Karlovarské suchary jdou do dražby
19.07.2007 | Mladá fronta Dnes
Společnost Cornia, která vyráběla karlovarské suchary, jde ve středu do dražby. Tuto značku přitom bude brzy chránit EU. Firma se potýkala s finančními problémy už dlouho. Již v květnu zastavila výrobu a propustila zaměstnance. Konkurzní správce věří, že nový majitel výrobu obnoví. Konkurzní správce Josef Benedikt se snažil podnik prodat už začátkem května. To se mu ale nepovedlo. "Pekárenské firmy se spíš snažily zlikvidovat konkurenci," řekl iDNES.cz.
Benedikt věří, že to tentokrát vyjde. "Do objektů se přišlo podívat celkem šest zájemců. Podnik je zajímavý tím, že vyráběl výrobky, které mají získat ochranu Evropské unie," uvedl. "Předpokládám, že případný vydražitel bude díky tomu suchary vyrábět dál," dodal správce.
Karlovarské suchary vyrábí v malém množství také společnost Phobos. Cornia ale byla jejich hlavním producentem.
Pekárny lze získat už za 15 milionů
Dopoledne se podle informací konkurzního správce bude dražit hlavní pekárna v Ostrově s vyvolávací cenou téměř osm milionů korun, odpoledne centrála a menší výrobna v Karlových Varech s cenou přes sedm milionů. "Myslím si, že to nikdo nekoupí. Kupovat zadlužený podnik kvůli chráněné značce mi přijde nerozumný. Vyrábět to může každý, kdo zná recept a postaví si v Karlových Varech pekárnu," řekl iDNES.cz jednatel pekárenské firmy Power Consulting Pavel Wenig. Ta vyrábí lomnické suchary, které by také měly rozšířit řady českých chráněných značek.
Power Consulting ale případné nezdařené pokusy o obnovení výroby karlovarských sucharů určitě netrápí. "Náš odbyt se po výpadku těchto sucharů zvedl více než o desetinu," uvedl Wenig.
Česko má sedm chráněných značek
Unie zatím chrání sedm českých výrobků. První tři registrace získala Česká republika už ve chvíli, kdy do Unie vstoupila. Zápis budějovického piva, budějovického měšťanského varu a českobudějovického piva si totiž Češi jako jediní z nováčků vymínili už v přístupové smlouvě k Evropské unii.
Letos bude Komise rozhodovat, zda chráněné označení udělí mariánskolázeňským oplatkám, nošovickému kysanému zelí, třeboňskému kaprovi či pardubickému perníku.
Chráněné české značky:
Chráněné zeměpisné označení
Budějovické pivo - Asociace producentů budějovického piva
Budějovický měšťanský var - Budějovický Budvar
Českobudějovické pivo - Budějovický měšťanský pivovar
Hořické trubičky - Pravé hořické trubičky
Štramberské uši
Karlovarský suchar - čekají na oficiální udělení známky
Lomnické suchary - čekají na oficiální udělení známky
Chráněné označení původu
Žatecký chmel - Svaz pěstitelů chmele
Pohořelický kapr - Rybníkářství Pohořelice
Další články v kategorii Potravinářství
- Hospodaření Choceňské mlékárny se ani loni nevymanilo ze záporných čísel (05.08.2026)
- Kmotr - Masně Kroměříž z koncernu Agrofert loni vzrostly tržby i zisk (05.08.2026)
- Ministerstvo chce více drůbeže zpracovávat v tuzemsku, podpoří investice do automatizace a robotizace (04.08.2026)
- Včely na střeše depa ve Vokovicích vyprodukovaly rekordních 110 kilo medu (04.08.2026)
- Mluvčí: EU nezakáže malé porce omáček či smetany, omezení se dotknou restaurací (03.08.2026)
- Vinař: Horké letní počasí zvyšuje zájem o perlivá vína (03.08.2026)
- Tak levně v Česku dlouho nebylo. Ceny některých potravin dosáhly historického dna (03.08.2026)
- Stock: Pokles spotřeby alkoholu je příležitostí k inovaci, hrozbou jsou regulace (03.08.2026)
- V paštice z Luhačovic může být botulotoxin. Nejezte ji, varovala hygiena (31.07.2026)
- Čeští vinaři loni vyprodukovali 619.000 hl vína, meziročně o 169.000 hl více (31.07.2026)

Tweet



