Vyhláška MZe ČR č. 53/2000 Sb. o ekologickém zemědělství

Text p°edpisu:

53

VYHL+ŐKA

Ministerstva zemýdýlstvÝ

ze dne 23. ledna 2001,

kterou se provßdÝ zßkon Ŕ. 242/2000 Sb., o ekologickÚm zemýdýlstvÝ a o zmýný zßkona Ŕ. 368/1992 Sb.,

o sprßvnÝch poplatcÝch, ve znýnÝ pozdýjÜÝch p°edpis¨

Ministerstvo zemýdýlstvÝ stanovÝ podle ž 35 zßkona Ŕ. 242/2000 Sb., o ekologickÚm zemýdýlstvÝ a o zmýný zßkona Ŕ. 368/1992 Sb., o sprßvnÝch poplatcÝch, ve znýnÝ pozdýjÜÝch p°edpis¨, (dßle jen "zßkon") k provedenÝ ž 4 odst. 2, ž 6 odst. 12, ž 10 odst. 3 pÝsm. b), ž 11 odst. 1 pÝsm. c), d), e) a f) a odst. 3, ž 12 odst. 3, ž 14 odst. 1 pÝsm. b), d), e), f) a i), ž 14 odst. 2 pÝsm. a) a odst. 3, ž 15 odst. 2, ž 16 odst. 1 pÝsm. a), ž 17 odst. 2, ž 18 odst. 3, ž 19 odst. 3, 4, 5, 6, 8 a 10, ž 20 odst. 2 pÝsm. a), ž 21 odst. 1 a 3, ž 22 odst. 6, ž 24 odst. 4, ž 25 odst. 1, ž 26 odst. 2 a 4 a ž 27 odst. 6:

OddÝl 1

Obecnß ustanovenÝ

ž 1

Druhy hospodß°skřch zvÝ°at chovanřch v ekologickÚm zemýdýlstvÝ

(K ž 4 odst. 2 zßkona)

V ekologickÚm zemýdýlstvÝ je mo×nÚ chovat pouze tyto druhy hospodß°skřch zvÝ°at:1) skot, koný, prasata, ovce, kozy, krßlÝky, dr¨be×, ryby a st°edoevropskÚ ekotypy vŔely medonosnÚ Apis mellifera (dßle jen "vyjmenovanß zvÝ°ata").

ž 2

Nßle×itosti ×ßdosti o registraci

(K ž 6 odst. 12 zßkona)

Nßle×itosti ×ßdosti o registraci pro ekologickÚ zemýdýlstvÝ na ekofarmý (dßle jen "×ßdost") jsou uvedeny v p°Ýloze Ŕ. 1.

ž 3

Materißly a postupy pro zpracovßnÝ bioprodukt¨ a biopotravin

[K ž 10 odst. 3 pÝsm. b) zßkona]

Postupy pro zpracovßnÝ bioprodukt¨ a biopotravin a materißly pro obaly v p°ÝmÚm kontaktu s bioproduktem nebo biopotravinou jsou uvedeny v p°Ýloze Ŕ. 2.

OddÝl 2

PýstovßnÝ rostlin

ž 4

[K ž 11 odst. 1 pÝsm. c) a k ž 12 odst. 3 zßkona]

(1) V ekologickÚm zemýdýlstvÝ lze pou×Ývat statkovß hnojiva, hnojiva, pomocnÚ p¨dnÝ lßtky, pomocnÚ rostlinnÚ p°Ýpravky a substrßty stanovenÚ zvlßÜtnÝm prßvnÝm p°edpisem2) a uvedenÚ v p°Ýloze Ŕ. 3.

(2) V ekologickÚm zemýdýlstvÝ se pou×ijÝ p°ednostný statkovß hnojiva pochßzejÝcÝ z ekologickÚho zemýdýlstvÝ nebo z p°echodnÚho obdobÝ. MinerßlnÝ hnojiva2) se pou×ijÝ jen v p°Ýpadý, ×e agrochemickÚ zkouÜenÝ p¨d prokß×e pokles obsahu ×ivin do oblasti vyhovujÝcÝ nebo nÝzkÚ zßsoby3) ×ivin. HnojenÝ stopovřmi ×ivinami se provßdÝ jen v p°Ýpadý jejich nedostatku zjiÜtýnÚho bu´ symptomaticky, nebo rozborem.

