Zelená elektřina se v Evropě prosazuje
21.08.2001 | Hospodářské noviny
Tuzemští výrobci technologií pro obnovitelné zdroje energie razantně zvyšují produkci.
Vít Smrčka
Z energie vody, slunce, větru a z biomasy se bude v nejbližších letech v Evropě vyrábět podstatně více elektřiny než dosud. Již příští měsíc by mohla být schválena Evropským parlamentem Směrnice o podpoře elektřiny z obnovitelných zdrojů, která již prošla druhým čtením. Ta požaduje, aby se přibližně pětina veškeré elektřiny v roce 2010 vyráběla za pomoci vody, slunce, větru nebo z biomasy. Současný podíl proudu z obnovitelných zdrojů energie (OZE) představuje ve státech Evropské unie v průměru asi dvanáct procent.
»Evropská unie přikládá obnovitelným zdrojům energie stejnou důležitost jako například vytváření jednotného trhu s energiemi,« upozornil předseda Asociace pro využití obnovitelných zdrojů energie Jan Motlík. Českou republiku čeká proto v souvislosti se vstupem do EU nutnost výrazně zvýšit podíl OZL na primárních zdrojích energií, který v současné době jen o málo překračuje jedno procento.
Zároveň se ale podle odborníků otevírá perspektivní trh pro výrobce OZE i jejich provozovatele, který by podle některých studií mohl zaměstnat až čtyřnásobně více lidí než tradiční těžební a energetický průmysl. Například firma Solartec z Rožnova pod Radhoštěm, která vyrábí fotovoltaické články na přeměnu sluneční energie v elektřinu, nestačí již nyní poptávce. Téměř 95 procent výroby směřuje na export. Se šedesáti zaměstnanci dosáhla firma v loňském roce tržeb ve výši 1,5 miliónu dolarů, které chce zvýšit v letošním roce asi o polovinu. Podle obchodního manažera Solarteku Jiřího Bártka chce firma v příštím roce uvést do provozu novou výrobní linku, která dosavadní výrobu zněkolikanásobí. Solartec vede v současné době jednání o vstupu zahraničního investora.
Nárůst zájmu o své výrobky v zemích Evropské unie zaznamenává poslední rok i firma Mavel z Benešova u Prahy, která vyrábí turbíny pro malé vodní elektrárny. V letošním roce plánuje tržby ve výši 170 miliónů korun, které by měly být asi o třetinu vyšší než v loňském roce. Při zachování české majority vstoupila do firmy před třemi lety americká společnost CzechTech Investrnents LLC.
Boom ve využívání biomasy v EU pozitivně ovlivňuje i hospodaření firmy Atmos, která se stala jedním z největších evropských výrobců kotlů pro zplynování dřeva. »Ceny kapalných a plynných paliv jdou v celé Evropě nahoru,« upozornil majitel firmy Jaroslav Cankař na důvod prudkého zájmu o využití biomasy. V loňském roce firma vyrobila 8300 kotlů, letos to má být asi 12 500. Atmos pro tuzemský i zahraniční trh vyrábí 65 druhů kotlů o výkonu od 15 do 100 kW, které jsou použitelné pro vytápění objektů od rodinných domků až po penzióny, hotely a jiné středně velké provozy. Přibližně dvě třetiny produkce směřuje na export, nejvíce do Německa, Rakouska a Pobaltí. Atmos nyní navázal obchodní spolupráci s firmou Buderus, která od něj bude odebírat kotle na biomasu, a tím doplní svoji tradiční nabídku plynových kotlů.
Nastartovat větší využívání OZE i na tuzemském trhu by měla opatření vyplývající z nového energetického zákona. .Minulý měsíc vyšla vyhláška o povinném výkupu elektřiny z obnovitelných zdrojů a patrně do konce září k ní bude vydán cenový výměr, který zvýší výkupní ceny této elektřiny. »Zlepší se návratnost investic,« zhodnotil význam zvýšení výkupních cen pro provozovatele OZE poradce v energetice Petr Knížek.
Další články v kategorii Podnikání
- Bohemia Sekt spustil solární elektrárny v Plzenci a Mikulově, investuje i do výroby (30.12.2025)
- Pivovar Strakonice loni prodal přes 49.000 hektolitrů piva, meziročně více (22.12.2025)
- Provozovateli jatek v Holešově meziročně vzrostl čistý zisk a také tržby (20.12.2025)
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Projekt Hlídače státu: Agrofert má i přes Babišův střet zájmů zakázky od státu (19.12.2025)
- Australský podnikatel českého původu Josef Chromý proslul jako uzenář i vinař (18.12.2025)
- Pekárna Hruška zahájila v Ostravě provoz chlebové linky téměř za 50 milionů Kč (17.12.2025)
- Pivo, auta a losos. Británie podepsala s Jižní Koreou obchodní dohodu (17.12.2025)
- Mlékárně Net Plasy loni vzrostly tržby, zisk však podniku z Bystřice p. H. klesl (17.12.2025)
- SZIF už pozastavil dotace firmám z Agrofertu kvůli Babišovu střetu zájmů (16.12.2025)

Tweet



