Ceny pšenice se na nižší úrovni neudrží

Ceny pšenice zažívají nelehké časy. Máme za sebou několik měsíců, kdy ceny letěly vzhůru díky ruské invazi na Ukrajinu a vedrům v Indii, avšak poté futures pšenice na burze v USA i Evropě zaznamenaly nemalý pokles.

Snížení cen pšenice bylo jen dočasné

Nedávný pád cen pšenice, který byl způsoben lepším počasím a poklesem poptávky, zdaleka nemusí odrážet dlouhodobý trend. Koncem minulého měsíce sice ceny narazily na čtyřměsíční minimum, ale to může být dle analytiků jen dno, od kterého se cena znovu odrazí, až poletí vzhůru.

Navzdory poklesu je totiž možné očekávat, že poptávka po pšenici vzhledem ke globálnímu nedostatku opět poroste a s ní i ceny této důležité komodity, přičemž tato situace může přetrvat dle odborníků až dvě období sklizně. Svědčí o tom fakt, že Egypt, jeden z největších dovozců pšenice, zvyšuje dodávky a přidávají se i další země jako  Tchaj-wan, Alžírsko, Jordánsko nebo Pákistán.

 Jaké faktory jsou ve hře?

Zvyšující se ceny pšenice ovlivňují ekonomiku celého světa. Mouka je základní surovinou a pečivo je zase v Česku a zbytku Evropy potravinou číslo jedna.

 

Vše nyní záleží na třech hlavních faktorech:

1.     Možnost exportu pšenice z Ruska a Ukrajiny

2.     Úspěšnost sklizně v klíčových lokalitách světa

3.     Počasí 

Pokud ceny porostou, hrozí recese a nedostatek potravin.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info