Becherovce vyrostl nový konkurent na Slovensku

MF Dnes 13.8.1998

Becherovce vyrostl nový konkurent na Slovensku

Praha (ciz, CTK)- Proslavené Karlovarské Becherovce, která již léta vede soudní spory o originální recepturu na tento likér s nemeckým Underbergem, znenadání vyrostl nový konkurent. Zdenek Hoffmann, jenž tvrdí, že také vlastní puvodní recept, se rozhodl vyrábet na Slovensku nápoj s názvem Johann Becher Bitter Karlsbad.

"Naše spolecnost získala dvacetileté výhradní právo na výrobu nápoje podle puvodní receptury z roku 1807, kterou Hoffmann vlastní," ríká Štefan Šipciak, šéf slovenské firmy Simpex Plus, s níž se Hoffmann na výrobe od letošního zárí dohodl. Nápoj bude opatren podobnou etiketou a plnen do stejných lahví jako becherovka.

Tradicní karlovarský producent ovšem nemíní necinne prihlížet a hodlá svá práva hájit v soudní síni. "Považujeme jakékoliv nároky pana Hoffmanna na výrobu a ochranné oznacení Becherovky za bezpredmetné. Soudní pri musíme jednoznacne vyhrát," tvrdí manažer Becherovky pro komunikaci David Binar.

Na výrobu staronové becherovky v Chotíne na jihovýchode Slovenska bude dohlížet samotný Hoffmann, který tvrdí, že práva na výrobu proslulého karlovarského likéru zdedil. "Presvedcil nás o tom, že všechny dokumenty, které nám predložil, jsou pravé. Proto jsme neváhali s výrobou zacít," ríká Šipciak.

Karlovarský producent jeho presvedcení ovšem príliš nesdílí. "Pokud výrobu této imitace becherovky zahájí, budeme situaci rešit právní cestou," ríká Binar.

Slovenský likér má podle šéfa firmy Simpex Plus Štefana Šipciaka o tri byliny více než ceský originál. "Stejne jako receptura i oznacení od Hoffmanna je totiž puvodní z roku 1807," uvedl Šipciak. Podle neho je slovenský likér dokonce lepší. "Pri degustacích pred zahájením výroby dopadl lépe než originál, mel napríklad výraznejší chut," ríká Šipciak, který má od zacátku letošního srpna v ruce certifikát Slovenské zemedelské a potravinárské inspekce na výrobu tohoto nápoje.

I pres tento dokument šéf slovenské likérky se soudními spory pocítá. "Protože my jsme pouze výrobce a výhradní práva na odkup a prodej likéru má spolecnost Broken Heart, spríznená s panem Hoffmannem, soudní procesy povedou jeho právníci," ríká Šipciak.

Broken Heart je v prekladu zlomené srdce, práve to vedlo patrne Hoffmanna na Slovensko. Domácí soudci ho totiž zatím nevyslyšeli a nezastavili v karlovarské likérce výrobu. Hoffmann o to požádal soudní instituce na základe smlouvy, podle níž daroval Alfréd Becher svou továrnu na proslulý likér jeho dedovi.

Prestože šéfové karlovarské Becherovky ani soudci neberou dosud Hoffmanna príliš vážne, již pri lonských kriminalistických expertizách jim trochu zatrnulo. Odborníci totiž rekli, že likér vyrobený podle receptu, který Hoffmann predložil, je nejen shodný s becherovkou, ale dokonce má vytríbenejší chut.

Slovenská likérka nemíní karlovarskou Becherovku, která rocne vyrobí okolo sto tisíc hektolitru likéru, nijak ohrozit. "Chceme vyrábet asi dve až tri sta tisíc lahví rocne a tím asi karlovarské firme moc neblížíme," ríká Šipciak. "Pokud soud dokáže, že Hoffmann nemá pravdu, jsme pripraveni výrobu tohoto likéru okamžite zastavit," dodává. Jeho firma vznikla v dubna letošního roku a vyrábí neznackové konzumní lihoviny, jako napríklad borovicku, vodku, rum nebo brandy.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info