Kvůli obavám z hovězího masa lidé vykupují sýry

Spotřeba domácích sýrů v poslední době neustále stoupá. Lidé se bojí nemoci šílených krav, v Evropě řádí slintavka a kulhavka, a tak maso, zejména hovězí, budí nedůvěru. Nepomáhají ani ujištění veterinářů, řezníků a chovatelů, že masu nic není. Lidé ho stále více nahrazují mléčnými výrobky, zejména sýry. Nákupčí supermarketů tvrdí, že některé druhy tvrdých sýrů zřejmě budou v brzké době v nabídce chybět. "Mlékárny již nyní nestačí zásobit obchodní síť. V dubnu, květnu a červnu proto očekáváme u některých druhů mlékárenského zboží výpadky," řekl obchodní ředitel společnosti Julius Meinl Radim Pátek.

Možný nedostatek sýrů připouštějí i zemědělci. "Na jaře, než začne první pastva, je nižší dojivost. Navíc z roku na rok ubylo v Česku 15 tisíc krav, to musí být někde znát," řekl soukromý zemědělec z Pelhřimova Jiří Skuhravý. "Lidé pochopili, že tuzemské sýry jsou stejně zdravé a chutné jako zahraniční a stojí polovinu," řekl Skuhravý. Pokud však bude tento vývoj pokračovat, domácí sýry podraží. Potvrzují to i mlékaři, kteří přiznávají, že zájem o sýry neuspokojí. Proto budou muset přistoupit ke zdražování nejžádanějších druhů. "Loni vzrostla cena sýrů o více než čtyři procenta. Letos to bude více," řekl předseda Českomoravského mlékárenského svazu Michal Němec. Ale nejen kvůli masu mizí domácí sýry z pultů. Hodně se také vyváží a stát tento vývoz ještě podporuje.

"Sýrů se v Česku vyrobí za rok 116 408 tun, přírodních je z toho 92 406 tun," řekl tajemník svazu Milan Křivánek. "Na vývoz sýrů eidamského typu a některých dalších přispívá Státní zemědělský intervenční fond dotací," řekl Křivánek. "Loni se za první čtvrtletí vyvezlo 1446 tun tvrdých sýrů se státní intervencí (je na úrovni necelých deseti procent ceny sýra), letos se číslo vývozu za stejné období rovná 2190 tunám," řekl zástupce ředitele Státního zemědělského intervenčního fondu Josef Běhal. Za rok se tak s podporou státu vyveze necelá desetina tuzemské produkce tvrdých sýrů. Jihočeské mlékárny vyvážejí desítky tun zboží se státní intervencí. "Domácí trh tím nemůžeme ochudit," řekl Milan Teplý, generální ředitel.

Sýry a mléčné výrobky se však vyvážejí i bez státní podpory. Záleží jen na jednotlivých podnikatelích a jejich umu dostat se na zahraniční trh a ještě vydělat. Ministerstvo zemědělství sleduje vývoz sýrů, a to jak s dotací, tak i bez intervence. Může srovnávat měsíce leden a únor za poslední tři roky.

"Za toto období byly vývozy v těchto měsících bez větších výkyvů. Vždy se vyvezlo okolo tří tisíc tun mléčných výrobků," řekl Hugo Roldán z tiskového oddělení ministerstva. Kdyby se podle něho s vývozem přestalo, skulinu by zaplnili obchodníci z jiných zemí. Na této politice tedy vydělají podnikatelé a stát, ale zaplatí ji drobní spotřebitelé.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info