Afrika není naším cílem, říká šéf Prazdroje

Afrika není naším cílem, říká šéf Prazdroje Anton van Kralingen

Pivovarská skupina Plzeňského Prazdroje se v loňském roce stala největším českým exportérem piva. Generální ředitel Prazdroje a předseda představenstva společnosti Anton van Kralingen říká pro HN, že k rekordním výkonům přispěl majetkový vstup jihoafrické společnosti SAS do plzeňské společnosti.

Jakou pozici na světovém trhu má Prazdroj a celá skupina v současnosti?

To záleží na zemi. V Polsku se letos stane Pilsner Urquell importovaným pivem číslo jedna. V Německu je hodně dovezených piv. Tam jsme samozřejmě malí.

Je cílem vaší pivovarské skupiny stát se jedním z lídrů v cizině?

Jsme v 50 státech světa. Naším cílem není rozšiřovat počet zemí, ale upevnit pozici tam, kde už jsme etablovaní. Je to rozumnější politika než se snažit rozšiřovat do hodně zemí a mít tam malý objem. Hlavní naše cíle jsou Slovensko, Polsko, USA, Německo, Británie a nově Austrálie a Kauada.

Projevil se na růstu prodeje vstup SAB do Prazdroje?

Stoprocentně to platí v Polsku, protože tam jsme distribuováni společností, kterou vlastní SAB. Ve Spojených státech byl Plzeňský Prazdroj distribuován společností Guiness Import Company. Nový management Prazdroje s touto společností zrušil smlouvu, protože Plzeňský Prazdroj neměl odpovídající nárůsty. Využíváme služeb konzultantské společnosti, která nám ukázala nejsnadnější cestu od distributora ke konečnému konzumentovi, protože v USA je strašně složitý právní systém pro distribuci a prodej alkoholických nápojů. Určili jsme deset hlavních měst v USA, kam jsme se zacílili. Do pozice generálního ředitele dceřiné společnosti Pilsner Urquell USA byl jmenován manažer ze SAB, který působil v Polsku a výstav v našich dvou spojených pivovarech pozvedl ze dvou na 7 miliónů hektolitrů.Dalším velice důležitým trhem pro nás je Slovensko. Zde naše značky reprezentují jednu třetinu prodejů v celé Slovenské republice.

Vlastníte na Slovensku nějaké pivovary?

Značky Radegast a Gambrinus tam vyrábíme licenčně v Pivovaru Šariš, který patří do skupiny SAB. Velkopopovického Kozla a Pilsner Urquell tam exportujeme.

Zvažujete vývoz do Afriky?

Je známo, že Afrika je chudý kontinent a doprava lodí do Afriky je velice drahá. Cenově by naše značky výrazně převýšily cenu piv, které se tam prodávají. Proto momentálně není Afrika cílem našeho zájmu.

V USA, které jsou ještě vzdálenější a doprava musí být určitě ještě dražší, není cena rozhodující?

Tam je naše cena hodně vysoká, ale v podmínkách špičkové kupní síly to nepředstavuje bariéru.

Kolik tam stojí půllitr Prazdroje?

Láhev od 3 do 4 dolarů.

A místní Budweiser?

Polovinu.

Deklarovali jste jako cíl vybudovat z Prazdroje vlajkovou lod' vaší pivovarnické skupiny. Jaké konkrétní kroky jste v tomto směru už podnikli?

Prvním byla změna balení, kterou jsme uskutečnili v prosinci. Je to například nová etiketa, kartóny atd. Druhou věcí je pozicionování značky, kterou prezentujeme. Teď připravujeme na čtyřech hlavních trzích - v Česku, Polsku, Německu a USA - velkou kampaň, kde chceme prezentovat značku a nové motto Inspirující originalita. Minulý rok jsme posílili naši dceřinou společnost v USA, v níž se 50 lidí stará o celé Spojené státy. Amerika je jeden z nejdůležitějších trhů, ale je to velice náročný trh. V loňském roce jsme tam zvýšili prodej o 30 procent a letos počítáme opět s 30procentním nárůstem. V Německu byl loni růst prodeje obdobný. V Polsku SAB vlastní dva pivovary, které byly koncentrovány do jedné společnosti Kompania Pivovarska. Ta zajišťuje prodej a distribuci Plzeňského Prazdroje v Polsku. A prodej tam vzrostl loni o více než 100 procent.

Jaký byl celkový nárůst exportu v loňském roce?

Nárůst exportu byl loni 25,7 %. Představovalo to více než 562 tisíc hl za celou skupinu Plzeňského Prazdroje. To znamená, že poprvé po dlouhé době jsme se stali exportérem piva číslo jedna v ČR

Prazdroj už jedničkou v exportu v minulosti byl. Po jak dlouhé době se ocitl opět na špičce?

Asi po deseti letech. A když vezmeme konsolidovaný prodej, včetně licenční výroby Radegastu a Gambrinu v Šariši, celkový prodej našich značek dosáhl v zahraničí téměř 640 tisíc hl.

Kolik z toho dělá samotná značka Prazdroj Urquell?

Více než 90%.

Takže export se zvedl až loni a do té doby klesal?

Ne. Kolísal. Nechci komentovat minulost.

Kdo je na trhu v zahraničí největším konkurentem Prazdroje? Jsou to třeba německá piva?

Záleží na tom, kde. V Polsku a na Slovensku například Heineken, v Německu Budějovický Budvar a Heineken.

Jaroslav Novák

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info