(3) Substrßty pro produkci hub mohou břt p°ipraveny pouze ze statkovřch hnojiv a organickřch zbytk¨ z hospoda°enÝ pochßzejÝcÝch z ekologickÚho zemýdýlstvÝ nebo z p°echodnÚho obdobÝ, chemicky neoÜet°enÚ raÜeliny, d°evnÝ hmoty a zeminy. PodÝl statkovřch hnojiv nepochßzejÝcÝch z ekofarmy nebo p°echodnÚho obdobÝ m¨×e břt nejvřÜe 25 % hmotnosti vÜech komponent pou×itřch k p°Ýpravý substrßtu.

ž 5

[K ž 11 odst. 1 pÝsm. d) zßkona]

(1) V ekologickÚm zemýdýlstvÝ lze pou×Ýt pouze rozmno×ovacÝ materißl4) pochßzejÝcÝ z rostlin, kterÚ byly pýstovßny v souladu se zßkonem a touto vyhlßÜkou nejmÚný jedno vegetaŔnÝ obdobÝ, u vytrvalřch rostlin nejmÚný dvý vegetaŔnÝ obdobÝ. Sazenice zeleniny musÝ v×dy pochßzet z ekologickÚho zemýdýlstvÝ nebo p°echodnÚho obdobÝ.

(2) Pokud nenÝ rozmno×ovacÝ materißl podle odstavce 1 dostupnř, lze do 31. prosince 2003 pou×Ýt nemo°enř rozmno×ovacÝ materißl jinÚho ne× ekologickÚho p¨vodu podle zvlßÜtnÝho prßvnÝho p°edpisu.5) Nedostupnost rozmno×ovacÝho materißlu podle odstavce 1 prokazuje ekologickř podnikatel pÝsemnřm vyjßd°enÝm t°Ý vřrobc¨ nebo distributor¨ takovÚho rozmno×ovacÝho materißlu.

(3) V p°Ýpadý prokßzanÚ nedostupnosti nemo°enÚho rozmno×ovacÝho materißlu podle odstavce 2 lze u zeleniny do 31. prosince 2003 pou×Ýt mo°enř rozmno×ovacÝ materißl. Nedostupnost nemo°enÚho rozmno×ovacÝho materißlu podle odstavce 2 prokazuje ekologickř podnikatel pÝsemnřm vyjßd°enÝm t°Ý vřrobc¨ nebo distributor¨ takovÚho rozmno×ovacÝho materißlu.

(4) Vy×aduje-li to zvlßÜtnÝ prßvnÝ p°edpis,5) pou×ije se mo°enř rozmno×ovacÝ materißl.

ž 6

[K ž 11 odst. 1 pÝsm. e) a odst. 3a k ž 16 odst. 1 pÝsm. a)

zßkona]

(1) V ekologickÚm zemýdýlstvÝ lze pou×Ýt jen p°Ýpravky a ostatnÝ prost°edky na ochranu rostlin uvedenÚ v p°Ýloze Ŕ. 4. Pou×itÝ p°Ýpravk¨ a ostatnÝch prost°edk¨ na ochranu rostlin se °ÝdÝ zvlßÜtnÝm prßvnÝm p°edpisem.6)

(2) Regulace plevel¨, p¨vodc¨ chorob a Ük¨dc¨ se provßdÝ preventivnÝmi opat°enÝmi, jako jsou

a)

optimalizace osevnÝch postup¨ a st°ÝdßnÝ plodin a zpracovßnÝ p¨dy,

b)

vřbýr vhodnřch druh¨ a odr¨d,

c)

pýstovßnÝ meziplodin,

d)

vyu×ÝvßnÝ smÝÜenřch kultur,

e)

seŔenÝ a mulŔovßnÝ,

f)

sterilizace p¨dy, zemin a substrßt¨ parou,

g)

nßvnady na hlodavce v pastÝch v budovßch,

h)

instalace hnÝzdnÝch podlo×ek a berliŔek slou×ÝcÝch jako ochrana proti hlodavc¨m pomocÝ dravc¨ a sov,

i)

°ßdnÚ oÜet°ovßnÝ a kompostovßnÝ statkovřch hnojiv,

j)

pÚŔe o ekologicky stabilizujÝcÝ prvky jako nap°Ýklad ˙dr×ba a obnova mezÝ, remÝzk¨, b°ehovřch porost¨, extenzivnÝch ploch.

(3) P°Ýmß ochrana rostlin se provßdÝ fyzikßlnÝmi, biotechnickřmi a biologickřmi metodami, jako jsou

a)

mechanickß regulace plevel¨, jako je pletÝ, vlßŔenÝ, pleŔkovßnÝ Ŕi podrřvßnÝ,

b)

mechanickß regulace Ük¨dc¨, jako jsou svýtelnÚ lapaŔe, lepovÚ pßsy a desky, sbýr Ük¨dc¨,

c)

termickß regulace plevel¨ a Ük¨dc¨,

d)

mechanickß ochrana rostlin jako nap°Ýklad netkanÚ textilie,

e)

vyu×itÝ feromon¨,

f)

vyu×itÝ biologickřch metod ochrany rostlin.

