Dovozní přirážka slouží jako náplast

HN 14.6.1999

Konkurence snížila ceny potravin a udržela nízkou inflaci

Dovozní přirážka slouží jako náplast

* Nárůst spotřebních cen v květnu dosáhl pouhých 0,2 procenta, což se projevilo v letošní nejnižší meziroční míře inflace 6,7 procenta.

Minulý měsíc se asi naposledy v SR dostala meziroční míra inflace na 6,7 %, hluboko pod její plánovanou mírou, odhadovanou v rozmezí 10 až 15 procent. Podílel se na tom pokles cen potravin, jež byly o 0,7 % nižší než ve stejném období loni. Potraviny se prodávaly levněji o 4,8 % i v ČR.

Podle analytiků má na to vliv konkurence a levnější dovozy. V ČR působí i cenový boj supermarketů. Již v dubnu poklesly meziměsíčně ceny masa v SR o 1,7 % a tento trend pokračoval i v květnu, kdy maso se prodávalo o 3 % levněji. Nejvíce se to projevilo u vepřového masa, které bylo o 6,9 % levnější než v dubnu. Snížení cen se projevilo i u mléka, vajec a sýrů. O necelá 2 % poklesly ceny ovoce, zelenina byla dražší v průměru o 4 %. U dalších předmětů běžné spotřeby, jako jsou oděvy, obuv a restaurační služby, ceny vzrostly o 7,9 %.

Částečný nárůst inflace na Slovensku lze očekávat v tomto měsíci, kdy se začne projevovat sedmiprocentní dovozní přirážka. Její přínos pro státní rozpočet i výdaje dovozců, výrobců a spotřebitelů jsou plánovány na 10 miliard Sk. Tohoto objemu nebylo přitom dosaženo ani při jejím celoročním uplatnění. Hlavní tlak na ceny se očekává od července, kdy se projeví restriktivní program vlády, zahrnující zvýšení řady daní. Čtyřprocentní nárůst dolní sazby DPH, která se na spotřebním koši podílí 37 %, zvýší ceny o 3,5 až 5,5 %. Inflaci zvýší i další spotřební daně včetně deregulací cen.

Vzhledem k velkému počtu nyní přijímaných změn je těžké určit, jak budou působit. Každý průměrný desetiprocentní nárůst regulovaných cen zvýší spotřební ceny asi o 2 %. Analytici odhadují zvýšení inflace o 6 až 7 procent, což koncem roku ovlivní její míru na úrovni 14,5 procenta. Čistá inflace, která se vztahuje na 55 procent zboží a služeb spotřebního koše a nezahrnuje potraviny a regulované ceny, dosáhla v květnu 7,3 procenta. Přesahuje tak cíl měnového programu NBS, který si pro letošek určil čistou inflaci na úrovni 5 až 7 %. Nelze proto vyloučit, že centrální banka bude muset svůj plán přehodnotit.

Blanka Sáková, Bratislava

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info