Ceny potravin by neměly růst rychleji než loni

Ceny základních druhů potravin by v letošním roce neměly výrazněji růst, v žádném případě by ale neměly klesat. Shodují se na tom ekonomové a odborníci. Pro růst cen potravin podle nich hovoří neúroda v některých zemích světa, ale například také zavedení mléčných kvót v ČR. Proti výraznému růstu stejně jako v minulých letech stojí cenový boj tuzemských obchodních řetězců.

Petr Tuček, který ve Výzkumném ústavu zemědělské ekonomiky (VÚZE) sleduje světové trhy agrárních komodit, nezaregistroval žádný signál, že by ceny potravin měly klesat. "Ceny dolů nepůjdou, existuje naopak mnoho faktorů ve světové produkci agrárních surovin a potravin, které podporují oživení," řekl Tuček. Takovými faktory by podle něj měly být například záplavy v Argentině nebo panika okolo nemoci šílených krav, kvůli které rostou ceny olejnin. Ty mimo jiné ovlivňují ceny krmných směsí pro hospodářská zvířata, což působí na růst cen masa a výrobků z něj. Pro zdražování také hovoří zvýšení spotřebitelské poptávky v jihovýchodní Asii, ale i v Evropě. "Například v Evropě roste poptávka po sýrech," dodal Tuček.

Odhady nákladovosti světové produkce potravin v posledních několika letech pozorovatelům narušuje tzv. meteorologický chaos, jenž je spojen s globálním oteplováním Země, a nenadálé výkyvy počasí. Prognózy se proto podle ekonomů musejí brát s rezervou.

"V oblasti cen potravin neočekávám letos žádný dramatický vývoj. Zároveň se ale nejspíš nebude opakovat situace předchozích dvou let, kdy ceny potravin rostly pomaleji než celková inflace, nebo dokonce absolutně klesaly," řekl analytik Pavel Sobíšek z Bank Austria Creditanstalt. Vliv velkých obchodních řetězců a silná konkurence na maloobchodním trhu podle něj nedovolí žádnému z článků potravinářského průmyslu, aby zvýšil své marže na úkor jiných článků. "Na druhou stranu musí cenová politika maloobchodu vycházet z reality a tou je určitý růst vstupů z minulosti, který se do výsledných cen plně nepromítl".

O slovo se v tomto ohledu hlásí producentské svazy, které ohlašují zdražování svých produktů (maso, pečivo, vejce, pivo). Ceny potravin proto podle Sobíška budou na konci letošního roku meziročně vyšší odhadem o pět procent. V loňském roce spotřebitelské ceny ve skupině potraviny, nápoje a tabák vzrostly průměrně o 1,7 procenta. O růst se větší měrou než loni skutečně mají zasloužit ceny mléčných výrobků, pekárenských výrobků a také například piva.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info