Káva opět v centru pozornosti

Cena kávy se propadla, spekulantům se nabízejí zajímavé možnosti

Šimon Volek

V poslední době bylo na trhu s kávou hodně vzruchu, protože loňský rok zaznamenal dramatický vývoj. Káva totiž díky svému agresívnímu chování patřila vždy mezi trhy, které přitahovaly pozornost spekulantů.

Největšími obchodními centry s kávou na světě je New York, konkrétně CSCE (Coffee, Sugar & Cocoa Exchange) dále londýnská LIFFE a nejmladší tokijská TGE. Tato centra jsou velmi důležitá, protože spojují dohromady evropský, americký a asijský trh. Na londýnské burze se obchoduje Robusta, jejíž většina produkce pochází z jihovýchodní Asie a je používána na výrobu instantní kávy a kávovinových extraktů. Newyorská burza společně s Tokiem obchodují odrůdu Arabica. Ta je standardem pro nejkvalitnější odrůdy kávy a pěstuje se v Jižní a Střední Amcrice (největšími producenty kávy jsou Brazílie a Kolumbie, dále pak následuje region Střední Ameriky: Mexiko, Kostarika, Ekvádor, Guatemala, El Salvador, Honduras, Nikaragua a za asijský region Vietnam společně s Malajsií).

Z dlouhodobého pohledu můžeme registrovat, že cena Arabiky se pohybovala za posledních 10 let v rozmezí od 0,6 až 3,2 USD za jednu váhovou libru. Nejvyšší cena byla zaznamenána v roce 1977, kdy se libra prodávala za 3,38 USD. Momentální cena na trhu s kávou nahání hrůzu velkým producentům, neboť se blíží hranici 60 centů za libru. A ta je pro obchodníky silně podhodnocená.

Loňský rok byl nadprůměrný v celosvětové produkci kávy, ač se v pěstitelských oblastech Brazílie a Kolumbie potýkaly pěstitelé s velice nepříznivým počasím. Spekulace na znehodnocení až 20 % tamní produkce se nepotvrdily. Sklady byly vrchovatě naplněny a globální poptávka uspokojena, což byl počáteční důvod nastoleného klesajícího trendu. ACPC (Association of Coffee Producing Countries) je asociace sdružující 90 % světových producentů kávy a dodávající na trh 75 % celosvětové nabídky, jejíž členové se dohodli na loňském zasedání na snížení dodávek proudících na trh o 20 - 25 mil. žoků o váze 60 kg do června 2001, cílem bylo zamezit dalšímu pádu ceny.

Ekonomická nestabilita rozvojových zemí způsobila, že přijatá opatření nebyla důsledná a většinou se nedodržovala.

Další zprávy přicházejí z Vietnamu. Tamní vláda chce pozdržet export. Také Kolumbie hodlá pokračovat ve snižování letošní produkce, jež by měla klesnout na nejnižší úroveň za posledních 25 let. Kolumbie společně s Brazílií (jedná se o dva největší světové producenty) se společně dohodly na omezení exportu kávy na podporu ceny. Obdobné informace přicházejí i z Mexika.

Ačkoli producentské země vykazují horečné aktivity na udržení ceny a její následný vzrůst, obchodníci stále drží trh s kávou pod tlakem svých prodejů a cena tím pádem stále oslabuje. Důležitým momentem bude blížící se oznámení o objemu letošní sklizně v oblastech Mexika a Střední Ameriky. Podle předběžných zpráv se dá očekávat, že úroda by neměla být tak silná jako loni, a to by mohlo alespoň z psychologického hlediska trh podpořit.

Konzultační společnost F. O. Licht odhaduje, že světová produkce kávy v sezóně 2000/01 by měla dosáhnout 111,4 miliónu žoků s porovnáním s 115,1 miliónu v roce 1999/00. Na Arabiku by mělo letos připadnout 70 mil. žoků v porovnání se 74,5 mil. žoků z loňska. Za zmínku stojí i odhad stavu zásob pro tuto sezónu - odhaduje se hranice kolem 32 mil. žoků, což je prakticky stejné množství jako v loni. Další zasedání ACPC je plánováno na duben, a bude tedy velice zajímavé, jak se cena bude vyvíjet během následujícího měsíce. Z technického pohledu na trh je vhodná doba připravit se na nákup květnových kontraktů v momentě, pokud se potvrdí předběžné odhady letošní úrody a trh začne jevit známky korekce, což by následně mohlo vést ke změně trendu na trhu s kávou.

(Autor článku pracuje jako analytik firmy Impress Marketing)

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info