Vyjádření MZe ČR k Pravidelné zprávě Evropské komise za rok 2000

Pravidelná zpráva EK pro tento rok hodnotí pokrok v oblastech zemědělství a rybolovu pozitivněji než v roce minulém a neobsahuje výtky zásadního charakteru. Ve většině oblastí v gesci MZe, je konstatováno, že došlo k pokroku. Zároveň je MZe upozorněno na úkoly, které je potřeba před vstupem ČR do EU splnit. Všechny tyto úkoly jsou střednědobého charakteru, tzn. na období let 2001 - 2002, a jsou již zakotveny ve strategických dokumentech, jako jsou Národní program přípravy ČR na členství v EU, Přístupové partnerství 1999, Implementační strategie pro oblast zemědělství a Dodatečné informace k Pozičnímu dokumentu ČR - kapitola 7 - Zemědělství.

Evropská komise s uspokojením konstatuje, že byly ustanoveny základní implementační struktury pro aplikaci Společné zemědělské politiky, jako je Státní zemědělský intervenční fond, IACS, SAPARD Agentura, Klasifikační agentura, aj. Především pak vyzdvihuje význam SZIF jako klíčové instituce pro obsluhu SZP, i když bude ještě potřeba jej v předvstupním období novelizovat. Pozitivně je hodnocena práce a pokrok ve veterinární a fytosanitární oblasti, především pak fytosanitární legislativa je již ve své většině kompatibilní s předpisy ES. Kladně je hodnocen také pokrok v transpozici legislativy EU do novel, či nových zákonů vytvářených v gesci MZe.

Mezi oblasti, na které EK upozorňuje a ve kterých by mělo dojít k pokroku, patří:

· co nejrychlejší provedení akreditace a zajištění plné funkčnosti SAPARD Agentury, která je nezbytná pro čerpání finančních prostředků z programu SAPARD. V současné době činí MZe potřebné kroky k urychlenému zajištění akreditace a funkčnosti, jako je např. tvorba operačních manuálů nebo ukončení úpravy regionální struktury.

· změna struktury MZe a urychlení rozhodovacích procesů tak, aby korespondovaly s nároky SZP. Nový model struktury je již připraven v rámci projektu TWINNING.

· požadavek sladit legislativu vztahující se k obchodním mechanismům a politice kvality. Tyto oblasti bude obhospodařovat SZIF ve své novelizované podobě.

· v rámci implementace společných tržních organizací je postrádán monitorovací systém trhu, umožňující sběr dat o cenách. Problematika je řešena ustavením representativních trhů a cenový monitoring je předmětem programu Phare, Implementační strategie a Dodatečných informací k Pozičnímu dokumentu - kapitola 7 - Zemědělství.

· další harmonizace legislativy veterinární oblasti. Ta bude zajištěna plánovanou novelou zákona o veterinární péči.

· nutnost rekonstrukce pohraničních veterinárních kontrol v přístavu Děčín a letišti Praha - Ruzyně. Bude řešeno v rámci již schváleného programu Phare 2000.

· zintenzivnění práce na aktivitách v oblasti rybolovu, jako je monitoring cen na vnitřním trhu, systém kontroly zdrojů ryb při dovozech, zpracování ryb. Splnění úkolu je předmětem Národního programu, programu SAPARD a Sektorového operačního programu.

Pokud jde o výtku EK ke kvalitě pitné vody, je nutno poznamenat, že tento nedostatek byl již odstraněn vyhláškou o jakosti pitné vody z října tohoto roku, která je již plně v souladu s příslušnými předpisy ES.

Ing. Pavel Kovář

tiskový mluvčí MZe

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info