Inspekce odhalila další podvody s jídlem, mezi hříšníky je Kaufland i Tesco
11.04.2012 | novinky.cz
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vytvořila seznam 13 potravin, u jejichž prodeje obchodníci používali klamavé praktiky. Zejména se jedná o manipulace s datem použitelnosti či dobou minimální trvanlivosti a uvádění spotřebitele v omyl.
Nejvíce závad zjistila SZPI v Rosa Marketu v Dubé. U pěti druhů salámů tam bylo manipulováno s datem použitelnosti, případně byl tento údaj zcela odstraněn. Některé uzeniny se navíc začínaly viditelně kazit. Také v rýmařovském obchodě Edmund Casciani bylo u dvou druhů salámů viditelně odstraněno datum použitelnosti.
Provinilo se i Tesco v Bystřici nad Olší, kde kontroloři našli prodloužení data použitelnosti u pomazánky z uzených ryb. Kaufland v pražské Michli prodával dva výrobky mezi tavenými sýry, přestože do této kategorie nespadaly.
"Spotřebitel mohl být tímto způsobem nabídky uveden v omyl, pokud se týká charakteru výrobku," uvedl mluvčí.
Další závady odhalila SZPI také v menších obchodech v Olomouci, Příbrami a Brandýse nad Labem.
SZPI od začátku roku 2012 intenzivně kontroluje vytipované prodejny a sklady potravin, kde předpokládá problémy. Našla už množství klamavě označených a prošlých potravin, za jejichž prodej uložila řetězcům pokuty ve správním řízení.
Další články v kategorii Potravinářství
- Rakousko sníží daň z přidané hodnoty na vybrané potraviny (30.01.2026)
- Burgery servíruje z vojenské rušičky. Armádní Pragu V3S předělal na foodtruck (30.01.2026)
- Pozice ČSCHMS k vyššímu podílu zpracování masa v ČR (30.01.2026)
- Vinařství v Chile experimentuje s podmořským zráním (30.01.2026)
- Dezerty jako šperky. Butikovou cukrárnu odstartoval narozeninový dort pro dceru (30.01.2026)
- Bernard uvádí pálenku vyzrálou v dubových sudech (29.01.2026)
- Olomoucký výrobce zdravé výživy Grizly prolomil hranici miliardového obratu (29.01.2026)
- Kuchařský titul BernardChef získal lesník z Nové Paky (29.01.2026)
- Domácí kimči a kombucha mohou mít dvě tváře. Bioinženýrka řekla, čemu se vyhnout (28.01.2026)
- Koňak čelí krizi. Poptávka klesá, firmy musí propouštět (28.01.2026)

Tweet