ž 7

[K ž 11 odst. 1 pÝsm. f) a odst. 3 zßkona]

(1) Do osevnÝho postupu se za°azujÝ p°ednostný jeteloviny, luskoviny nebo smýsky obsahujÝcÝ jeteloviny nebo luskoviny.

(2) OsevnÝ postup musÝ umo×nit vyu×ÝvßnÝ zelenÚho hnojenÝ, podsev¨ a meziplodin, udr×ovßnÝ nebo zvyÜovßnÝ p¨dnÝ ˙rodnosti (obsahu humusu v p¨dý), co nejdÚle trvajÝcÝ vegetaŔnÝ kryt, pokud mo×no i p°es zimu, a p¨sobit protierozný.

(3) St°ÝdßnÝ plodin se provßdÝ tak, ×e

a)

obilniny mohou po sobý nßsledovat nejvřÜe dva roky,

b)

plodiny s malou konkurenŔnÝ schopnostÝ v¨Ŕi plevel¨m se st°ÝdajÝ s plodinami s vyÜÜÝ konkurenŔnÝ schopnostÝ v¨Ŕi plevel¨m,

c)

mýlce ko°enÝcÝ plodiny se st°ÝdajÝ s plodinami hlubokoko°enÝcÝmi,

d)

plodiny trpÝcÝ stejnřmi Ükodlivřmi Ŕiniteli se za°azujÝ v dostateŔnÚm ŔasovÚm odstupu podle druhu ÜkodlivÚho Ŕinitele.

ž 8

(K ž 11 odst. 3 zßkona)

(1) TrvalÚ travnÝ porosty se pravidelný, nejmÚný 1x roŔný, sklÝzÝ nebo spßsajÝ. NeprovßdÝ se pouze mulŔovßnÝ ploch s ponechßnÝm travnÝ hmoty na pozemku jako vřhradnÝ zp¨sob oÜet°enÝ ploch.

(2) TravnÝ hmota, pokud nenÝ spasena, se sklÝzÝ jako krmivo nebo se zpracovßvß do kompostu.

(3) ZatÝ×enÝ pastvin a vřbýh¨ vyjmenovanřmi zvÝ°aty a organizace pastvy nesmÝ zp¨sobovat devastaci ploch a likvidaci drnu. U napajedel, u ploch pro podßvßnÝ krmiv a p°ikrmovßnÝ, u odpoŔÝvadel nebo stßjÝ musÝ břt podlo×Ý upraveno tak, aby nedochßzelo k rozbahnýnÝ terÚnu.

(4) ZimnÝ pastviny, zimoviÜtý a vřbýhy se °ßdný oÜet°ujÝ a jsou provßdýna opat°enÝ k revitalizaci drnu.

(5) Skliz˛ovÚ stroje, dopravnÝ prost°edky a stroje a poskliz˛ovÚ technologickÚ linky pro ˙pravu bioprodukt¨ se udr×ujÝ ŔistÚ a v takovÚm technickÚm stavu, aby neobsahovaly ×ßdnÚ lßtky, kterÚ by mohly bioprodukty kontaminovat.

OddÝl 3

Obecnß ustanovenÝ pro chov vyjmenovanřch zvÝ°at

ž 9

Vř×iva vyjmenovanřch zvÝ°at

[K ž 14 odst. 1 pÝsm. b) zßkona]

(1) V ekologickÚm zemýdýlstvÝ se pou×ÝvajÝ krmiva, krmnÚ suroviny, krmnÚ smýsi, dopl˛kovÚ lßtky, premixy a urŔitß proteinovß krmiva stanovenß zvlßÜtnÝm prßvnÝm p°edpisem7) s vřjimkou krmiv, urŔitřch proteinovřch krmiv a dopl˛kovřch lßtek uvedenřch v p°Ýloze Ŕ. 5. Pou×itÝ krmiv, krmnřch surovin, krmnřch smýsÝ, dopl˛kovřch lßtek, premix¨ a urŔitřch proteinovřch krmiv se °ÝdÝ zvlßÜtnÝm prßvnÝm p°edpisem.7)

(2) Jako objemnÚ krmivo se pro skot pou×Ývß zejmÚna seno, slßma, silß×, senß× a Ŕerstvß pÝce. Pro dospýlÚ p°e×vřkavce tvo°Ý objemnß krmiva nejmÚný 60 % celkovÚho dennÝho p°Ýjmu suÜiny.

