Export ruské vodky se loni propadl na desetileté minimum
17.02.2016 | Denik.cz
Export vodky a dalších lihovin z Ruska se v loňském roce propadl o více než 40 procent. Dostal se tak na nejnižší úroveň za poslední desetiletí. Informoval o tom dnes ruský list Kommersant s odvoláním na celní údaje.
Podle experta na ruský trh s alkoholem Vadima Drobize stojí za poklesem vývozu geopolitická situace. "Vztahy mezi Ruskem a Západem se zhoršily kvůli vývoji na Ukrajině a v Sýrii. To by mohla být nejvýznamnější příčina poklesu prodeje ruské vodky," uvedl Drobiz.
Objem exportu vodky a dalších lihovin loni podle listu Kommersant klesl o zhruba 42 procent a dostal se nejníže od roku 2005. Jeho hodnota se propadla rovněž o zhruba dvě pětiny na 111,9 milionu dolarů (2,7 miliardy Kč) ze 187,1 milionu dolarů v předchozím roce.
Prodej ruské vodky loni podle listu klesl na všech významných zahraničních trzích. Nejvýrazněji se propadl na Ukrajině, kde byl o téměř 70 procent nižší než v předchozím roce. Obchodní vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou se prudce zhoršily poté, co Rusko anektovalo ukrajinský Krym a začalo podporovat proruské povstalce na východě Ukrajiny.
Autor: ČTK
Další články v kategorii Potravinářství
- Kolínský výrobce limonád chystá rozšíření výroby, stáčet chce i do plechovek (13.07.2026)
- Plzeňskému Prazdroji loni klesl vývoz piva do zahraničí o 7,9 procenta (13.07.2026)
- Bílinskou kyselku chce zachránit Kofola (13.07.2026)
- Řežou nám sítě a kradou ryby. Afričtí rybáři viní ze svých problémů Číňany (13.07.2026)
- V Česku přibývá farem s kanadskými borůvkami (12.07.2026)
- Budvaru loni o 1,3 procenta klesl zisk na 356,3 milionu korun, snížil se i obrat (10.07.2026)
- Konzervované párky s Nizozemska obsahovaly nedeklarovanou sóju (10.07.2026)
- Třetí nápoj z nealkoholického piva: místo exotického ovoce Svijany tentokrát zvolily domácí angrešt a rybíz (09.07.2026)
- Češi a léto: Jaké aktivity vedou, jaké chutě zmrzlin milují, kolik utrácejí (09.07.2026)
- BBC: Rybáři v západní Africe viní čínské lodě z nelegálního rybolovu (07.07.2026)

Tweet



