Laciný olej vydávají za superkvalitní
04.02.2005 | Mladá fronta Dnes
Turnovská společnost Oleopet údajně nakupuje laciný sójový olej, který prodává do maloobchodní sítě jako vysoce kvalitní řepkový olej. Ústecká potravinářská firma Setuza, největší tuzemský výrobce řepkového oleje, se proti tomu ohradila. Podnět Setuzy šetří Státní zemědělská a potravinářská inspekce. „Odebereme vlastní vzorky oleje a necháme udělat jejich rozbory. Podle výsledků šetření rozhodneme, jak budeme postupovat dál,“ řekla mluvčí zemědělské a potravinářské inspekce Daniela Kolejková.
Podle neoficiálních informací se na inspekci obrátily se stejným podnětem jako Setuza i další výrobci olejů. Vyjádření Oleopetu se nepodařilo získat.Mluvčí Setuzy Marie Logrová řekla, že Setuza si nechala udělat rozbory olejů, jejichž výrobcem je turnovská společnost. „Podle závěrů posudku Vladimíra Filipa z Vysoké školy chemicko-technologické všechny vzorky představují čistý sójový olej, nikoliv řepkový, jak je uvedeno na etiketách,“ uvedla. „S ohledem na nízkou cenu výrobku nelze vyloučit, že jde o jeden druh oleje vyrobeného z geneticky modifikované sóji,“ dodala Logrová.
Na jednom litru oleje firma výměnou vydělá čtyři koruny, napsal Blesk. Navíc řada lidí má od lékaře doporučenou dietu, která jim výrobky ze sóji nedoporučuje konzumovat. „Záměna by u pacientů mohla způsobit vážné potíže,“ řekl listu olomoucký lékař Ivan Krupa. Setuza podnět předala také České obchodní inspekci. „Domníváme se, že byl porušen zákon o ochraně spotřebitele,“ uvedla Logrová. Mluvčí obchodní inspekce Miloslava Fléglová uvedla, že o případu zatím neví. „Myslím, že podnět bude řešit pouze Státní zemědělská a potravinářská inspekce,“ uvedla.
Další články v kategorii Potravinářství
- Legalizace spropitného zajistí rozvoj gastronomie, míní restauratéři (19.02.2026)
- Kofole loni klesly tržby meziročně o tři procenta a provozní zisk o 3,2 procenta (19.02.2026)
- Budvar: od výčepu po pivní sekt v Miláně i Českých Budějovicích (18.02.2026)
- Gastronomie roste, najít výjimečnost je ale těžší, říká herec Lukáš Hejlík (18.02.2026)
- Reuters: Okurky se v Rusku staly posledním symbolem válečného zdražování (18.02.2026)
- Vajíčka v obchodě najdete mezi moukou a olejem. V chladicím pultu už je neuvidíte (17.02.2026)
- Zákaz pro Lidl i Albert. Dva masné výrobky obsahovaly málo masa (17.02.2026)
- Okamura: Potravinový ombudsman bude z MZe, zaměří se na ceny potravin (17.02.2026)
- Jak dát plastům druhý (a třetí) život: výzkum na FCH VUT může změnit třídění a recyklaci (17.02.2026)
- Bernard přichází s novým konceptem městských podniků Brewhouse (17.02.2026)

Tweet