(3) Z celkovÚho objemu krmiv v p°epoŔtu na suÜinu m¨×e pochßzet z p°echodnÚho obdobÝ nejvřÜe 30 %, pokud jsou tato krmiva nakupovßna, nebo nejvřÜe 60 %, pokud krmiva z p°echodnÚho obdobÝ pochßzejÝ z vlastnÝ ekofarmy ekologickÚho podnikatele.

(4) NejvyÜÜÝ podÝl krmiv nepochßzejÝcÝch z ekofarmy nebo z p°echodnÚho obdobÝ z celkovÚ roŔnÝ krmnÚ dßvky v p°epoŔtu na suÜinu m¨×e u p°e×vřkavc¨ Ŕinit 10 % a u ostatnÝch vyjmenovanřch zvÝ°at 20 %. NejvyÜÜÝ podÝl krmiv nepochßzejÝcÝch z ekofarmy nebo z p°echodnÚho obdobÝ v p°epoŔtu na suÜinu v dennÝ krmnÚ dßvce vÜech vyjmenovanřch zvÝ°at m¨×e Ŕinit 25 %. Tato omezenÝ podÝlu krmiv nepochßzejÝcÝch z ekofarmy nebo z p°echodnÚho obdobÝ neplatÝ pro ×adatele po dobu jednoho roku od data podßnÝ ×ßdosti o registraci pro chov vyjmenovanřch zvÝ°at, pokud pou×Ývanß krmiva pochßzejÝ z jeho vlastnÝ zemýdýlskÚ Ŕinnosti.

(5) Vyjmenovanřm zvÝ°at¨m musÝ břt v letnÝm obdobÝ zajiÜtýna pastva nebo p°Ýstup k zelenÚ pÝci.

(6) PodßvßnÝ syntetickřch vitamin¨ p°e×vřkavc¨m a chemoterapeutik a antikokcidik8) vyjmenovanřm zvÝ°at¨m je povoleno pouze v p°Ýpadech indikovanřch veterinßrnÝm lÚka°em.

ž 10

[K ž 14 odst. 1 pÝsm. d) zßkona]

VeterinßrnÝ p°Ýpravky, lÚŔiva a veterinßrnÝ zßkroky lze v ekologickÚm zemýdýlstvÝ pou×Ýt jen v p°Ýpadý, kdy dojde k takovÚmu naruÜenÝ zdravotnÝho stavu vyjmenovanÚho zvÝ°ete nebo vzniku onemocnýnÝ nebo utrpenÝ vyjmenovanÚho zvÝ°ete, kterÚmu se nepoda°ilo p°edchßzejÝcÝmi preventivnÝmi opat°enÝmi zamezit.

ž 11

ObecnÚ principy ekologickÚho chovu vyjmenovanřch zvÝ°at

[K ž 14 odst. 1 pÝsm. e) a f) zßkona]

(1) Stavby pro ustßjenÝ vyjmenovanřch zvÝ°at musÝ umoײovat p°irozenou ventilaci a osvýtlenÝ a mÝt dostateŔnř prostor pro jejich pohyb a zabezpeŔenÝ pohody. Prostory pro le×enÝ musÝ vyjmenovanřm zvÝ°at¨m plný umoײovat p°irozenř zp¨sob odpoŔinku vŔetný p°irozenÚho zp¨sobu vstßvßnÝ a ulÚhßnÝ.

(2) UstßjenÝ se provßdÝ tak, aby umoײovalo vyjmenovanřm zvÝ°at¨m pÚŔi o vlastnÝ týlo, vŔetný vyhřbßnÝ se zneŔiÜtýnÝ, vzßjemnÚho ŔiÜtýnÝ a drbßnÝ se o vhodnÚ p°edmýty, kontakt s ostatnÝmi vyjmenovanřmi zvÝ°aty a chovßnÝ odpovÝdajÝcÝ socißlnÝ struktu°e hejna nebo stßda.

(3) UstßjenÝ se p°izp¨sobÝ tomu, aby mohla břt, minimßlný jedenkrßt denný, kontrolovßna pohoda zvÝ°at, vŔetný kontroly technickřch za°ÝzenÝ. Pro kontrolu zvÝ°at se pou×ije p°imý°enř zdroj osvýtlenÝ (pevný instalovanÚ nebo p°enosnÚ) umoײujÝcÝ kontrolu p°Ýpadnřch nedostatk¨ ustßjenÝ.

