Bezpečnost (nezávadnost) evropských potravin pro děti
13.08.2010 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Prezentace na ESOF2010 (Turín, červenec 2010).
V rámci výzkumného projektu CASCADE podporovaného Evropskou komisí se prováděl skríning chemických látek, tzv. endokrinních disruptorů obsažených v potravinách pro děti. Celkem bylo analyzováno více než 30 kontaminantů, mezi nimi např. dioxiny, PCB, bisfenol A (BPA) a pesticidy.
Analýza ukázala, že evropské potraviny pro děti mají obecně dobrou kvalitu. V testovaných potravinách nebyly zjištěny např. dioxiny a PCB. U kojenecké výživy však byla zaznamenána estrogenní aktivita. Vysokou úroveň estrogenní aktivity vykazovala kojenecká výživa na bázi sóji. V pevných potravinách (solid food) byl zjištěn vyšší obsah BPA.
Tato zjištění vedou k řadě otázek, na které je třeba hledat odpověď. Jde např. o účinky nízkých dávek kontaminantů a směsí kontaminantů (koktejlu chemických látek), vliv věku dítěte při expozici kontaminantům, účinky potravin na bázi sóji (s vysokým obsahem estrogenu), účinky kontaminantů v pozdějším věku z expozice v dětství.
Zdroj: Prezentace na ESOF2010, ESOF2010
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii Potravinářství
- Carlsberg zvýšil provozní zisk, těžil z převzetí výrobce nealkoholických nápojů (04.02.2026)
- Zástupce pivovarníků navrhl zavést vstupné na Oktoberfest, vysloužil si kritiku (04.02.2026)
- Rohlík zpoplatnil papírové tašky. Hodlá omezit jednorázové obaly (04.02.2026)
- Pesticidy v jablkách? Chybí přesnější data, reagují experti. ČR má přísné normy (03.02.2026)
- Mlékárně Madeta v roce 2024 vzrostl meziročně zisk více než trojnásobně (03.02.2026)
- V Austrálii se připravují na prodej geneticky modifikovaných fialových rajčat (03.02.2026)
- Nápojové kartony: revoluce ve světě obalů, která si zaslouží naši pozornost (03.02.2026)
- Německé pivovary loni uvařily nejméně piva přinejmenším od roku 1993 (03.02.2026)
- Okamura: Šebestyán na příští koaliční radě předloží plán pro levnější potraviny (03.02.2026)
- Budějovický Budvar loni zvýšil prodej na nový rekord 1,946 milionu hl piva (03.02.2026)

Tweet



