JčM: Válka o ceny mléka trvá

Mlékárenské družstvo hrozí, ale nechce nechat firmu padnout

Největší zpracovatel mléka vsadil na přímá jednání s farmáři a družstvy.

Zdeněk Zuntych

Ta válka je zatím bez obětí, i když munice je stále ostřejší. Vedou ji mezi sebou mlékárenské odbytové družstvo Mlecoop, ovládající asi 40 % trhu s mlékem, a Jihočeské mlékárny (JčM), největší zpracovatel této suroviny v zemi. Hraje se hlavně o cenu mléka, ale také o vliv a postavení na trhu. Z toho důvodu spolu obě firmy i po čtyřech měsících obchodují bez smlouvy.

Právě kvůli ceně omezil Mlecoop od dubna denní dodávky do JčM zhruba o 90 tisíc litrů (většinu z nich, asi 80 tisíc litrů, převzal Pragolaktos) a varuje, že nedojde-li do 10. května k dohodě, mohou se dodávky od června dále snížit. Poptávka po mléce mezi zpracovateli totiž roste.

»Nejde o to nechat mlékárny vyschnout. Už proto, že zpracují na 30 miliónů litrů měsíčně. To je objem, který od nás není v zemi nikdo schopen převzít. Chceme ale optimální cenu,« říká Zdeněk Houška, předseda představenstva Mlecoopu. Za potenciální zájemce o tuto surovinu jsou pokládány mlékárny v Hlinsku, Stříbře, Opočně, Čejetičkách, Novém Bydžově nebo Velkém Meziříčí.

Generální ředitel JčM Milan Teplý ale tvrdí, že k dohodě s Mlecoopem nedojde. »Jejich podmínky odmítám akceptovat. Jednání vedu jinak,« řekl. Nepřímo se tak potvrzují informace našeho listu, že cílem JčM je obejít Mlecoop jako střechovou organizaci a uzavřít smlouvy přímo s farmáři a mlékařskými družstvy. To se zčásti daří, neboť od počátku roku tak byla smluvně pokryta více než polovina denního nákupu. Šéf JčM přitom odmítá, že by se kvůli poklesu dodávek konalo nějaké drama.

»Mléko budeme mít vždy,« je si jist Teplý. Proto na letošním cíli zpracovat 520 miliónů litrů nechce nic měnit. V historii firmy, která loni vykoupila 509 a předloni 489 miliónů litrů mléka, by šlo o rekordní množství.

Znalci soudí, že je v silách JčM tento konflikt ustát. »Nebylo by to poprvé a zřejmě ani naposledy. Teplý je osobností, která si nerada nechá něco diktovat. S dodavateli nejedná v rukavičkách, ale paradoxně je vždy získá na svou stranu. Platí včas a farmáři u něho mají alespoň nějakou jistotu,« soudí znalec firemního prostředí.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info