(4) Vyjmenovanřm zvÝ°at¨m chovanřm trvale bez ustßjenÝ a zvÝ°at¨m na pastvý a ve vřbýhu se zajistÝ dostateŔnß ochrana proti deÜti, výtru, slunci a extrÚmnÝm teplotßm v zßvislosti na mÝstnÝch klimatickřch podmÝnkßch a danÚm plemeni, zejmÚna p°Ýst°eÜek, ˙kryt pod vegetacÝ a zßvýt°Ý.

(5) MinimßlnÝ plocha pro ustßjenÝ a vřbýh pro jednotlivÚ druhy a kategorie vyjmenovanřch zvÝ°at je stanovena v p°Ýloze Ŕ. 6. Do 31. prosince 2002 nemusÝ břt dodr×ena minimßlnÝ plocha pro ustßjenÝ u staveb postavenřch p°ed 1. lednem 2001.

(6) Vyjmenovanß zvÝ°ata mohou břt ustßjena vazný jen z d¨vodu bezpeŔnosti prßce. VaznÚ ustßjenÝ bez mo×nosti volnÚho pohybu nesmÝ p°esßhnout 12 hodin denný. Koný mohou břt ustßjeni vazný jen za p°edpokladu, ×e jsou v pr¨býhu dne vyu×Ývßni k prßci nebo sportu.

(7) Ve stßjÝch postavenřch p°ed 1. lednem 2001 m¨×e břt skot ustßjen vazný jen,

a)

je-li mu umo×nýna pastva po celÚ pastevnÝ obdobÝ,

b)

je-li mu umo×nýn p°Ýstup do vřbýhu i v pr¨býhu zimnÝho obdobÝ minimßlný dvakrßt třdný po dobu minimßlný 5 hodin v jednom dni v×dy, podle klimatickřch podmÝnek.

Toto ustanovenÝ platÝ do 31. prosince 2010.

(8) Ohrady a oplocenÝ pozemk¨ nesmýjÝ břt zhotoveny z p°edmýt¨ s ostrřmi hranami a hroty, zejmÚna z ostnatÚho drßtu.

(9) Budovy pro ustßjenÝ vyjmenovanřch zvÝ°at, kotce, za°ÝzenÝ a nß°adÝ musÝ břt °ßdný ŔiÜtýny a dezinfikovßny minimßlný jedenkrßt roŔný. Hmyz a hlodavci musÝ břt pravidelný potlaŔovßni. Seznam ŔisticÝch a desinfekŔnÝch lßtek a p°Ýpravk¨ k potlaŔovßnÝ hmyzu a hlodavc¨ v budovßch a stßjÝch pro vyjmenovanß zvÝ°ata je uveden v p°Ýloze Ŕ. 7.

(10) +pravu pazneht¨ provßdÝ odborný zp¨sobilß osoba9) v×dy, vy×aduje-li to stav paznehtu.

ž 12

PodmÝnky zajiÜtýnÝ reprodukce

[K ž 14 odst. 1 pÝsm. i) zßkona]

(1) K zalo×enÝ a doplnýnÝ stßda nebo hejna lze u×Ýt jen vyjmenovanß zvÝ°ata pochßzejÝcÝ z p°echodnÚho obdobÝ nebo z ekologickÚho zemýdýlstvÝ s vřjimkou

a)

telat a h°Ýbat ihned po odstavu, maximßlný vÜak do 6 mýsÝc¨ stß°Ý,

b)

jeh˛at a k¨zlat ihned po odstavu, maximßlný do 45 dn¨ stß°Ý,

c)

dr¨be×e pro jateŔnou produkci do 3 dn¨ stß°Ý,

d)

dr¨be×e pro produkci vajec do 18 třdn¨ stß°Ý,

e)

selat ihned po odstavu a do maximßlnÝ ×ivÚ hmotnosti 25 kg,

f)

rybÝ nßsady do 1 roku,

g)

roj¨ a oddýlk¨ vŔel,

h)

chovnřch a plemennřch vyjmenovanřch zvÝ°at pro obnovu stßda v rozsahu maximßlný do 10 % pr¨mýrnÚho roŔnÝho stavu zßkladnÝho stßda konÝ a skotu, do 20 % zßkladnÝho stßda prasat, ovcÝ a koz,

i)

chovnřch a plemennřch zvÝ°at pro zalo×enÝ chovu,

j)

plemenÝk¨.

PÝsmena a) a× i) platÝ do 31. prosince 2003.

(2) Äadatel za°azenř do p°echodnÚho obdobÝ a ekologickř podnikatel s mÚný ne× 10 kusy zßkladnÝho stßda skotu a konÝ nebo mÚný ne× 5 kusy zßkladnÝho stßda prasat, ovcÝ a koz m¨×e pou×Ýt z jinÚ zemýdýlskÚ vřroby pro obnovu stßda maximßlný jednu samici roŔný.

