Jiří Němeček: Chleba s podezřením
08.11.2003 | Hospodářské noviny
Rohlík a chleba patří k těm druhům zboží, jehož ceny mnoho z nás pečlivě sleduje. Pro leckoho jsou - podobně jako pro jiného pivo nebo benzín - vysloveně ukazatelem, jak se v této zemi zdražuje a žije. A tak nepřekvapuje, že listopadové zvýšení cen pekárenských výrobků rozčílilo řadu zákazníků.Nejde totiž jen o samotné zdražení, ale i o to, zda se náhodou pekaři nedomluvili. Zda tedy neporušují pravidla rovné soutěže. Ať už se jedná nebo nejedná o kartelovou dohodu, nebude mít Úřad pro ochranu hospodářské soutěže lehkou práci.
Společně načasované, zhruba pětinové zdražení pekárenských výrobků skutečně je na první pohled podezřelé. Úřad by řádně neplnil své povinnosti, kdyby takový postup nešetřil. Kartel uzavřený mezi výrobci na prodejní ceny je přitom v Evropě považován za jedno z nejvážnějších porušení pravidel volného trhu.
Pokud ovšem provinilce někdo nechytí za ruku ve chvíli, kdy se domlouvají, je prokazování těžké a zdlouhavé. Zejména, když v obhajobě podezřelých zaznívají racionální argumenty.
Zvýší-li se v celém oboru základní vstupy, je jasné, že reagovat musí i cena finálního výrobku. A může jít o dražší elektřinu, levnější ropu - nebo o dražší potravinářské obilí, jako právě v tomto případě.
U pekárenských produktů jsou přitom výrobní ceny do značné míry jen málo ovlivnitelné. Diktují je v podstatě jen náklady na mouku, vodu, energii a pracovní sílu. Protože jde o čerstvou potravinu, není navíc možné čekat, že si budou v základním sortimentu konkurovat výrobci z opačných koutů republiky.
Od sklizně už uplynulo pár týdnů. Proč je zdražování horké právě teď? Za načasováním vyšších cen na listopad může stát i snaha využít konce používání desetníků a dvacetníků v maloprodeji. Spotřebitel pak těžko rozliší, který z důvodů mu vlastně nákup prodražil víc.
Další články v kategorii Potravinářství
- Ceny mléka i másla spadly nejníž za několik let. I díky čínským clům (23.02.2026)
- Jak se pozná falešný med? Potravinové podvody způsobují stamiliardové škody (23.02.2026)
- Rostlinná strava? Češi ji kupují více než loni, roli hraje i udržitelnost (23.02.2026)
- Luxusní hotely mění bary na pekárny, lákají na slavné cukráře i instagramové zákusky (22.02.2026)
- Vyhláška o zdravějším stravování naráží na silný odpor. Co budou děti nakonec jíst? (20.02.2026)
- Jak dnes vypadá den v moderní pekárně (20.02.2026)
- Jablko z Česka a Lucemburska obsahovalo 7 druhů pesticidů, nejvíc z 59 testovaných jablek v Evropě (20.02.2026)
- Chřipkou zasažená drůbežárna v Kosičkách chov obnoví, nákaza přišla vzduchem (20.02.2026)
- Legalizace spropitného zajistí rozvoj gastronomie, míní restauratéři (19.02.2026)
- Kofole loni klesly tržby meziročně o tři procenta a provozní zisk o 3,2 procenta (19.02.2026)

Tweet



