"Bohemka" je označována za české šampaňské

Vinařská tradice sektu u nás se počala psát již ve středověku. Z té doby pocházejí prameny uvádějící zprávy o prvních vinařských sklepích v klášterech kolem Starého Plzence. Právě tady se o několik set let později začala vyrábět i dnešní "bohemka". Sklepy měly rozlohu 3800 m2, dosahovaly hloubky deseti metrů a nabízely ideální podmínky pro zrání vína. S výrobou sektu se vinaři v Čechách seznámili zhruba před padesáti lety. Technologii jim předal zkušený vinařský odborník z kraje Champagne ve Francii Louis Girardot. První velký vinařský podnik, který pak u nás začal s výrobou sektů, vznikl v roce 1942 ve Starém Plzenci přestavbou pivovaru z roku 1873.

První byl sekt jménem Černá vdova

V kronice se píše, že první sekt opustil brány závodu v roce 1945. Nesl název Black Widow (Černá vdova) a byl vůbec prvním sektem, který byl v Plzenci vyroben klasickou metodou (kvašením v lahvích). Podle pamětníků byli během osvobození Američané dost překvapeni množstvím šampaňského s anglickým názvem, kterým je v Čechách vítali. Jak se v Plzenci podařilo uchránit lahve před rabováním koncem války? První lahve sektu byly naplněny už v roce 1944 a poté je tehdejší sklepmistr ukryl v bývalých pivovarnických sklepech. Sklepy opustily až 6. května 1945. V témže roce se začalo s výrobou sektu Chateau Radyně, jehož název vychází z jména nedaleké zříceniny hradu Radyně. Víno této značky se vyrábí do dneška.

O bublinky je zájem

Šumivá vína se u lidí těšila stále větší oblibě. O tom svědčí i postupné zvyšování produkce výroby. Roční produkce kolem roku 1950 byla 65 tisíc lahví sektu a asi 800 tisíc lahví přírodního a dezertního vína. V roce 1953 se podnik specializoval na výrobu šumivých vín a kapacita byla zvýšena na 300 tisíc lahví za rok. O necelých dvacet let později bylo dosaženo objemu 1,2 milionu litrů šumivých vín ročně. V roce 1970 se začalo vyrábět další šumivé víno Bohemia Sekt Demi Sec, označované za sekt "horních deseti milionů". V roce 1985 se produkce vyšplhala až na 2,8 milionu litrů za rok. V roce 1992 se výroba zvýšila o další 3 miliony litrů sektu. Ze začátku pracovalo ve vinařských závodech v Plzenci třicet zaměstnanců, nyní jich je dvě stě. Podle slov obchodního ředitele společnosti Bohemia sekt Dalibora Šebela se v závodech ročně vyrobí pro každého obyvatele České republiky jedna láhev šumivého vína.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info