Ceny potravin jsou ve světě nejnižší za šest let, zlevnilo hlavně mléko
07.08.2015 | E15 on line
Světové ceny potravin klesly v červenci na další minimum za takřka šest let, zlevnily hlavně mléčné výrobky a olejniny. Uvedla to v měsíční zprávě Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cenový index FAO se proti červnu snížil o 1,7 bodu na 164,6 bodu a meziročně je nižší o 19,4 procenta.
Index, který zahrnuje obilniny, olejniny, mléčné produkty, maso a cukr, klesá nepřetržitě od loňského dubna. Za poklesem cen stojí vysoká globální produkce, silný kurz dolaru a levnější ropa.
Ceny mléčné produkce, jejichž nynější globální propad doléhá i na české producenty, se minulý měsíc snížily o 7,2 procenta, zejména kvůli poklesu poptávky po dovozu v Číně, na Blízkém východě a v severní Africe.
Nabídku mléka podle FAO zvýšila v posledním roce hlavně vysoká produkce v Evropské unii, která zrušila mléčné kvóty. V meziročním srovnání se ceny mléka propadly zhruba o třetinu.
Cena rostlinných olejů klesla v průměru o 5,5 procenta kvůli propadu světových cen palmového oleje, které se dostaly pod tlak zvýšené produkce v jihovýchodní Asii. Naopak obilniny proti červnu zdražily o dvě procenta, meziročně ale byly levnější o zhruba deset procent.
čtk
Další články v kategorii Potravinářství
- Inspekce zakázala prodej dalších kojeneckých výživ. Obsahují toxin cereulid (18.04.2026)
- Zájem spotřebitelů o České cechovní normy roste. Na Makro Czech Gastro Festu o nich Potravinářská komora přesvědčila stovky návštěvníků (17.04.2026)
- Farma z Pelhřimovska sází na samosběry. Po jahodách přichází s další novinkou (17.04.2026)
- Obchodním ředitelem Plzeňského Prazdroje je nově Jan Krafka (17.04.2026)
- Na jaře se veterinární dozor zaměřuje na četnější farmářské trhy (16.04.2026)
- Sládci Prazdroje zvou na Noc pivovarů. Uvařili tři pivní speciály a chystají večerní prohlídky (16.04.2026)
- Ministerstvo zemědělství zvyšuje podíl lokálních potravin ve veřejném stravování (16.04.2026)
- Supermarket v Británii rozdával banány zdarma. Omylem objednal 380 krabic místo 380 kilo (15.04.2026)
- Studenti zlínské univerzity se podílejí na vývoji limitované edice kaší (15.04.2026)
- Potravinový ombudsman: Občanům vadí zejména chaos ve slevových akcích, neví, co je reálná cena potravin (15.04.2026)

Tweet