(3) Procenta stanovenß v odstavci 1 pÝsm. h) neplatÝ v p°Ýpadý vysokÚ ˙mrtnosti zvÝ°at v d¨sledku nßkazy nebo ×ivelnÚ pohromy.

ž 13

Zßkroky na vyjmenovanřch zvÝ°atech

[K ž 14 odst. 2 pÝsm. a) zßkona]

Pokud se nejednß o zßkroky na°ÝzenÚ veterinßrnÝm lÚka°em, jsou v ekologickÚm zemýdýlstvÝ povoleny za dodr×enÝ podmÝnek stanovenřch zvlßÜtnÝmi prßvnÝmi p°edpisy10) pouze tyto zßkroky:

a)

oznaŔovßnÝ vyjmenovanřch zvÝ°at,

b)

kastrace samc¨ mladÜÝch 8 třdn¨ s vřjimkou konÝ,

c)

kastrace konÝ,

d)

kupÝrovßnÝ ocas¨ u jeh˛at mladÜÝch 8 dn¨,

e)

odrohovßnÝ nebo tlumenÝ r¨stu roh¨ u telat ve stß°Ý do 8 třdn¨.

ž 14

NejkratÜÝ doba chovu

[K ž 15 odst. 2 zßkona]

(1) NejkratÜÝ doba chovu vyjmenovanřch zvÝ°at v ekologickÚm zemýdýlstvÝ, kterß se nenarodila nebo nevylÝhla na ekofarmý, je 12 mýsÝc¨ v p°Ýpadý skotu, konÝ, ryb a vŔel, 6 mýsÝc¨ v p°Ýpadý koz, ovcÝ a prasat, 6 mýsÝc¨ v p°Ýpadý vyjmenovanřch zvÝ°at pro produkci mlÚka, 10 třdn¨ v p°Ýpadý jateŔnÚ dr¨be×e a krßlÝk¨ a 6 třdn¨ v p°Ýpadý dr¨be×e pro produkci vajec.

(2) NejkratÜÝ doba chovu do 31. prosince 2003 je u prasat 4 mýsÝce a u vyjmenovanřch zvÝ°at urŔenřch k produkci mlÚka 3 mýsÝce.

OddÝl 4

Po×adavky pro chov vyjmenovanřch zvÝ°at

(K ž 14 odst. 3 zßkona)

ž 15

Dojnice a krßvy bez tr×nÝ produkce mlÚka

PoŔet dojnic a krav ve volnÚm ustßjenÝ nesmÝ břt vyÜÜÝ ne× poŔet mÝst v krmiÜti p°i zachovßnÝ 0,75 m dÚlky krmnÚ hrany na 1 dojnici nebo krßvu. PoŔet dojnic a krav ve volnÚm ustßjenÝ nesmÝ břt vyÜÜÝ ne× poŔet lehacÝch mÝst ve stßji.

ž 16

Telata

(1) P°i chovu telat se zabezpeŔÝ, aby novorozenÚ tele p°ijalo co nejd°Ýve po porodu dostateŔnÚ mno×stvÝ mleziva od matky nebo z jinÚho zdroje. VÜechna telata se napßjÝ mlÚkem nejmÚný dvakrßt denný do minimßlnÝho stß°Ý 3 mýsÝc¨. Je-li pot°eba telata chovanß s matkami p°ikrmovat, z°izuje se vlastnÝ p°ÝkrmiÜtý s p°Ýstupem pouze pro telata.

(2) V ekologickÚm chovu telat nenÝ dovoleno

a)

podßvat nßhra×ky mlÚka a mlÚŔnÚ krmnÚ smýsi,

b)

podßvat mlÚko z neekologickÚho chovu s vřjimkou p°Ýpad¨ ˙hynu matky a nedostupnosti jinÚho zdroje mlÚka ekologickÚho p¨vodu,

c)

chovat telata starÜÝ 7 dn¨ v individußlnÝch boxech umÝstýnřch ve stßjÝch,

d)

nasazovat telat¨m nßhubky.

(3) Telat¨m se umo×nÝ vizußlnÝ kontakt s ostatnÝm skotem.

(4) Jsou-li telata ustßjena v boxech nebo ve vaznÚ stßji, majÝ tyto boxy nebo stßje perforovanÚ stýny a jejich ÜÝ°ka je nejmÚný 90 cm s odchylkou maximßlný 10 %, nebo 0,8nßsobek kohoutkovÚ vřÜky.

