Zelené autobusy vyjedou v sobotu do sedmé sezóny
11.06.2002 | Českobudějovické listy
Sedmou sezónu zahájí o víkendu pravidelná letní ekologická autobusová doprava v Národním parku Šumava (NPŠ). Svezení nabízí za takřka poloviční jízdné. Loni této výhody využilo na 110 tisíc lidí.
"Předchozích šest let ukázalo, že je to doprava velmi oblíbená. Je to zároveň jediný systém v republice, který funguje na takto rozsáhlém území," řekl Zdeněk Kantořík, mluvčí Správy NPŠ.
Provoz tzv. zelených autobusů přijde ročně na zhruba tři milióny korun. Něco málo přes polovinu této sumy se vrátí v cenách jízdného. Zbytek jsou dotace.
"Velmi oceňujeme letošní aktivní pomoc obou krajských úřadů Plzeňský kraj přispěje na provoz autobusů částkou 150 tisíc korun, Jihočeský kraj dá 100 tisíc korun," uvedl Kantořík.
Autobusy na bionaftu letos poprvé vyjedou v sobotu 15. června na víkendové lince mezi Špičákem a Kvildou a každodenní trase z Horské Kvildy na Bučinu. Celý systém pěti linek se naplno rozjede 29. června (všední linky 1. července) a potrvá přes letní prázdniny do 31. srpna. V září budou jezdit pouze autobusy ze Špičáku do Kvildy a z Horské Kvildy na Bučinu. Základní osu systému tvoří linka ze Špičáku a Železné Rudy přes Prášily, Srní, Modravu, Kvildu a Horní Vltavici do Kaplice pod Boubínem. Z Horské Kvildy přes Kvildu ji křižuje spoj na hraniční přechod Bučina, kde je návaznost na obdobnou síť ekologické přepravy v Národním parku Bavorský les. Vazbu na vnitrostátní dopravu má zejména linka ze Sušice přes Srní a Modravu do Kvildy. Oblast Zadovska zapojuje do systému trasa mezi Churáňovem a Kvildou. V jižní části NPŠ zkracuje turistům cestu k Plešnému jezeru spojení z Nové Pece na Jelení Vrchy.
Další články v kategorii Podnikání
- České pekárenské technologie míří do USA: co to znamená pro obor (21.04.2026)
- Spolužáci ze střední si otevřeli pivovar. Receptury na pivo testovali na chalupě (20.04.2026)
- Novým obchodním ředitelem Plzeňského Prazdroje je třiačtyřicetiletý Jan Krafka (20.04.2026)
- Zájem spotřebitelů o České cechovní normy roste. Na Makro Czech Gastro Festu o nich Potravinářská komora přesvědčila stovky návštěvníků (17.04.2026)
- Obchodním ředitelem Plzeňského Prazdroje je nově Jan Krafka (17.04.2026)
- Čokoládovna Figaro přesouvá výrobu ze závodu v Trnavě do Česka (16.04.2026)
- Bernard učí středoškoláky čepovat pivo (15.04.2026)
- Výrobci potravin a řemeslníci na Českolipsku mohou soutěžit o výrobek roku (14.04.2026)
- Beermixy už nejsou jen letní osvěžení. Výrobci do nich přidávají funkční složky (10.04.2026)
- Džemy s příběhem. V Dobroládovně našli práci ženy před důchodem i syn s autismem (10.04.2026)

Tweet



