Coca-Cola přeskupila v Evropě svoje síly

HN 22.10.1998

Celkové investice spolecnosti dosáhly v CR doposud zhruba 200 miliónu USD

Coca-Cola preskupila v Evrope svoje síly

* Tuzemský zástupce amerického koncernu Coca-Cola ukoncil australské období a prešel do evropského. Ocekává od toho další posílení své vedoucí pozice.

Bilanci svého sedmiletého pusobení v republice nedávno uzavrela Coca-Cola Amatil CR (CCA), která patrila pod stejnojmenný australský podnik. Od poloviny minulého mesíce byla prejmenována na Coca-Cola Beverages CR a zaclenena pod "evropská krídla" nove vytvorené firmy Coca-Cola Beverages (CCB).

"V privatizacním projektu z roku 1991 jsme se zavázali k investicím v hodnote 24 miliónu USD. Tohoto císla jsme dosáhli již v roce 1993. Ke konci letošního roku ciní celková cástka všech našich investic v CR približne 200 miliónu USD," sdelil Roger Brown, reditel vnejších vztahu CCB.

CCA si za svého tuzemského pusobení vedla ve srovnání se svým tradicním celosvetovým rivalem Pepsi lépe a získala vedoucí postavení na trhu. "Pokud bychom u obou firem vzali jejich investice a proti tomu postavili získané efekty v podobe obratu, objemu výroby, kvality distribuce a názoru spotrebitelu, tak by toto srovnání vyšlo výrazne lépe pro Coca-Colu," rekl analytik Tomáš Krásný z marketingové firmy Incoma Praha. Údaje Svazu výrobcu nealkoholických nápoju prokázaly, že CCA i vloni obhájila první pozici.

V zákulisí se však již delší dobu hovorilo o menší spokojenosti s dosahovanými hospodárskými výsledky (nejsou zverejnovány) a efektivitou celého systému. Také konkurence ze strany domácích firem, hlavne Tomy a Walmarku, byla necekane silná. Krásný dodává, že domácí znacky jsou ve strední Evrope "de facto podporovány" ze strany obchodních retezcu, jež v nich vidí užitecnou protiváhu k mezinárodním znackám Coca-Coly a Pepsi.

Prvním krokem k "náprave" se stalo otevrení pražského zastoupení materského amerického koncernu Coca-Cola Company v roce 1996. Druhým krokem bylo letošní odštepení evropských aktivit australské Coca-Cola Amatil a jejich prevedení pod CCB, v níž má materská firma podíl neco málo pres 50 procent. CCB operuje ve 13 zemích s 200 milióny lidí od Švýcarska po Ukrajinu a Brown považuje za výhodu, že se soustredí výhradne na evropský trh.

Drahoslav Zeman

Coca-Cola Beverages:

Pocet zamestnancu: 15 tisíc

Pocet výrobních závodu: 28

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info