potravin do Ruska o 15 až 40 procent.
Rusko, Kazachstán a Bělorusko letos uzavřely smlouvu o vzniku Euroasijské hospodářské unie, jednotného trhu propojeného celní unií. Ta mezi těmito zeměmi bývalého Sovětského svazu funguje od roku 2010. Bělorusko a Kazachstán již dříve uvedly, že potraviny zakázané Ruskem budou dál dovážet.
Další články v kategorii Potravinářství
- Výrobce sirupů Kitl z Liberce chce uspět v Německu, vytvořil tam dceřinou firmu (17.07.2026)
- Pivovar Radegast v Nošovicích zrekonstruuje linku na stáčení piva do lahví (17.07.2026)
- Jíme lokálně propojuje lidi s farmáři z jejich okolí (17.07.2026)
- V Evropě ubývá prasat a skotu. EU chystá strategický plán (17.07.2026)
- Skupině Úsovsko loni klesl zisk o 40 procent na 180 milionů korun (17.07.2026)
- Mattoni rekordně roste a plánuje další expanzi. Východní trhy ale vynechá (16.07.2026)
- Evropané nakupují jinak. Škrtají cukr i alkohol, sledují složení potravin, říká průzkum (16.07.2026)
- Vejce novým symbolem drahoty. Slevy loví desítky tisíc Čechů měsíčně, máslo naopak z žebříčku mizí (15.07.2026)
- Oběd v restauraci už vyjde na více než 200 korun (15.07.2026)
- Komora: Mlékárny kvůli nízkým cenám prodávají se ztrátou, hrozí zavírání provozů (15.07.2026)

Tweet



