Čtvrtina zakysaných smetan má méně tuku, než se uvádí na obalu
04.02.2014 | novinky.cz
Spotřebitelský časopis dTest si vzal do hledáčku zakysané smetany prodávané v tuzemských obchodech. Zjistil, že z 32 testovaných jich osm mělo méně mléčného tuku, než uváděl obsah na obalu.
„Největším hříšníkem byl z tohoto hlediska výrobek s názvem Creme fraiche značky Bohemilk. Místo deklarovaných 38 procent ve skutečnosti obsahoval pouze 33,6 procenta tuku,“ informoval vedoucí redakce dTestu Daniel Pavlis.
U části testovaných výrobků bylo naopak více tuku, než se na nich uvádělo. Největší plusovou odchylku měla Zakysaná smetana šéfkuchař z Mlékárny Kunín, která deklarovala obsah minimálně 30 procent, laboratoř ho ale naměřila 31,18 procenta. Výrobci procentní údaj o množství tuku doplňovali slovem „nejméně“ nebo „minimálně“ a zavazovali se tím pouze ke spodní hranici obsahu tuku.
Pátrání po škrobuV zakysaných smetanách dTest také hledal škrob a nevynechal přitom ani ty, které ho neuváděly ve složení. Testy ukázaly, že škrob neobsahoval žádný z 15 výrobků, které ho neměly ve složení uvedený. V kategorii smetan se škrobem byla smutným rekordmanem Zakysaná smetana Bio značky Milko z Polabských mlékáren Poděbrady, v níž bylo zjištěno 3,58 procenta škrobu.
Přítomnost škrobu v zakysané smetaně žádný český ani unijní předpis nezakazuje a rovněž není stanoveno, kolik ho tam smí být. Výrobci přídavek škrobu odůvodňují tím, že zabraňuje vyvstávání syrovátky, přičemž je chuťově neutrální. To se ale v testu senzoriky nepotvrdilo.
„Kvalitní smetana se obejde bez škrobu, což ukázal vítěz testu, jímž se stala Pochoutková smetana kysaná Olma s 16 procenty tuku,“ doplnil Pavlis.
Další články v kategorii Potravinářství
- Pálivá jídla dobývají svět, rostoucí poptávka mění stravovací návyky (26.01.2026)
- Priority ministra Šebestyána: Zemědělství a potravinářství jsou strategické sektory. Cílem je vyrábět potraviny v ČR, ne vyvážet mléko a dovážet jogurty (25.01.2026)
- Ani loňský rok dlouhodobému propadu gastra nepomohl. Profitují kavárny (23.01.2026)
- Čistý zisk řetězce Kaufland v ČR stoupl v uplynulém účetním roce na 3,19 mld. Kč (23.01.2026)
- Němcům na potravinářském veletrhu chutnají české škvarky, pohankový med i pivo (23.01.2026)
- Francouzská firma Lactalis stahuje z trhu v 18 zemích včetně ČR kojenecké mléko (23.01.2026)
- Restaurace a bary v Moskvě zavírají. Leden a únor pro ně budou testem přežití (22.01.2026)
- Potravinářská inspekce nařídila stažení rybího masa falšovaného zvýšeným přídavkem vody o 26 % (22.01.2026)
- Marže pod vládní lupou. Šebestyán chystá monitoring cen potravin (22.01.2026)
- Češi se zbláznili z figurek Stranger Things. Skupují Kinder vajíčka a dělají z nich investici (22.01.2026)

Tweet



