Agpi Jižní Čechy nestačí

Zemědělská společnost stále expanduje a uzavírá produkční řetězce

Firma, která je největším producentem vajec v zemi, letos hodlá utržit na 600 miliónů korun.

Zdeněk Zuntych

Významnému tuzemskému výrobci vajec, vepřového a drůbežího masa, akciové společnosti Agpi Písek, už začínají být jižní Čechy malé. Firma, která letos hodlá utržit na 600 miliónů Kč, své impérium budované zatím v patnácti provozovnách především na Písecku a Táborsku proto rozšiřuje i do západních a středních Čech. Vede ji k tomu především snaha uzavřít produkční řetězce, a proto se nevyhýbá výhodným akvizicím mimo Budějovický kraj.

Od ledna pod hlavičkou s. r. o. Agpi Manětín podniká na Plzeňsku a nyní přebírá další zemědělský podnik na Kladensku. Jeho jméno ale do podpisu smluv vedení zatím tají. Vyloučeny nejsou ani další kapitálové vstupy, protože vývoj ukazuje, že se řada zemědělských farem bez silného partnera neobejde. »Není-li nákup akvizic na úkor přemrštěných cen, pak to je dobrá strategie,« míní Martin Kosobud, šéf českobudějovické pobočky Patrie Asset Management. Oceňuje přitom diverzifikovanou výrobu a snahu jednotlivé produkční cykly uzavírat. »Důležité je ale zase držet poměr k vynakládaným nákladům,« dodává expert.

Podle dostupných informací, má Agpi podíly i v několika dceřiných společnostech s r. o. Agpi v Přeštěnicích (porodna prasnic), Králově Lhotě (výkrm brojlerů) a Táboře (sklizňové služby). Do skupiny patří i obchodní firma Bonas Milevsko, zaměřená na zahradní a komunální mechanizaci.

Opět se tak potvrzuje, že i zemědělství, jsou-li v něm dobře nastavené prodejní a nákladové ceny, může být slušným byznysem. »Co jsem ve firmě, ve ztrátě jsme neskončili. Ale není to snadné, protože tlak na obchodní ceny je značný,« říká generální ředitel Agpi Jan Čech.

V podniku, který předloni do své struktury začlenil celou výrobu vepřového masa Agropodniku Tábor včetně odchovu selat pracuje na 180 lidí. Na loňských tržbách 572 miliónů Kč se prodej vepřů podílel 45 procenty a vajec necelou třetinou. Zbytek tvoří ostatní aktivity jako je obchod s průmyslovými hnojivy a zemědělské služby.

Agpi produkuje na 7500 až 8000 tun vepřového masa, což ho řadí mezi čtyři největší producenty v zemi, a drží na 180 tisíc brojlerů. Firma přitom těží z dlouhodobých obchodních vztahů s masokombináty v Plané nad Lužnicí a v Písku, resp. s a. s. Jihočeská drůbež Vodňany.

Prodej vajec je zajišťován hlavně přes a. s. Česká vejce CZ, které dodává 35 procent produkce. Zatímco v roce 1999 Agpi vejce exportovalo i do Nizozemska a Švýcarska, poslední dva roky produkci uplatňuje výlučně na tuzemském trhu. »Jako výrobní firma se v ekonomickém prostředí nemůžeme chovat neekonomicky,« poznamenal k zastavení vývozu Jan Čech.

Rozhodujícími vlastníky Agpi jsou s 84 procenty dvě nejmenované právnické osoby. Zbytek akcií připadá na více než 300 drobných investorů.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info