Dvě pětiny obchodníků s tabákem loni podle ČOI porušily předpisy
07.05.2015 | FinančníNoviny.cz
Dvě pětiny obchodníků s tabákem kontrolovaných loni Českou obchodní inspekcí (ČOI) porušily předpisy. Nejčastěji se jednalo o čachry s cenou a kvalitou zboží. ČTK to dnes oznámil mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. Problémem jsou podle něj hlavně stánky. Kontroloři rozdali pokuty v celkové výši přesahující osm milionů korun.
Inspekce za loňský rok provedla 3041 kontrol zaměřených na povinnosti stanovené zákonem o spotřebních daních pro nabídku, prodej a skladování tabákových výrobků. Přímo porušení zákona o spotřební dani sice kontroloři odhalili jen ve 20 případech, ale zjistili i řadu dalších prohřešků. Dohromady přišli na porušení předpisů při 1221 kontrolách, což je více než 40 procent z celkového počtu prověrek.
Nejčastěji obchodníci překročili zákon o ochraně spotřebitele, když zákazníky řádně neseznámili s cenou nabízených výrobků. Podle zákona například nesmí chybějící nebo neúplný údaj o ceně vzbudit v kupujících zdání, že bylo zboží zlevněno nebo že je do ceny zahrnuto něco navíc, přestože tomu tak ve skutečnosti není. Často také obchody podle ČOI porušily zásady poctivosti prodeje, mezi které zákon počítá třeba prodej zboží ve správné jakosti a hmotnosti či dodržování cenových předpisů.
"Celkové výsledky kontrolní akce opět potvrzují, že stánkový prodej představuje vzhledem k dalším četným zjištěným nedostatkům dlouhodobý problém. Proto bude pozornost České obchodní inspekce i nadále zaměřena na monitorování a kontrolu této rizikové oblasti trhu," sdělil mluvčí ČOI.
- Autor: ČTK
- www.ctk.cz
Další články v kategorii Potravinářství
- Vejce novým symbolem drahoty. Slevy loví desítky tisíc Čechů měsíčně, máslo naopak z žebříčku mizí (15.07.2026)
- Oběd v restauraci už vyjde na více než 200 korun (15.07.2026)
- Komora: Mlékárny kvůli nízkým cenám prodávají se ztrátou, hrozí zavírání provozů (15.07.2026)
- Itálie v úzkých. Kvůli extrémním vedrům je v ohrožení produkce parmazánu (15.07.2026)
- SZPI: V čerstvém baby špenátu z Kauflandu bylo 50krát více pesticidů nad limit (15.07.2026)
- Kvůli super El Ninu je v ohrožení rýže, olej, cukr i káva, varují odborníci (15.07.2026)
- Vodňanská drůbež loni zvýšila zisk na 288,5 mil. Kč a obrat na 7,2 miliardy Kč (14.07.2026)
- Kolínský výrobce limonád chystá rozšíření výroby, stáčet chce i do plechovek (13.07.2026)
- Plzeňskému Prazdroji loni klesl vývoz piva do zahraničí o 7,9 procenta (13.07.2026)
- Bílinskou kyselku chce zachránit Kofola (13.07.2026)

Tweet



