Aktuálně o české potravinové legislativě. Část IV.

Novely komoditních potravinových vyhlášek

Na počátku r. 2000 bylo ve dvou fázích (v únoru a v březnu) přijato sedm novel vyhlášek z r. 1997 pro určité skupiny potravin, kterými se provádí zákon o potravinách. Byly publikovány ve Sbírce zákonů, částka 16, březen 2000 (vyhlášky č. 44 a 45/2000 Sb.) a částka 30, duben 2000 (vyhlášky č. 89 až 94/2000 Sb.). Další dvě komoditní vyhlášky byly novelizovány na podzim (vyhlášky č. 418 a 419/2000 Sb., Sbírka zákonů, částka 116). Dále jsou uvedeny hlavní změny a doplňky, ke kterým proti vyhláškám z r. 1997 došlo.

Vyhláška č. 44/2000 Sb. novelizující vyhlášku č. 326/1997 Sb. pro zmrazené potraviny

Stanovuje se, že se vyhláška nevztahuje na zmrazené suroviny živočišného původu (ustanovení § 4 odst. 4

se přesune do vyhlášky č. 327/1997 Sb.). Termín, do kdy lze přepravovat zmrazené potraviny v dopravních prostředcích bez registračních teploměrů se prodlužuje (do 31. 12. 2001). V příloze se doplňují některé přípustné odchylky hmotnosti a technologické požadavky v souladu s EU.

Vyhláška č. 45/2000 Sb. novelizující vyhlášku č. 335/1997 Sb. o nealkoholických a alkoholických nápojích

Zásadní změny jsou provedeny v oddílu 1 Nealkoholické nápoje a koncentráty, v oddílu 2 Ovocná vína, ostatní vína a medovina, v oddílu 3 Pivo a v oddílu 4 Konzumní líh, lihoviny a ostatní alkoholické nápoje. Zcela beze změny zůstává oddíl 5 Kvasný ocet a oddíl 6 Droždí. Upraveny jsou přílohy: č. 2 až 8, nově je vydána příloha 7a.

Podstatně jsou upraveny a příp. doplněny definice v souladu s definicemi EU. V oddílu 1 jsou na základě požadavků EU stanoveny dosud nezpracované technologické požadavky (§ 4a). Jsou přeformulovány a doplněny požadavky na označování. Jsou doplněny přípustné záporné objemové odchylky (např. příloha 7a) a u některých nápojů jsou doplněny stanovené přípustné jmenovité objemy (v oddílech 2 a 4).

Vyhláška č. 89/2000 Sb. novelizující vyhlášku č. 327/1997 Sb. pro maso a masné výrobky

Oddíl 1 - MASO: Doplňuje se požadavek na označení max. obsahu tuku u mletého masa. Doba pro zchlazení krve na 3 oC se zkracuje na 3 h, doba pro zchlazení drůbeže a králíků se zkracuje na 2 h.

Oddíl 2 - MASNÉ VÝROBKY: Doplňuje se definice termínu "dílo"a požadovaná teplota pro přepravu masných výrobků se snižuje na 2 oC.

Oddíl 3 - RYBY, OSTATNÍ VODNÍ ŽIVOČICHOVÉ A VÝROBKY Z NICH: Doplňuje se definice termínu "rybí polotovar" a stanovuje se povinnost uvádět, že byla použita separovaná svalovina ryb a vodních živočichů. Doplňují se další požadavky týkající se kuchání ryb.

Oddíl 4 - VEJCE A VÝROBKY Z NICH: Doplňuje se možnost přidávat při výrobě majonéz místo octa jiné okyselující přísady. Ruší se speciální ustanovení o zpracování tepelně neošetřených vajec (řeší zákon o veřejném zdraví) a doplňují se požadavky týkající se trvanlivosti a jakosti vajec. Došlo ke změnám v přílohách; termín "zmražené" se nahrazuje termínem "zmrazené".

Vyhláška č. 90/2000 Sb. novelizující vyhlášku č. 328/1997 Sb. pro mléko a mléčné výrobky

Poprvé byla vyhláška novelizována vyhláškou č. 347/1999 Sb., kde se slovo odtučněné doplnilo o slovo odstředěné. Současně došlo v příloze 2 ke změně členění mléka na druhy a ke změně odpovídajícího obsahu mléčného tuku.

Druhou úpravou je vyhláška č. 90/2000 Sb., v níž došlo k následujícím zásadním změnám.

Oddíl 1 - MLÉKO A MLÉČNÉ VÝROBKY: Doplňují se požadavky na označování některých druhů výrobků a upřesňují se definice (smetanový krém a sýr). Doplňují se požadavky na bílkovinné mléčné výrobky a umožňuje se ošetření mléka a smetany "vysokou pasterací" nebo "ultrapasterací" (podle veterinární vyhlášky 287/1999 Sb.)

Oddíl 2 - ZMRZLINY A MRAŽENÉ KRÉMY: Termín "hlubokozmražený" se nahrazuje termínem "hlubokozmrazený" a doplňuje se požadavek na teploty při přepravě zmrzlin, na registraci těchto teplot (povinná registrace teploty je od 1. 1. 2002) a požadavek na zařízení pro uchovávání zmrzlin a mražených krémů.

Oddíl 3 - JEDLÉ TUKY A OLEJE: U směsného emulgovaného tuku se snižuje spodní hranice podílu mléčného tuku z celkového na 10 %, ruší se původní ustanovení o cholesterolu; nově se definuje termín "rostlinný" v případě margarinů.

V přílohách se mění řada limitních hodnot, doplňují se požadavky na kaseiny a kaseináty, termín "vodový" se nahrazuje termínem "mléčný nízkotučný". Ruší se kategorie "margarín s velmi nízkým obsahem tuku"; zavádí se kategorie "tuk s bližším určením účelu použití" s jiným obsahem tuku, než je u dříve definovaných kategorií.

Vyhláška č. 91/2000 Sb. novelizující vyhlášku č. 330/1997 Sb. pro čaj, kávu a kávoviny

Oddíl 1 - ČAJ: Rozlišuje se termín "ovoněný" a "aromatizovaný", mění se pravidla pro používaný název čaje nebo čajového výrobku a pro uvádění obsahu kofeinu, ruší se požadavky na uvádění do oběhu.

Oddíl 2 - KÁVA: Původní oddíl 2 -"Káva a kávoviny" se dělí na dva oddíly (Oddíl 2-Káva, Oddíl 3 - Kávoviny a jejich směsi V důsledku tohoto rozdělení se zcela mění uspořádání příloh. Nově se definuje "kávový extrakt"a "příměs pražené kávy zrnkové". Zvyšuje se limit kofeinu pro kávový extrakt na 0,3 %; pro kávu zůstává 0,1 %; stanovuje se povinnost označit, pokud byla káva aromatizována.

K řadě změn dochází v přílohách.

O změnách v dalších komoditních vyhláškách bude pojednáno v části V.

(Úplný text uvedených vyhlášek, ve znění příslušných novel vydán v ÚZPI v rámci souboru "Česká potravinová legislativa, části 1 resp. 2" - cena 130 resp. 180 Kč. Materiál lze objednat na adrese UZPI, Slezská 7, 120 56 Praha 2, e-mail: klient@uzpi.cz, fax: 02 / 24 25 39 38.)

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info