"Mattonka" vždy patřila ke světové elitě

Roku 1867 si vývoz Ottova pramene od hraběte z Neubergu pronajal karlovarský vývozce minerální vody Heinrich Mattoni (1830 - 1910). O šest let později Mattoni získal celou obec Kyselku koupí od hraběte Černína. S obdivuhodnou energií zahájil velkorysou výstavbu lázní a vývoz Ottova pramene. Nechal v Kyselce vybudovat moderní stáčírnu. Mattoni byl zdatným obchodníkem a mistrně ovládal umění reklamy. Vývoz Mattoniho kyselky stoupal z 250 000 lahví v roce 1867 na 10 milionů lahví v roce 1910. Již kolem roku 1880 patřila Mattoniho kyselka k nejznámějším minerálním vodám světa.

Mattonka přináší velké zisky

Obrovský ekonomický význam nejen pro Kyselku měl rychlý rozvoj železniční sítě v regionu Karlovarska po roce 1870. Rychlá a levná doprava železnicí přinesla začátkem století rekordní export minerálky a značné zisky z jejího prodeje. Vrchol rozvoje Kyselky spadá do let krátce před první světovou válkou. Tyto vody se již od středověku plnily do hliněných, kameninových, skleněných a dřevěných džbánů a lahví. Skleněné lahve se pro svou vysokou cenu až do roku 1860 užívaly jen málo. Vývozní nádoby byly opatřovány raženou či tlačenou značkou vody. Uzávěry džbánků a lahví byly až do sklonku 18. století vesměs cínové. Až v roce 1789 se začaly vyrábět absolutně těsné uzávěry z korku. "Mattonka" z Kyselky se již na sklonku 18. století prodávala v Rakousku a Maďarsku. Udává se, že v roce 1798 bylo do Vídně a Budapešti vyvezeno 240 000 džbánků kyselky. Export minerálky začal růst až pod vlivem obchodní politiky firmy Mattoni po roce 1867. V roce 1869 činil export 331 449 lahví ročně. Přibližně v roce 1880 se pohyboval kolem 3 milionů lahví ročně. V roce 1901 činil vývoz již devět milionů lahví ročně.

Červený orel na etiketě

Po roce 1868 se i v Kyselce zavedlo plnění vody do skleněných lahví. Na lahve se začaly lepit tištěné papírové etikety s červeným orlem, symbolem z Mattoniho znaku. Až do roku 1945 byla distribuce minerální vody v majetkovém držení akciové společnosti Heinrich Mattoni AG. Po druhé světové válce byl podnik zestátněn a provozován jako závod karlovarské firmy Západočeská zřídla. Ta byla po roce 1989 proměněna na akciovou společnost Karlovarské minerální vody, jejíž divizí je v současnosti moderní stáčecí závod v Kyselce, vybudovaný na sklonku osmdesátých let. Jeho výrobní kapacita umožňuje pokrývat stále vyšší poptávku po Mattoniho kyselce.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info