Kávu ohrozila rostoucí nabídka

HN 29.6.1999

Druhý největší producent kávy na světě stál za jejím poklesem

Kávu ohrozila rostoucí nabídka

* Na své dvaapůlleté minimum se dostala během včerejšího obchodování káva poté, co Kolumbie devalvovala svou měnu. Cukru chybí dostatečná poptávka, cenu oslabuje i velká úroda v Brazílii.

Praha (mr) - Jakoby nemožné je pro komoditní obchodníky překonání cenové hranice 1400 dolarů za tunu kávy na Londýnské termínové a opční burze (LIFFE)) během uplynulých tří týdnů. Včerejší seance nepřinesla žádné změny, právě naopak. Po devalvaci kolumbijského pesa, kterou provedla tamní centrální banka, je již mnohým jasné, že tomu nebude jinak s největší pravděpodobností ani v nejbližších dnech. Na LIFFE se včera dopoledne obchodoval kontrakt s kávou, který má splatnost v září na hodnotě 1358 dolarů za tunu, což je o 2,2 procenta méně, než tomu bylo v pátek. To, co bezprostředně ohrozilo její cenu, jsou především obavy obchodníků z rostoucí nabídky této komodity na trhu. Devalvace kolumbijského pesa způsobila, že tamní exportéři se stali v porovnání s jinými, např. brazilskými, konkurenceschopnější. Protože se cena kávy udává na mezinárodních trzích v dolarech, kolumbijští vývozci se budou snažit prodat co největší množství. Analytici odhadují, že tento jihoamerický stát, jenž je druhým největším producentem kávy na světě, má zásoby v celkové výši 3,5 až 4,0 miliónu žoků, což je více, než mají ve skladech Spojené státy, které jsou největším spotřebitelem této komodity.

Nedařilo se ani cukru, jehož cena se na newyorské Burze kávy, cukru a kakaa doslova propadla. Téměř šestiprocentní pád na začátku obchodování - pod tíhou ruské poptávky a obrovské úrody v Brazílii - se však nakonec zmírnil. Surový cukr s dodáním v červenci pak klesl o dvě procenta na 5,97 centu.

Ruští zpracovatelé, tvořící největší poptávku na světě, se již v předešlých dnech dostatečně předzásobili - předtím, než východní velmoc zvýší v srpnu importní cla. Z této strany proto chybějí pozitivní signály, které by pomohly cenám. Horší je, že až příliš bohatá úroda v Brazílii táhne ceny níže.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info