Celníci kontrolují a pečetí stovky pálenic
29.07.2013 | ČT 24
Do pořadníků celníků, kteří kontrolují a pečetí pálenice, se právě hlásí pěstitelé ovoce, které neodradila kauza metanol. Letos by mělo být nejvíc meruňkovice. Celníci musí před začátkem pálení prohlédnout všechny pálenice.
"Sezona začíná třešněmi, ale to už se prolíná s meruňkami. Pak začínají švestky, jablka hrušky," prozradil spolumajitel pálenice František Hlaváč. Podle odhadů tvoří pálenky z domácího ovoce jen několik procent celkové spotřeby alkoholu u nás. V letošním roce zatím celníci evidují 1,3 milionu litrů pálenky, statistiky by ale mělo vylepšit druhé pololetí.
V pálenicích letos očekávají nadúrodu meruněk, na jednom stromě jich je v průměru asi 80 až 100 kilo, přitom loni to byla sotva polovina. Stromy osypané meruňkami, ze kterých bude pálenka, má na své zahradě i Pavel Žmolík. Je to ryze rodinná záležitost. Musí být sklizeno jen ovoce, které je zralé, čisté a nesmí tam přijít nic jiného, co by mohlo znehodnotit kvas," říká pěstitel.
Meruňky odveze Žmolík na vypálení nejspíš příští měsíc, podobně jako většina pěstitelů. Pálenice proto už začínají naplňovat svoje pořadníky. Podle provozovatelů se na předběžném zájmu metylalkoholová kauza z loňského roku vůbec neprojevila. Jedinou pálenicí, která vyrobila lihovinu s metylalkoholem, je PP FAKR z Ostravy-Radvanic. Ta letos přišla o licenci poté, co celníci zjistili, že pančuje pálenku denaturovaným lihem.
Další články v kategorii Potravinářství
- V padesáti šla do rizika. Z košíku ovoce vytvořila oceňovanou značku marmelád (22.07.2026)
- Vedra drtí francouzské zemědělce. Ničí zeleninu, zabíjejí drůbež (22.07.2026)
- Chutná jako pivo, voní jako pivo, ale je prostě dražší, říká šéf Budvaru (21.07.2026)
- Čína útočí na francouzskou gastronomickou ikonu. Rozhodnout může jediná věc (21.07.2026)
- Pekárenský gigant Agrofertu hlásí horší výsledky. Firma musí změnit strategii (21.07.2026)
- Hrozbou pro minerální vodu není jen oteplování, ale i věčné chemikálie (21.07.2026)
- Český hrách pod drobnohledem: Vědci z MENDELU bojují s chorobami, které ohrožují potravinovou bezpečnost (21.07.2026)
- BBC: Rybáři v západní Africe viní čínské lodě z nelegálního rybolovu (21.07.2026)
- Taco Bell přestal v některých státech kvůli průjmovému onemocnění podávat salát (20.07.2026)
- Italská vinařství se topí ve víně, zásoby mají nejméně na rok (20.07.2026)

Tweet



