Maďarský návrh na označování tuzemského původu potravin
22.01.2012 | APIC-AK
Maďarsko hodlá zavést systém dobrovolného označování původu maďarských potravin.
Podle návrhu, který je předložen Komisi a členským státům k připomínkování, má být označování maďarského původu potravin dobrovolné, ale pokud by výrobce chtěl údaj o tuzemském původu uvádět, musel by to do konce předcházejícího měsíce ohlásit Komisi. Navrhovaný předpis obsahuje podmínky, které musí být splněny, pokud se uvede původ. U rostlinných produktů musí maďarský původ zahrnovat pěstování/sklizeň, posklizňovou úpravu a zpracování, u živočišných potravin, musí být živočich narozen, (vy)chován a poražen v Maďarsku, a tamtéž musí proběhnout zpracování.
Pokud se pro výrobu potraviny používají vedle tuzemských surovin i dovážené (např. dovážený cukr k výrobě džemů z tuzemského ovoce), lze za tuzemský označit jen výrobek obsahující nejméně 50 % tuzemských složek (netýká se koření, soli, aditiv aromat, která se v Maďarsku neprodukují). Výjimkou jsou také výrobky z kakaa či kávy, které se v Maďarsku nepěstují. Tuzemský původ by se tak mohl uvádět na čokoládě nebo na kávě pražené v Maďarsku.
Vzhledem k tomu, že na trhu jsou výrobky s označením tuzemského původu, které tyto požadavky nesplňují, vztahovala by se na jejich uvádění na trh přechodná lhůta 12 měsíců po nabytí účinnosti a mohly by na trhu zůstat do uplynutí data trvanlivosti.
Lhůta na podání připomínek členských států (a Komise) je do 26. března 2012.
Další články v kategorii Potravinářství
- Makaróny s Popelkou a dávkovače jako světelné meče. Kraft spojil své síly s Disneym (27.07.2026)
- Přebytek tlačí cenu mléka dolů, někde je levnější než voda (27.07.2026)
- Obliba trhů roste u zemědělců i zákazníků, farmáře láká lepší prodejní cena (27.07.2026)
- Seznamte se: Ricotta. Má méně tuku než mascarpone a více vápníku než tvaroh (27.07.2026)
- Vinaři z Česka získali na soutěži odolných odrůd révy čtyři velké zlaté medaile (26.07.2026)
- Budoucnost craftového a nealkoholického piva se řeší právě teď, shodli se odborníci na Prague Bar Showv (24.07.2026)
- Kontroly SVS v prvním pololetí zjistily závady u 16 procent prodejců na trzích (24.07.2026)
- Potravinářský kolos Nestlé prodá za tři miliardy eur polovinu divize balené vody (24.07.2026)
- Symbol Irska s českou stopou: Proč se v Guinnessu používá náš chmel? (24.07.2026)
- Celosvětová produkce i spotřeba kávy by měly být v nadcházející sezoně rekordní (24.07.2026)

Tweet



