Cigarety a lihoviny zřejmě podraží
30.01.2003 | Český rozhlas
Cigarety a alkohol za několik málo měsíců nejspíš podraží. Vláda totiž schválila návrh na zvýšení spotřebních daní u tabákových výrobků a lihu. Za jednu krabičku cigaret tak například zaplatíme asi o čtyři až pět korun navíc, půllitr čtyřicetiprocentní lihoviny bude dražší o osm korun.Ministerstvo financí, které zdražení navrhlo, říká, že vyšší spotřební daň na nás požaduje Evropská unie. U tabáku je daň ve srovnání s Evropou skutečně nižší, naopak u tvrdého alkoholu máme vyšší daňové zatížení než některé země společenství. "Je to zvýšení u spotřební komodity, spotřební daně jsou také mimo jiné důsledkem snahy omezit konzumaci určitého typu zboží a u lihu je ta motivace zřejmá," zdůvodňuje zdražení ministr financí Bohumil Sobotka.V příštích letech nás podle Sobotky čeká další zdražování u tabákových výrobků. Do roku 2007 se má spotřební daň zvýšit ze současných čtyřiceti na 57 procent z ceny. "Budeme pokračovat v harmonogramu zvyšování spotřební daně z tabákových výrobků až do roku 2007, kdy bychom měli dosáhnout minimální sazby, která v tuto chvíli platí v rámci zemí Evropské unie,"potvrzuje Sobotka. Naopak u lihu a pohonných hmot podle Sobotky není v příštích letech ke zvyšování spotřební daně důvod.
Nyní záleží na parlamentu jestli vládní návrh schválí a jak rychle ho projedná. Není totiž jisté, jestli poslanci urychlí projednávání zákona tak, a mohl platiti už od 1. dubna jak navrhuje ministerstvo financí.
Další články v kategorii Potravinářství
- Nenápadné éčko v jogurtech i šunce: Karagenan může dráždit střeva (14.01.2026)
- Pivovar Svijany vyrobil loni meziročně o šest procent méně, dokončuje novou varnu (14.01.2026)
- Nestlé Česko s.r.o. informuje o stažení dalších potravin pro děti, z řady Beba a Alfamino (14.01.2026)
- Studie: Daň na slazené nápoje by zlepšila zdraví Čechů a ušetřila miliardu (14.01.2026)
- Festival Bottled Alive probudí Tábor ze zimního spánku. Míří na něj vinaři z celé Evropy (13.01.2026)
- Obránci zvířat kritizují řetězec COOP, že neodstoupil od klecových chovů (13.01.2026)
- Matěj Pomahač, spolupředseda Strany zelených: Dohoda EU-MERCOSUR poškodí farmáře, spotřebitele i životní prostředí (13.01.2026)
- Zákazník Pentagon. Údery na Venezuelu provázel velký nárůst objednávek pizz (13.01.2026)
- Stolování budoucnosti. V Dubaji vede restauraci první AI šéfkuchař na světě (13.01.2026)
- Likérka Fruko-Schulz loni snížila export o 90 procent, ale vyrobila víc (12.01.2026)

Tweet



