Agrofert prudce zvýšil export krůtího masa

Razantní zvýšení odbytu krůtího masa za poslední dva měsíce, a to až o čtvrtinu, zaznamenal AGF Trading, a. s., dceřiná společnost Agrofertu, a. s., ve svých dvou střediscích na zpracování krůt v Lomu u Tachova a v Hodoníně. AGF Trading prostřednictvím těchto výrobců ovládá 70 % českého trhu s krůtím masem. Do souvislosti s tzv. nemocí šílených krav (BSE) dává zvýšení odbytu masa Richard Hýbal, vedoucí potravinářské divize AGF Tradingu. »Zvýšil se zájem především ze zemí EU,« uvedl vedoucí. »Zatímco v minulých letech byl leden vysloveně mrtvý měsíc, letos šla poptávka prudce nahoru.« V prvním pololetí loňského roku firma exportovala krůtí maso pouze do Německa, nyní české krůty obohacují jídelníčky i v Anglii, Švýcarsku či Rakousku. Kvůli enormnímu zájmu v zahraničí si podle Hýbala mohl AGF dovolit zvýšit ceny o deset procent. Ceny v zahraničí jsou nyní až o dvacet procent vyšší než v tuzemsku.

Rostoucí poptávku po drůbežím mase potvrdil na počátku roku i největší zpracovatel drůbeže v ČR, společnost Jihočeská drůbež Vodňany, a. s. Ta také v souvislosti s rozšířením výrobní kapacity letos hodlá investovat 70 miliónů korun. Rozšíření výroby musel řešit rovněž Drůbežářský závod Klatovy, a. s. (DZK), největší producent v západních Čechách. Drůbeží maso už nezpracovává jen ve svém závodě v Klatovech, ale i v části Masokombinátu Klatovy, a. s., který pro DZK vyrábí formou práce ve mzdě. »Potřebujeme surovinu pro zpracovnu drůbežího masa,« uvedl v polovině ledna ředitel DZK Antonín Mottl.

AGF Trading zahájil průnik do oblasti krůtího masa loni na jaře, kdy koupil zkrachovalý Adex v Lomu u Tachova, krátce na to následovala koupě technologie v likvidované Krůtě Hodonín. Tuto firmu má AGF nyní pronajatu. Následovat by měl odkup nemovitostí a pozemků od Konsolidační banky.

Středisko v Lomu u Tachova loni dodalo na trh 11,7 tisíce tun krůt v živé váze, což je o zhruba desetinu více než v roce 1999. Tržby přesáhly 700 miliónů korun. »To bylo meziročně o zhruba čtvrtinu více,« uvedl Hýbal. Hodonínský závod prodal 8,7 tisíce krůt, za které utržil téměř 400 miliónů korun. Celkový export obou středisek AGF Tradingu se na tržbách podílel pětinou. Více se exportovalo z Lomu, který je v blízkostí německých hranic.

AGF Trading na konci loňského roku v lomském závodě investoval 20 miliónů korun do dvou linek na balení výrobku v ochranné atmosféře. »Reagovali jsme na požadavky obchodních řetězců, které by jinak odebíraly od konkurence,« upřesnil Hýbal. Nová technologie má přispět k výraznému zvýšení letošní produkce, které Hýbal odhadl na třetinu. Podmínkou jsou však další výrazné investice. Firma tak reaguje na situaci v tuzemsku i zahraničí, kde poptávka po krůtím mase převyšuje nabídku AGF Tradingu. Firma se chce také zaměřit na vyšší zpeněžení produkce rozšířením sortimentu o polotovary s vyšší mírou zpracování. »Jde například o výrobu hamburgerů,« uvedl Hýbal. »Tvarovací linku vlastníme, ale ta není zatím plně využita.« Firma tuto linku hodlá částečně pronajmout.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info