Ministerstvo zemědělství navrhuje kvóty

Ministerstvo zemedelství navrhuje kvóty

Stabilizace trhu s mlékem je cílem vecného zámeru návrhu zákona o kvótách, který vypracovalo Ministerstvo zemedelství. Zmínená norma by mela navazovat na zákon o zrízení Státního zemedelského intervencního fondu (SZIF).

Stabilizace trhu s mlékem je cílem vecného zámeru návrhu zákona o kvótách, který vypracovalo Ministerstvo zemedelství. Zmínená norma by mela navazovat na zákon o zrízení Státního zemedelského intervencního fondu (SZIF). Ten ale Parlament zatím neprijal. Hlavní náplní ministerského návrhu je zavedení sankcí za prekrocení individuální mlécné kvóty. Sankcní mechanismus totiž návrh zákona o SZIF neupravuje, ale umožnuje.

Producent mléka by mel být podle MZe povinen "zaplatit SZIF nejdéle do 4 mesícu po skoncení kvótového roku príspevek ve výši 115 procent minimální ceny za každý litr mléka, o který prekrocil svoji kvótu prímého prodeje". Pod stejnou sankcí budou mléko nakupovat i zpracovatelé. Ti dále musí informovat prvovýrobce o prubežném plnení jejich kvóty.

Dalšími povinnostmi výrobce je informovat do 15 dnu po uplynutí kalendárního mesíce SZIF o prodeji mléka a vést minimálne tri roky evidenci prodeje mléka. "Nesplní-li výrobce uvedené povinnosti, bude povinen zaplatit tímto zákonem stanovenou pokutu," predpokládá ministerstvo.

Návrh pocítá s národní mlécnou kvótou ve výši 3,1 miliardy litru, a to pro "posílení vyjednávací pozice CR" pred vstupem do Evropské unie. Dále se státní rezervou mlécné kvóty, což má být podle MZe podíl národní mlécné kvóty nerozdelený na individuální kvóty, který státu umožní prípadne navýšit stávající individuální kvóty nebo pridelit nové. Individuální kvóta má být dodávková kvóta (prodej zpracovatelum ci odbytovým družstvum) a kvóta prímého prodeje (v prípade prodeje "ze dvora" prímo spotrebiteli). Kvótovým rokem by melo být období mezi 1. dubnem a 31. breznem následujícího roku.

Chovatelé pak mají podle návrhu právo nabývat a prevádet kvóty v rámci národní kvóty a "právo svobodného prístupu v rámci kvóty k jednomu nebo více odbytovým organizacím nebo zpracovatelum a na jejich zmenu v prubehu roku". Ministerstvo predpokládá, že výrobcum, kterým pridelená kvóta omezí produkci, poskytne na základe narízení vlády kompenzacní platbu. Zpracovatel má mít podle MZe právo mléko vykoupit do výše kvóty nejméne za stanovenou minimální cenu.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info