Danone posílilo o pětinu tržby, zisk kvůli nákladům klesl

Tržby z prodeje výrobků a služeb výrobce jogurtů Danone loni meziročně stouply o 21 procent na 1,44 miliardy Kč. Zisk klesl o 45 procent na 27 milionů korun. Uvádí to výroční zpráva společnosti umístěná ve Sbírce listin. Firma prodává například značky Activia, Actimel, Oikos, Kostíci nebo Fantasia.

Firma hlavně zvýšila domácí tržby, zahraniční loni dosáhly 566,2 milionu Kč. "V roce 2019 jsme měli oproti roku vyšší tržby, díky kterým jsme realizovali vyšší investice do různých aktivit, to pak v kombinaci s vyššími cenami vstupních surovin způsobilo dosažení nižšího zisku. V roce 2020 očekáváme další růst našich tržeb oproti roku 2019 a to nad úroveň celkového očekávaného růstu maloobchodu v CZ," sdělil ČTK ředitel společnosti pro Česko, Slovensko a Maďarsko Marián Jánoš.

Koncern Danone je největším výrobcem čerstvých mléčných výrobků na světě a druhým největším výrobcem minerální vody. Od roku 2007, kdy firma koupila společnost Numico, vyrábí i dětskou výživu a speciální výživu pro zdravotní účely. Danone vlastnilo výrobní závod i v České republice, v roce 2014 však svou benešovskou mlékárnu prodalo společnosti Schreiber Czech Republic, která nyní pro Danone vyrábí mléčné výrobky. Loni firma v ČR zaměstnávala 105 lidí, předloni jich bylo o 17 méně.

Konkurenční mateřská společnost mlékáren Kunín a Klatovy, firma Lactalis CZ, se loni dostala do 16,5milionového zisku proti předloňské 33milionové ztrátě. Tržby meziročně vzrostly o 1,7 procenta na 4,14 miliardy korun. Skoro 2,9 miliardy korun utržila v ČR, zbytek v zahraničí. Mateřskou firmou Lactalisu je francouzská B.S.A. International.

Konkurenčním mlékárnám z koncernu Agrofert loni rostly zisky. Mlékárna Olma zvýšila tržby meziročně o zhruba 100 milionů korun na 3,526 miliardy korun. Zisk vzrostl o 42 procent na 190,3 milionu korun. Mlékárna Hlinsko loni dosáhla zisku po zdanění více než 89 milion korun. Je to o 29 milionů korun lepší výsledek než rok předtím. Tržby za podej vlastních výrobků a služeb se meziročně snížily z 2,629 na 2,616 miliardy korun.

Další konkurence, jihočeská Madeta, měla předloni konsolidované tržby 5,56 miliardy Kč a konsolidovaný zisk po zdanění 179,8 milionu. Loňské výsledky zatím nezveřejnila.

drh jw

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info