Hra na bezhlavou rybku
23.04.2012 | SVS ČR
Přestože na „Baltických sardinkách v tomatové omáčce“ z Estonska bylo uvedeno - sardinky celé bez hlav a ocasů (Sprattus sprattus) - po otevření labužník zjistil, že na něj rybky „kulí oči“.
Inspektoři Krajské veterinární správy pro Zlínský kraj na základě podnětu zákazníka odebrali vzorky „Baltických sardinek v tomatové omáčce“ z Estonska s dobou minimální trvanlivosti do 19. 7. 2013. Zjistili, že obchodní úprava konzervovaného výrobku typu sardinek neodpovídá ustanovení čl. 3 Nařízení č. 2136/89, který stanoví, že za účelem vhodné obchodní úpravy produktů musejí být sardinky řádně zbaveny hlavy, žáber, ocasní ploutve a vnitřností, kromě jiker, mlíčí a ledvin, jakož i, podle dotčené obchodní úpravy, páteře a kůže a taktéž neodpovídá § 10 zákona o potravinách. Vyšetření provedli ve Státním veterinárním ústavu Olomouc.
Firmě ve Zlínském kraji bylo dodáno celkem 2 352 konzerv, (balení po 240 g). Nařízeno pozastavit a stáhnout z tržní sítě. Nejde sice o zdravotní ohrožení, ale o neodpovídající značení a úpravu, která neodpovídá deklaraci.
Vyvolí-li si zákazník rybku bez hlavy, má na to právo ji v konzervě nalézt!
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS
Další články v kategorii Potravinářství
- Vinaři z Česka získali na soutěži odolných odrůd révy čtyři velké zlaté medaile (26.07.2026)
- Budoucnost craftového a nealkoholického piva se řeší právě teď, shodli se odborníci na Prague Bar Showv (24.07.2026)
- Kontroly SVS v prvním pololetí zjistily závady u 16 procent prodejců na trzích (24.07.2026)
- Potravinářský kolos Nestlé prodá za tři miliardy eur polovinu divize balené vody (24.07.2026)
- Symbol Irska s českou stopou: Proč se v Guinnessu používá náš chmel? (24.07.2026)
- Celosvětová produkce i spotřeba kávy by měly být v nadcházející sezoně rekordní (24.07.2026)
- V padesáti šla do rizika. Z košíku ovoce vytvořila oceňovanou značku marmelád (22.07.2026)
- Vedra drtí francouzské zemědělce. Ničí zeleninu, zabíjejí drůbež (22.07.2026)
- Chutná jako pivo, voní jako pivo, ale je prostě dražší, říká šéf Budvaru (21.07.2026)
- Čína útočí na francouzskou gastronomickou ikonu. Rozhodnout může jediná věc (21.07.2026)

Tweet



