Zavíráme krám. Venkovské obchody krachují

Malé prodejny prohrávají boj o zákazníky se supermarkety. Podle šetření společnosti AC Nielsen pro Asociaci českého tradičního obchodu (AČTO) loni v Česku ukončilo činnost 1082 prodejen o velikosti do 400 metrů čtverečních, z toho bylo 759 malých do 50 metrů čtverečních. Oproti předchozímu roku, kdy v této kategorii zaniklo 396 prodejen, to byl téměř dvojnásobek.

„S otevřením každého supermarketu, byť ho v dané lokalitě ani není zapotřebí, dojde k zásadnímu ohrožení existence ryze českých prodejen v okruhu i dvaceti kilometrů,“ uvedl předseda AČTO Zdeněk Juračka. Nejsou schopné soupeřit nejen s šíří nabídky velkých obchodních řetězců, ale ani s jejich slevovými akcemi.

Ohroženy nejsou jen prodejny v zapadlých oblastech, odkud se lidé stěhují za prací. Ruší se i obchody v obcích ležících poblíž velkých měst. „Počet obyvatel nám stoupá, ale udržet obchod je nad naše síly,“ konstatovala Jarmila Smotlachová, starostka Hlavence ležícího necelé dvě desítky kilometrů za Prahou. 

Vietnamci i pošty

Někde obcím pomáhají situaci řešit vietnamští obchodníci ve večerkách. Bývají ochotni mít otevřeno po celé dny a mezitím shánět široký sortiment zboží. Otázkou je, jak dlouho jim to vydrží. „Jejich děti studují a potom nebudou ochotné pracovat v prodejně přes deset hodin za minimální mzdu,“ míní předseda představenstva Svazu českých a moravských spotřebních družstev Pavel Březina.

Jinde zase fungují Pošty Partner – malé provozovny, které kromě obchodu zprostředkovávají základní poštovní služby jako příjem a výdej dopisů a balíků, poštovních poukázek a některé bankovní služby.

Jejich provozovatelé dostávají od České pošty proplacené fixní náklady na provoz a datové připojení. „Výše variabilní části odměny pak závisí na počtu uskutečněných transakcí a zahrnuje i provizi za prodej,“ řekl Deníku mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Loni pošta na smluvní partnery převedla 189 provozoven, k 1. květnu to bude dalších 16 a jejich celkový počet dosáhne 512 Pošt Partner.

Malé vesnické prodejny jsou důležité také jako společenské centrum obcí. Tím více, že kvůli zavedení EET i zákazu kouření v mnoha z nich zavírají také místní hospody. „Velmi často se také orientovaly na potraviny místních malých a středních výrobců, udržovaly jejich odbyt,“ připomněl prezident Potravinářské komory Miroslav Toman.

Rozhodne starosta

AČTO státu doporučuje, aby prodejny v malých obcích systémově podporoval a také jim navýšil rozpočet  prostřednictvím rozpočtového určení daní. Rozhodující slovo při řešení situace v konkrétních obcích by měla mít jejich zastupitelstva a starostové.

„Je otázka, jestli starostové jsou pro tuto problematiku vždycky dostatečně kompetentní a jestli by k tomu neměli dostat metodické pokyny, jak postupovat,“ uvedla prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková.

Podle zemědělského výboru sněmovny by situaci měla řešit příslušná ministerstva. Poslanci proto žádají, aby ministerstva pro místní rozvoj, financí, průmyslu a obchodu i zemědělství do konce června navrhla konkrétní opatření pro zlepšení obchodní obslužnosti venkova. Poté o nich bude jednat příslušný sněmovní podvýbor.

Autor: Jiří Janda

 

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info