Drobní výrobci zápasí o přežití

HN - 18.11.1998

Drobní výrobci zápasí o prežití

Pivovarnictví: Ztrátovost se priblížila k miliarde korun

* Na ceském trhu se odehrává mimorádne tvrdý souboj pivovaru. V nejohroženejší skupine jsou malí a strední producenti, kterí nyní bojují o samotnou existenci.

Rozdelovat pivovary na malé, strední a velké není nejvhodnejší. Výkonný reditel Ceského svazu pivovaru a sladoven Antonín Kratochvíle totiž tvrdí, že jsou jen dobrí a špatní producenti. Soucasne však priznává, že výrobu a distribuci významne ovlivnují

i místní podmínky.

"Odbyt pivovaru je v jednotlivých oblastech pod vlivem obchodních retezcu, a také dopravní nárocnosti. Nekolika producentum v severoceském a stredoceském kraji v poslední dobe nepochybne pomohl v rustu výstavu odchod Pražských pivovaru z Vratislavic nad Nisou a ze Svijan," míní Kratochvíle. Soucasne však uvádí, že úspešnost výrobcu piva se stredním

výstavem kolem pul miliónu hektolitru za rok nemusí mít dlouhé trvání. "Je to skupina nejohroženejších výrobcu, jejichž hospodárské výsledky by se mohly rychle zmenit," tvrdí Kratochvíle. Strední výrobci už nemohou pocítat s danovými úlevami, a navíc nesou vetší zátež z dopravních a propagacních výdaju. Spotrebitelé však soucasné problémy výrobcu príliš nevnímají.

Prodej piva na našem trhu od roku 1993 takrka pravidelne roste a ani letos se nepocítá s výrazným odchýlením od tohoto trendu.

Domácí spotrebitel momentálne teží ze souperení pivovaru. Cena piva totiž neodpovídá nákladum na výrobu. Za lonský rok dosáhla prumerná ztráta na každý vyrobený hektolitr (bez Budvaru) 90 korun. Celý obor se tak dostal do ztráty odhadované na více než 750 miliónu korun. Pritom v roce 1993 vykazoval trímiliardový zisk.

"Cenovou válku vyvolala Plzen s levným Primusem. Nejvetší dopad pocítily malé pivovary, které nemají trh a zavedenou znacku. To byl zacátek spirály, která se postupne vrátila do Plzne," tvrdí prezident Ceského svazu malých nezávislých pivovaru Stanislav Bernard. Za souperení a ztrátovost výroby už zaplatili nekterí menší producenti zastavením výroby. "Argumenty, že u nás musí být velký celek schopný konkurence v evropském merítku, považuji za úcelové. V Evropské unii není jednotný trh s pivem, existuje rada národních trhu. Podíl importovaných piv je pritom malý," uvádí Bernard. Malí a strední producenti mají v Ceské republice své místo. Výsledky z letošního Pivexu a rovnež cetná degustacní hodnocení potvrzují, že se prosazují spíše menší pivovary. "Zákazník má právo, aby na trhu zaplaveném unifikovaným "eurobírem" našel i pivo vyrobené klasickým rucním zpusobem," míní Bernard. Malé pivovary mají sice danové výhody, avšak strední výrobci mohou rozmelnit fixní náklady.

O jejich životaschopnosti rozhodují místní podmínky a kvalita výroby. "Za soucasného stavu se nedá jednoznacne hovorit, který producent je nejvíce ohrožen. Rozdíl je pouze v tom, že rada velkých producentu má zahranicní majitele a ti je financne podrží," dodává Bernard.

Stanislav Šetina

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info