Ministerstvo zemědělství: Vraťte se k tučnějšímu mléku

Ministerstvo zemedelství: Vratte se k tucnejšímu mléku

Zatímco obyvatele Ceska zasáhla móda zdravé, nízkotucné výživy, zpracovatelé mléka reší na první pohled jen težko pochopitelný problém. Ve skladech jim totiž pribývají tisíce tun tuku, který nemají jak zužitkovat.

CESKÉ BUDEJOVICE/PRAHA S neobvyklou prosbou k národu prichází ceské ministerstvo zemedelství. Po deseti letech presvedcování obyvatel zeme o jejich nezdravých stravovacích návycích a prílišné spotrebe tuku, prosí stát strávníky, aby znovu zacali pít tucné mléko a jíst tucný jogurt a sýry. Jinak totiž hrozí, že mlékárny doslova zavalí ceský trh horami tuku v podobe másla, které proste nemohou prodat ani jinak využít. "Ac to zní neuveritelne, pres tricet procent veškerého mléka prodaného v Cesku dnes tvorí mléko odstredené, s minimálním obsahem tuku, zatímco napríklad v sousedním Nemecku je to jen 0,2 %," rekl LN mluvcí ministerstva zemedelství Pavel Kovár. Cechy podle nej negativne zasáhla desetiletá propaganda o škodlivých úcincích mléka jako takového, spojená navíc s tvrzením, že když už pít mléko, tak nejlépe úplne bez tuku. V západních zemích už ale údajne prišli lidé na to, že netucné mléko není zase tak zdravé, a vracejí se proto alespon k mléku polotucnému. "Odstredené mléko se dríve dávalo pouze prasatum," rekl Kovár. Domnívá se, že predevším mlékárny by mely co nejdríve zahájit kampan, která by konzumenty znovu vrátila k tucnejším druhum mlécných výrobku. Práve mlékárenským producentum se totiž na skladech hromadí tisíce tun tuku v podobe nespotrebovaného másla, které nemohou prodat ani na domácím, ani na zahranicním trhu. Pokud by veškerou dnešní zásobu, odhadovanou na 4,5 tisíce tun, vrhli bez dotací a pomoci státu pod cenou na trh, v celém mlékárenském prumyslu by to znamenalo obrovské ztráty.

Na Západe je na trhu více tucných mlécných výrobku

"My pritom navíc ocekáváme, že už v zárí se celková zásoba nespotrebovaného másla v republice vyšplhá až na sedm tisíc tun," rekla LN mluvcí Jihoceských mlékáren Dana Marková. Potvrdila pritom na první pohled neuveritelnou skutecnost, že na západních trzích je dnes mnohem menší podíl netucných mlécných výrobku, než je tomu v Cesku. "Na západe už totiž taková první vlna "zdravé výživy" prešla a lidé se vracejí ke zdravému normálu," rekla Marková. Domnívá se, že v Cesku navíc bohužel móda zdravé výživy zasáhla pouze mlékárenský prumysl. Lidé si podle ní neodpouštejí knedlíky, pivo a veprové, ale zato pijí odstredené mléko. "V západních zemích je zrejme skladba potravin mnohem pestrejší," tvrdí Marková. Na rozdíl od ministerských úredníku je však presvedcena, že s kampaní za návrat tucnejších mlécných výrobku musí mlékárnám výrazne pomoci stát. "Kdyby mlékárny napríklad jednostranne zvedly podíl tuku v našich výrobcích, stanou se za téhle situace neprodejné," rekla Marková. Ani státní úredníci však nemají jednotný názor na to, zda by se mel stát na podobné kampani podílet, ci nikoliv. Odborníci na zdravou výživu totiž tvrdí, že soucasný trend omezování spotreby tuku v potravinách, vcetne mlécných lze jen privítat. "Ceši totiž mají kvuli tucné strave stále denní spotrebu kalorií v prumeru o tricet až ctyricet procent vyšší, než je optimální stav," rekl LN Peter Horan z Krajské hygienické stanice v Ceských Budejovicích.

Marek Kerles

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info