Komoditní zpravodajství o trhu drůbežího masa v září 1999

NTIS České republiky tel: 02/22000307,405

Nezávislý tržní informační systém fax: 02/6273020

Mánesova 75 e-mail: salamankova@agrec.cz

Praha 2 PSČ 120 58 http://www.vuze.cz

VÚZE AGRÁRNÍ TRŽNÍ INFORMACE ČESKÉ REPUBLIKY

Komoditní zpravodajství o trhu drůbežího masa v září 1999

V souladu s připravovaným vstupem České republiky do EU vyvstala nutnost monitorování trhu se zemědělskými produkty tak, jak je to obvyklé v zemích EU.

Po provedené analýze potřebných informací všech zainteresovaných organizací jak zemědělské prvovýroby , tak profesních a zájmových svazů buduje Výzkumný ústav zemědělské ekonomiky z pověření MZe ČR Nezávislý tržní informační systém NTIS ČR u všech vybraných komodit.

Základním cílem tohoto systému je získat aktuální a věrohodné údaje o cenách zemědělských výrobců, průmyslových výrobců (obchodních cenách), cenách spotřebitelských a tyto údaje po sumárním zpracování, doplněném o aktuální tržní informace z ČR, zemí EU, Polska a Slovenska, okamžitě zpětně předávat respondentům, státní správě a dalším zájemcům z podnikatelské sféry.

Po dohodě s Českomoravským svazem výrobců a zpracovatelů (ČMS) drůbeže a vajec bylo zavedeno sledování vývoje cen zemědělských výrobců (CZV), cen průmyslových výrobců (CPV) a spotřebitelských cen (SC) drůbežího masa od 1.9.1999.

Pro šetření NTIS ČR platí striktní zásada ochrany individuálních dat. Zjištěné individuální údaje jsou přísně utajeny a nesmějí být použity k jiným účelům než k sumárnímu zpracování. Za poskytnuté cenové údaje dle požadované metodiky obdrží dodavatel zatím zdarma zpětnou informaci ve formě tohoto bulletinu.

Respondenti CZV jatečné drůbeže byli vybráni ČSM svazem výrobců a zpracovatelů drůbeže a vajec. Ceny průmyslových výrobců budou přebírány od SDP a z výsledků rezortního šetření MZe. Spotřebitelské ceny (SC) budou přebírány z ČSÚ. Od 1.1.2000 budou uváděné SC doplněny o ceny zjištěné šetřiteli VÚZE v obchodní síti vybraných měst ČR.

Odpovědným pracovníkem za Nezávislý tržní informační systém České republiky (NTIS ČR VÚZE) je Ing. František Vaníček.

NTIS ČR

Zahraniční obchod

V této rubrice budeme informovat o dovozech a vývozech dle údajů měsíční a dekádní celní statistiky. Údaje týkající se vždy posledního sledovaného měsíce (v tomto čísle září) budou čerpány ze sledování dekádní celní statiky. Ta sleduje pouze drůbeží maso. Proto budou informace o dovozu a vývozu živé drůbeže čerpány z údajů měsíční celní statistiky, která je vždy o měsíc zpožděna. Jednotková hodnota u dovozů znamená, že se jedná o hodnotu franco rampa dodavatel (cena nezahrnuje celní ochranu a dopravu).

Dovoz

Drůbežího masa bylo v září dovezeno o 183,1 t více než v předchozím měsíci. Z celkového množství bylo dovezeno 83,5 t celých kuřat a 68,1 t kuřecích dílů. Krůty byly dováženy pouze dělené, husy a kachny celé (42,3 t) i dělené (48,7 t). Hlavními dovozními zeměmi drůbežího masa byly Maďarsko 200,6 t (chlazená krůtí stehna spodní, kachny a husy zmrazené), Itálie 144,1 t (chlazená a zmrazená krůtí stehna spodní), Slovensko 128,3 t (zmrazená kuřata), a Francie 101,6 t (krůty dělené chlazené i zmrazené). Drůbeží játra byla dovezena převážně z Brazílie v množství 48 t.

Vývoz

Vývoz drůbežího masa v září v porovnání se srpnem poklesl o 188 t. Vyvážela se jak celá kuřata (84,7 t), tak i dělená (35,9 t). Krůtí maso bylo exportováno pouze dělené. Export drůbežího masa směřoval hlavně do Německa 269,4 t (chlazená kuřata, krůtí maso dělené a vykostěné, kachny zmrazené celé) a na Slovensko 66,1 t (zmrazená kuřata, krůtí maso dělené vykostěné chlazené i zmrazené).

