Zemědělci prožívají kritický rok

HN 14.6.1999

Kabinet slibuje agrárníkům podporu v cenách základních komodit

Zemědělci prožívají kritický rok

* Poslanci KDU-ČSL navrhli zavedení tzv. zelené nafty, které má do zemědělství napumpovat 2,4 miliardy Kč

Praha (jaf, eko) - Agrární trh prožívá jedno ze svých nejhorších období za poslední roky. Celosvětová nadprodukce zemědělských komodit a finanční krize na východoevropských trzích stlačuje ceny na historická minima a ta se přelévají také na tuzemský trh. Agrárníci tak hovoří o očekávané vlně bankrotů.

"Tento rok bude očistný," konstatoval také František Janů, ředitel společnosti Agrofert Trading, která je jednou z největších firem obchodující agrární komodity u nás. "Přebytky jsou úplně všude a poptávka není taková, aby je odčerpala," tvrdí.

Obchodníci a zemědělci očekávají, že minimální garantovaná cena hlavní komodity, potravinářské pšenice, klesne z loňských 4 tisíc Kč/t na 3,3 tisíce, ceny krmného obilí spadnou pod 2 tisíce Kč/t a řepka se z loňských zhruba 6,8 tisíc Kč/t zřejmě propadne minimálně o tisíc korun. Ceny prasat a vepřového již volný pád prožily a kritická situace v komoditě mléko se v minulých dnech dostala i na jednací stůl kabinetu.

"Nepamatuji se, že by byl v posledních letech někdy tak špatný rok," tvrdí Robert Daduliak ze společnosti Almos Agrar Handel, která obchoduje převážně na trzích Evropské unie. Přebytky z EU se podle něj čím dál více tlačí na trhy, jako je ČR, Slovensko, Maďarsko a Polsko, neboť odbytiště typu Ruska či další východoevropské země nemají za nabízené komodity čím platit.

Agrární komora (AK), která sdružuje zemědělce, považuje za jedno z východisek zavedení minimálních cen garantovaných státem nejen pro pšenici, ale i pro ostatní základní komodity. S tímto požadavkem také přišla na páteční schůzku s premiérem Milošem Zemanem a ministrem zemědělství Janem Fenclem. "Byla projevena vůle k řešení a na příštím jednání by se již mělo nalézt," sdělil po schůzce prezident AK Václav Hlaváček.

Ministr Fencl potvrdil, že k intenzívnímu vyjednávání o minimálních cenách skutečně dojde. Mělo by jít především o komodity mléko, obilí a vepřové maso. Fencl dodal, že kabinet chce zemědělcům pomoci také upravit vztahy s odběrateli, kteří jim neplatí včas za dodané komodity a potraviny. Pokusíme se to řešit formou nařízení vlády," sdělil. Tématem schůzky byla podle něj dále zelená nafta a ochrana trhu, kterou chce kabinet posílit na základě jednání s EU o možnostech "renegociace uzavřených dohod". "Možná bychom při těchto jednáních souhlasili ještě se snížením té mizerné celní ochrany, pokud bychom s EU vyjednali procentuálně stejné snížení cen - a proti tomu například zastavení dotací při exportu z EU k nám," vysvětlil Fencl.

Otázka zelené nafty se dostane již brzy na pořad jednání Poslanecké sněmovny Parlamentu. Poslanci KDU-ČSL předložili novelu zákona o spotřební dani, která počítá s vracením daně z nafty používané zemědělci. Pokud bude novela přijata, sníží výnos ze spotřebních daní asi o 2,4 miliardy Kč, neboť zemědělcům by se mělo vracet 60 procent sazby této daně z nafty.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info