Ministerstvu zemědělství hrozí žaloby

HN 22.2.2000

Ministerstvu zemedelství hrozí žaloby

Narízení o kvotaci výroby cukru je protizákonné, navíc se jím nemusí nikdo rídit

Vláda vcera odsouhlasila, že cukr smejí v tuzemsku se státním souhlasem vyrábet pouze spolecnosti vybrané Ministerstvem zemedelství.

Pres odpor státních institucí, prumyslových odberatelu cukru a dotcených firem vcera vláda schválila narízení, které stanoví produkcní kvóty na výrobu cukru v tuzemsku. Toto opatrení má podle jeho kritiku výrazne omezit prístup na trh subjektum, kterým vláda kvótu nepridelila. Má se tak zakonzervovat soucasný stav, kdy trh s cukrem v CR ovládají tri silné spolecnosti. Prestože narízení není právne vymahatelné, zbytecne prý vyhrocuje konflikt mezi jednotlivými cukrovary. "Zamestnáme prípadne i Ústavní soud," tvrdí firmy, které stát do systému nezahrnul.

Ministerstvo zemedelství tvrdí, že jím navrhovaný systém regulace trhu funguje i v zemích EU. Opatrení prý má predevším vytvorit záruky stabilních príjmu pestitelu. Stát má podle nej stanovit minimální garantovanou cenu, kterou pestitelum budou vybrané cukrovary hradit. Dále má stanovit kvóty pro jednotlivé subjekty, a to na základe jejich podílu na celkové produkci za posledních pet hospodárských let. Systém má také zajistit tvorbu zdroju pro nákladný vývoz nadbytecného cukru. Vybrané cukrovary totiž mají podle narízení vyrobit stanovený objem cukru, ze kterého musí vytvorit financní rezervu ve výši 1950 korun na tunu vyrobeného cukru. Tu pak mají použít k zajištení exportu cukru, jehož objem urcilo rovnež Ministerstvo zemedelství.

Postup Ministerstva zemedelství, které návrh vláde predložilo, ale ješte pred vcerejším zasedáním vlády napadla spolecnost Eurogynova-CZ a vyzvala kabinet, aby návrh nepodporil. Právní zástupce spolecnosti Jirí Novák HN sdelil, že ustanovení zákona o zemedelství, na které se MZe odvolává, nezakládá právo státu ci vlády vydávat podzákonné normy a jejich prostrednictvím ukládat práva nebo povinnosti. Ministerstvo si ale slibuje, že subjekty, kterým kvótu urcila, na tento návrh pristoupí, prestože uložené povinnosti podle nej plnit nemusí. V príštím roce se totiž predpokládá, že již bude platit zákon o Státním zemedelském intervencním fondu, na jehož základe stát bude moci zavést výrobní kvóty "natvrdo". A ty chce MZe stanovit práve podle tohoto narízení.

"Prestože se nevybrané cukrovary nemusí vládním opatrením rídit, je samotný postup v rozporu s ústavními právy a je poprením tržních principu," rekl Novák. Podle nej je neprijatelné, aby se vláda pokoušela "dekretovat" osm výrobcu cukru v CR a tem pridelovat kvóty.

Kvotace výroby je ale nezákonná i podle lednového stanoviska Úradu pro ochranu hospodárské souteže. "ÚOHS sdelil MZe, že stanovení produkcních kvót musí predcházet schválení zvláštního zákona, jinak jsou v rozporu se zákonem o ochrane hospodárské souteže," stálo ve sdelení úradu. Ke vcerejšímu verdiktu kabinetu se ale ÚOHS nevyjádril, protože návrh narízení nemel k dispozici. Jeho mluvcí Jaromír Blažke HN rekl, že neví, zda by od té doby úrad dostal jakýkoli jiný návrh ministerstva. Koncem ledna však ministr zemedelství Jan Fencl tvrdil, že pres odmítavé stanovisko protimonopolního úradu bude s jeho zástupci hledat jiné rešení, které by zajistilo stabilizaci trhu s cukrem.

Praha (fen)

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info