Růst sektoru drůbeže v Maďarsku

V maďarském drůbežářství dochází zřejmě k výraznému rozvoji. Podle PVE (Dutch meat, poultry and egg board) dosáhla produkce drůbežího masa v Maďarsku v první polovině roku 1999 145 603 t, tj. o 8 % více ve srovnání se stejným obdobím 1998. Jednotlivé kategorie drůbeže se ovšem vyvíjely různě. Produkce kuřat zůstala stabilní na 77 659 t. Produkce slepic prudce vzrostla o 20 % na 3 152 t. Výrazný nárůst byl zaznamenán v chovu krůt (+20 %), ale ještě větší v chovu hus. Produkce hus dosáhla 13 694 t, téměř o 43 % více proti první polovině roku 1998.

Rychleji než produkce rostl export. V 1. polovině roku vzrostly vývozy o 12 % na 49 060 t. Export kuřat stagnoval, ale radikálně (o více než 21 %) se zvýšil vývoz krůtího masa. Vývoz kachen se zvýšil o 55 % a hus o 47 %. (AE, September 24, 1999)

Produkce drůbežího masa v Brazílii

Produkce drůbežího masa v Brazílii byla v roce 1998 pod silným tlakem. Nízké výrobní náklady a snadná dostupnost levného obilí v průběhu roku vedly ke zdvojnásobení produkce počátkem roku 1990. Výroba drůbežího masa v roce 1998 je podle Dutch poultry, meat and egg board odhadována na 4,5 mil. t, zatímco v roce 1990 byla na úrovni 2,27 mil. t. Nadprodukce v roce 1998 způsobila zpracovatelskému průmyslu problémy. Výrobu ale redukoval značný úhyn drůbeže v důsledku extrémních teplot a leukózy.

Produkce zpracovaných kuřat vzrostla podle předběžného odhadu o 1,5 % na 3,3 mil. t. Kvůli nižšímu exportu a problémům s prodejem na domácím trhu v důsledku finanční krize, ceny prudce klesaly.

Ve světovém obchodě zaujímá Brazílie třetí místo za USA a EU. Export byl v posledních dvou letech pod tlakem, hlavně z důvodu asijské krize a kolapsu na ruském trhu. Export se ve finančním vyjádření v loňském roce snížil proti roku 1997 o 18 %, objemově klesl o 5 % na 620 tis. t. Dodávky do Asie se v uvedeném srovnání snížily o 35 %. Jen samotné Japonsko dovezlo v roce 1998 o 30 % méně kuřat než v předchozím roce. Největší pokles vývozu byl ale důsledkem ruské nesolventnosti. Rusko bývalo největším odběratelem brazilské produkce (32 % z brazilského vývozu). Dodávky do zemí Mercosur (Brazílie, Argentina, Paraquay, Uruquay a přidružené země Chile a Bolívie) se loni zvýšily o 50 % a prodeje do Afriky o 20 %.

V exportu pokračuje zvyšování podílu drůbežích dílů. V roce 1998 bylo 60 % kuřat exportováno jako celá, 40 % jako dělená. V roce 1997 podíl zpracovaného zboží činil 38,5 %.

Odhady produkce pro letošní rok jsou nejisté, protože se v chovu zavádějí nové linie těžkých typů drůbeže. Předpovědi se zatím pohybují kolem 5% růstu, a to i přes slabou poptávku a cenovou úroveň na světovém trhu. Začíná ale oživení brazilské ekonomiky a výrobní náklady jsou v Brazílii nejnižší na světě. A navíc je brazilský export ziskový mj. i kvůli vysokému kurzu dolaru.

Brazilská produkce kuřat vzrostla v prvních dvou měsících 1999 o 11 % (84 tis. t). Z toho plyne odhad 21% růstu exportu kuřat (na 350 tis. t). Export celých kuřat má růst o 10 %, vývoz dílů o 37 %.

(AE, September 24, 1999)

25.10.1999

Ing Josef Ouředník,

Ing. Miluše Abrahamová

Ing. Eva Haniková

NTIS ČR VÚZE

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info