Biopotraviny a jak je poznáme

Metro 10.11.1999

Biopotraviny a jak je poznáme

CESTA K ROVNOVAZE NAŠÍ I ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ

Většina lidí si je vědoma toho, že prostředí, ve kterém žijeme, není příliš zdravé. Náš životní styl nám zdraví příliš ne upevňuje, a navíc značně zatěžuje životní prostředí. Jednou z možností, jak negativní vlivy zmírnit, je zdravá výživa, jíž můžeme chápat ve dvou rovinách. První je skladba potravin, druhou jejich původ. Pravá biopotravina či bioprodukt pocházejí z ekologického zemědělství. Řada odborníků namítá, že současné zemědělství je vlastně ekologické, protože se v posledních letech snížila spotřeba průmyslových hnojiv i látek na ochranu rostlin (pesticidů). To je však zásadní omyl.

Ekologické zemědělství se v porovnání s klasickým řídí odlišnými principy. Používání průmyslových hnojiv je v tomto systému omezeno, aplikace pesticidů je vyloučena úplně. V živočišné výrobě je používána "méně intenzivní" krmná dávka a důraz se klade na ustájení. Trvale uvázaná zvířata či jejich ustájení na roštech jsou zakázány. Výsledkem jsou nižší výnosy zemědělských plodin, nižší produkce mléka a přírůstky, ale také nižší zátěž životního prostředí cizorodými látkami, menší spotřeba neobnovitelných zdrojů energie a produkce zmíněných biopotravin.

V OBCHODECH jsou pravé biopotraviny označeny zelenobílou etiketou s nápisem Bio, produkt ekologického zemědělství. Tuto ochrannou známku mají jen produkty vyrobené v ekologickém zemědělství a podrobené přísné kontrole. Spotřebitel má tak jistotu, že nakoupený produkt je bio a nejedná se o falzifikát.

NIŽŠÍ VÝNOSY zemědělských plodin, nižší produkce mléka a přírůstky hospodářských zvířat musí být kompenzovány. Biopotraviny jsou proto v porovnání s potravinami klasickými dražší. Jsou ale také kvalitnější? Pro zodpovězení této otázky je třeba se nejprve zamyslet nad tím, co pojem kvalita vlastně znamená. Kvalitu biopotravin je totiž třeba chápat ve dvou rovinách. Tou první je samozřejmě vyšší kvalita produktů, tou druhou je vyšší kvalita životního prostředí. Spotřebitel totiž nákupem biopotravin podporuje rozvoj ekologického zemědělství a tím nepřímo působí i na ochranu životního prostředí.

Z pohledu vlastních biopotravin je třeba vyvrátit mylnou domněnku, že ekologické produkty neobsahují žádná rezidua chemických látek, těžké kovy apod. Vzhledem k tomu, že ekologické zemědělství je v ČR praktikováno jen necelých deset let, jsou současní ekologičtí zemědělci nuceni hospodařit na stejných půdách, na nichž se dříve chemické látky na ochranu rostlin používaly. Rezidua DDT jsou v našich půdách dodnes a rezidua chemických látek, používaných nyní, zůstanou v půdách příštím generacím. Podobné je to s těžkými kovy, jejichž dodávka se děje především prostřednictvím spadu z ovzduší. Je však jisté, že obsahy reziduí chemických látek jsou v biopotravinách nižší.

ZATÍMCO U CEREÁLNÍCH produktů nezaznamenáváme výrazně rozdílné senzorické vlastnosti, odlišná je situace u ovoce a zeleniny. Ty, které pocházejí z ekologického zemědělství, mají výrazně lepší chuťové vlastnosti, vůni, obsah vitamínů, nižší obsah nitrátů a další přednosti. Proč tomu tak je? S rostoucí dávkou dusíku dochází sice k lineárnímu zvyšování výnosu, všechny ostatní námi vyžadované senzorické vlastnosti se však zhoršují.

K PROBLEMATICE vyšší kvality biopotravin přistupuje i další zajímavost, a sice to, že naše smysly nejsou tak citlivé jako u divoce žijících zvířat. Pokud jsou vedle sebe pole obhospodařovaná ekologicky a konvenčně, je takřka jisté, že ekologické plochy budou zvěří zcela sežrány, zatímco ostatních si ani nevšimne. Přitom navenek nevypadají ekologické porosty o nic lépe, díky nižšímu hnojení spíše hůře. Kvalita živočišných bioproduktů je také významně lepší. Podmínky ustájení, které respektují pohodu zvířat, absence preventivního dodávání léčiv, pobyt zvířat venku - to všechno jsou faktory, které na zvířata působí pozitivně, a to se pak odráží jak v kvalitě masa, mléka a vajec, tak v prodloužení života (zejména dojnic), v lepším využití krmiv, ve zvýšení odolnosti zvířat vůči nemocem a ve vyšší plodnosti. Ve spermatu ekologicky chovaných plemenných býků se pravidelně nachází větší množství životaschopných spermií a obdobné výsledky prokázalo (čtenáři prominou, ale je to fakt) i porovnání ekologicky hospodařících sedláků (kteří samozřejmě konzumovali biopotraviny) a ostatních zemědělců.

LUBOŠ STEHNO

Výrobci potravin vědí, že do povědomí veřejnosti vstupují principy zdravé výživy, a proto se na potravinách často objevují slova jako bio, eko apod. To však neznamená, že vstupní produkty použité na jejich výrobu se něčím odlišují. Jsou používány tytéž suroviny a často i stejné technologické postupy. Výraz bio bývá čistě reklamní záležitostí.

METROFAKTA/BIOPOTRAVINY

* Na pultech obchodů s biopotravinami dnes najdeme většinou cereální produkty. Je to dáno především tím, že se dají dobře zpracovávat, transportovat i skladovat.

* V klasických obchodech se ale většinou nesetkáme s ekologicky vypěstovaným ovocem a zeleninou. Pro tyto produkty je třeba vyrazit na tržiště - v případě, že tam prodává biopěstitel. Druhou a většinou častější možností je nákup přímo "ze dvora".

* S nákupem biopotravin živočišného původu to má náš spotřebitel obtížnější, jelikož v našich obchodech se tyto produkty příliš neobjevují. Aby je spotřebitel mohl nakoupit, musí se většinou vypravit přímo k výrobci.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info