ž 17

Skot pro vřkrm

(1) UstßjenÝ se uspo°ßdß tak, aby ×ßdnÚ chovanÚ zvÝ°e nebylo zra˛ovßno ˙toky jinřch vyjmenovanřch zvÝ°at a aby nebyl omezen jeho p°Ýstup ke krmivu nebo vodý. AgresivnÝ vyjmenovanß zvÝ°ata musÝ břt izolovßna.

(2) ElektrickÚ zßbrany k prevenci vzßjemnÚho naskakovßnÝ vyjmenovanřch zvÝ°at se nepou×ÝvajÝ.

(3) Mimo pastevnÝ obdobÝ se vyjmenovanß zvÝ°ata odchovßvajÝ ve stßjÝch zpravidla s volnřm skupinovřm stlanřm ustßjenÝm a vřbýhem.

ž 18

Ovce

(1) Vřbýr plemene chovanřch ovcÝ, jejich poŔet a zp¨sob chovu se provßdÝ podle vhodnosti p°ÝrodnÝho prost°edÝ a mo×nosti zajistit dostatek pastvy a krmiv pro celř rok. Pro zazimovanß stßda s jeh˛aty se zajistÝ pro le×enÝ prostor vystlanř slßmou. DÚlka ×labu je takovß, aby vÜechny ovce mohly p°ijÝmat krmivo souŔasný; minimßlný ŔinÝ 0,40 m na jednu ovci.

(2) P°i chovu ovcÝ se vyluŔuje

a)

vyhßnýnÝ ost°Ýhanřch ovcÝ v dobý nep°Ýznivřch klimatickřch podmÝnek,

b)

pou×ÝvßnÝ ohradnÝk¨ z pletiva u rohatřch plemen ovcÝ,

c)

chovat tato stßdovß zvÝ°ata individußlný; minimßlnÝm stßdem jsou 3 zvÝ°ata.

(3) Po dobu 45 dn¨ po porodu se jeh˛ata krmÝ mate°skřm mlÚkem.

ž 19

Kozy

(1) Plemeno chovanřch koz, poŔet koz a zp¨sob jejich chovu se volÝ podle p°ÝrodnÝho prost°edÝ a mo×nosti zajistit dostatek pastvy a krmiv pro celř rok. DÚlka ×labu musÝ břt takovß, aby vÜechny kozy mohly p°ijÝmat krmivo souŔasný; minimßlný ŔinÝ 0,40 m na jednu kozu.

(2) K ohrazenÝ pastvin a kotc¨ v chovu rohatřch plemen nesmÝ břt pou×Ývßno pletivo.

(3) Po dobu 45 dn¨ po porodu se k¨zlata krmÝ mate°skřm mlÚkem.

(4) P°i chovu koz se vyluŔuje chovat tato stßdovß zvÝ°at individußlný; minimßlnÝm stßdem jsou 3 zvÝ°ata.

ž 20

Prasata

(1) Prasata chovanß venku musÝ mÝt umo×nýno regulovßnÝ jejich týlesnÚ teploty.

(2) Kanec se ustßjÝ tak, aby ho ostatnÝ chovnß prasata mohla slyÜet, cÝtit, a pokud mo×no i vidýt.

(3) Pro ka×dřch 10 prasat se z°izuje nejmÚný 1napßjecÝ mÝsto. V krmnÚ dßvce vÜech kategoriÝ prasat se za°azujÝ objemnß statkovß krmiva.

(4) Prasata musÝ mÝt v×dy k dispozici slßmu, p°Ýstup do vřbýhu nebo na pastvu a prostor pro rytÝ.

(5) Prasnice se p°ed vrhem selat umÝsŁujÝ do prostoru, kterř je pro tento ˙Ŕel zvlßÜŁ p°ipraven a kterř odpovÝdß specifickřm rys¨m chovßnÝ prasnic p°ed, býhem a po porodu a chovßnÝ selat.

(6) V ekologickÚm chovu prasat se vyluŔuje

a)

stßlÚ ustßjenÝ s °ÝzenÝm stßjovÚho prost°edÝ,

b)

pou×ÝvßnÝ za°ÝzenÝ pro vaznÚ ustßjenÝ s vřjimkou p°Ýpadu podle ž 11 odst. 6,

c)

omezovßnÝ pohybu prasnic,

d)

pou×ÝvßnÝ klecÝ pro selata,

e)

individußlnÝ ustßjenÝ prasat s vřjimkou chovnřch kanc¨, b°ezÝch prasnic a prasnic se selaty,

f)

ve vřkrmu vytvß°enÝ skupin s vÝce ne× 30 jedinci,

g)

pou×ÝvßnÝ pevnÚ podlahy bez slßmy,

h)

odstavovßnÝ selat p°ed dosa×enÝm 6 třdn¨ výku.

