České hovězí je bezpečné, tvrdí veterináři

Nemoc šílených krav nebyla v Česku u dobytka zatím nikdy prokázána, stejně jako nová forma Creutzfeldt-Jakobovy nemoci (CJD). Ta je lidskou obdobou nemoci šílených krav a údajně se přenáší z nakaženého hovězího. Novinářům to řekl ústřední ředitel Státní veterinární správy Josef Holejšovský, který je o bezpečnosti českého hovězího přesvědčen.

"Priony, které nemoc způsobují, byly v evropských laboratořích prokázány pouze v mozku, prodloužené míše a vnitřnostech nemocných zvířat, nikoli v mase a mléce. Zpřísněné normy pro zpracování krmné masokostní moučky v kafileriích, které nyní zavedla Evropská unie, platí v Česku už od roku 1962," řekl s tím, že veterináři nyní zahajují plošné vyšetřování stád.

Profesor Zdeněk Pospíšil z brněnské Veterinární a farmaceutické fakulty připomněl, že první případy bovinní spongiformní encefalopatie, zvané nemoc šílených krav, byly zaznamenány u ovcí v Anglii v roce 1732. První případ onemocnění hovězího dobytka je z roku 1985. U lidí byla CJD zaznamenána poprvé v roce 1920. Její nová forma se objevila v roce 1996.

"Původce nemoci, priony, je obtížné zničit, přežijí až hodinu při teplotě plus 121 stupňů Celsia, nepůsobí na ně ultrafialové záření a většina dezinfekčních prostředků je neúčinná. Priony nelze zničit žádnou kuchyňskou úpravou, například ani v tlakovém hrnci," upozornil Pospíšil.

"O přímém přenosu na člověka z hovězích pokrmů nebyl podán jednoznačný důkaz, ale podezření nebylo ani jednoznačně vyvráceno," dodal s tím, že zvýšená opatrnost je proto žádoucí při transplantacích a léčbě růstovým hormonem. Nemoc se zřejmě může přenést i nedokonale dezinfikovanými chirurgickými nástroji.

Podstatná pro přenos nemoci je podle Pospíšila genetická vnímavost - ne všechna zvířata a ne všichni lidé po kontaktu s priony onemocní. "Ať byla stáda ve Velké Británii sebevětší, onemocnělo jen jedno zvíře, nikdy tedy nepropukne taková epidemie jako v případě AIDS," poznamenal s tím, že CJD onemocní v průměru jeden člověk na milión obyvatel.

Nová varianta nemoci u lidí, která na rozdíl od klasické postihuje lidi mladší a má i kratší inkubační dobu, byla ve Velké Británii zaznamenána u 88 lidí, z nich 74 zemřelo. Francie hlásí tři případy, dva lidé zemřeli. V České republice na novou variantu CJD nikdo nezemřel. Podle odhadu epidemiologů by však tato nemoc mohla v Evropě postihnout do roku 2040 až 136.000 lidí.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info