Italská mafie prodávala do Německa pančované máslo z hovězího lo

Italská mafie prodávala do Německa pančované máslo z hovězího loje

Německu hrozí nový potravinový skandál. Jak totiž včera uvedl týdeník Stern, na místní trh se několik let dostávalo pančované máslo, které pocházelo z jihoitalských podniků ovládaných mafiánskou organizací camorra. "Do dubna 1999 se exportovalo do Německa," potvrdil představitel úřadu Evropské unie pro potírání podvodů (OLAF) Alessandro Buttice.

Skupině vyšetřovatelů OLAF se již před několika měsíci podařilo odhalit, že v letech 1997 až 1999 mafiánské podniky vyráběly falešné máslo z hovězího loje, a to pomocí chemikálií, kosmetických surovin a dalších nepotravinových ingrediencí. Množství tohoto másla, používaného poté především jako suroviny na pečení koláčů, keksů, sušenek a jiných potravin, dosáhla 16 tisíc tun. Navíc se ukázalo, že Evropská unie dokonce poskytla vývozcům "mafiánského" másla neoprávněně exportní subvenci ve výši 45 miliónů eur. Podle expertů se tak celkově způsobená škoda odhaduje na 90 miliónů eur.

Na podvodu se údajně podíleli svým mlčením jak italští úředníci, tak i mafiím spřízněné podniky ve Francii a Belgii, kam mělo máslo směřovat. Ovšem teprve nyní se poprvé objevila alarmující zpráva, že falešné máslo bylo prodáváno také do Německa.

Kriminalisté OLAF o této skutečnosti věděli, tvrdí německá média, ale spolkové ministerstvo zdravotnictví o tom nebylo informováno. Kvůli tomu nedošlo k přijetí žádných opatření ke stažení pančovaného produktu z oběhu. Bruselská administrativa až dosud tvrdila, že pančované máslo není zdravotně závadné. V souvislosti s nemocí šílených krav (BSE) však nevyloučila nebezpečí přenosu BSE pomocí použitého hovězího loje. Původně se také tvrdilo, že máslo bylo zkonfiskováno. Také tato informace byla nyní zkorigována.

Nedávno uvízla mafie v síti OLAF i kvůli výnosnému ilegálnímu obchodu s banány. Vyšetřovatelé odhalili, že mafiáni pomocí zfalšovaných dokumentů dováželi do Evropské unie tyto zemědělské produkty z Latinské Ameriky. Jen z Ekvádoru bylo od března 1998 na evropský trh dodáno přes 160 tisíc tun. Exportované množství banánů bylo přitom tak velké, že v severní Itálii stlačilo ceny. Experti uvádějí, že rozpočet unie v tomto případě přišel nejméně o 250 miliónů DEM.

O rozsahu působení mafie svědčí fakt, že každý sedmý italský podnik je v jejích rukou a že ovládá až 20 procent obchodních transakcí. Hodnota vytvářeného produktu dosahuje ročně 155 miliard eur, což odpovídá 15 procentům HDP Itálie.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info