ž 21

Dr¨be×

(1) Dr¨be×i se musÝ umo×nit ˙kryt p°ed dravci a p°Ýstup k ŔerstvÚ vodý po celou dobu trvßnÝ dennÝho svýtla.

(2) Hrabavß dr¨be× musÝ mÝt prostor k hrabßnÝ, popelenÝ a h°adovßnÝ a vodnÝ dr¨be× podmÝnky k plavenÝ.

(3) Prostory pro ustßjenÝ dr¨be×e musÝ břt podle konstrukce dr¨be×ßrny mezi jednotlivřmi turnusy dezinfikovßny. Vřbýhy musÝ břt ponechßny prßzdnÚ tak, aby se obnovila vegetace.

(4) KrmÝtka a napßjeŔky musÝ břt uspo°ßdßny a udr×ovßny tak, aby byla minimalizovßna mo×nost kontaminace krmiva a napßjecÝ vody.

(5) Pobyt dr¨be×e ve vřbýzÝch je °Ýzen tak, aby nevznikly trvalÚ blßtivÚ podmÝnky a minimalizovalo se riziko kontaminace p¨dy organismy, kterÚ vyvolßvajÝ nebo p°enßÜejÝ choroby dr¨be×e. Vstupy do vřbýhu majÝ 4 m dÚlky na 100 m2 plochy, kterß je v dr¨be×ßrný volný dostupnß dr¨be×i. CelodennÝ p°Ýstup do vřbýhu je dr¨be×i umo×nýn v×dy, kdy to klimatickÚ podmÝnky dovolÝ, a to minimßlný od výku 6 třdn¨ u ku°at a 8 třdn¨ u ostatnÝ dr¨be×e.

(6) Po×adavky stanovenÚ v odstavci 5 neplatÝ pro malÚ poŔty dr¨be×e, kterß nenÝ chovßna v dr¨be×ßrnßch a kterß se volný pohybuje býhem dne.

(7) TrvalÚ dr¨be×ßrny mohou mÝt roÜtovÚ podlahy ve sbýrnÚm mÝstý pro trus. Minimßlný jedna t°etina podlahovÚ plochy dr¨be×ßrny je pokryta stelivem.

(8) V dr¨be×ßrnßch nelze ustßjit vÝce ne×

a)

4 800 ku°at,

b)

3 000 nosnic,

c)

5 200 perliŔek,

d)

4 000 kachen pekingskřch a pi×movřch nebo 3200 kaŔer¨ pekingskřch nebo pi×movřch nebo ostatnÝch kachen,

e)

2 500 hus a kr¨t.

MaximßlnÝ u×itnß plocha dr¨be×ßren pro vřkrm dr¨be×e na jednÚ ekofarmý nesmÝ p°evřÜit 1 600 m2.

(9) Nelze prodlu×ovat dÚlku dne umýlřm svýtlem na vÝce ne× 16 hodin.

(10) Krmnß dßvka pro vřkrm dr¨be×e obsahuje nejmÚný 65 % obilovin.

(11) JateŔnou dr¨be× lze porß×et a× po dosa×enÝ výku

a)

81 dn¨ u ku°at,

b)

49 dn¨ u pekingskřch kachen,

c)

70 dn¨ u kachen pi×movřch,

d)

84 dn¨ u kaŔer¨ pi×movřch,

e)

92 dn¨ u mallardskřch kachen, kterřmi jsou k°Ý×enci kachen pi×movřch a pekingskřch,

f)

94 dn¨ u perliŔek,

g)

140 dn¨ u kr¨t a hus.

ž 22

KrßlÝci

(1) ChovnÝ krßlÝci se chovajÝ ve skupinßch tvo°enřch samcem a nýkolika ramlicemi, skupinou mladřch krßlÝk¨ nebo skupinou krßlÝk¨ ve vřkrmu. V kotci jsou umÝstýny porodnÝ boxy nebo budnÝky; poŔet porodnÝch box¨ nebo budnÝk¨ nenÝ ni×ÜÝ ne× poŔet ramlic ustßjenřch v kotci. Jednotlivß vyjmenovanß zvÝ°ata mohou břt na nezbytný nutnou dobu umÝstýna v individußlnÝch kotcÝch.

(2) MladÝ krßlÝci se oddýlujÝ od skupiny ve výku minimßlný 30 dn¨.

(3) KrßlÝk¨m se umo×nÝ p°Ýstup do vřbýhu.

ž 23

VŔely

(K ž 17 odst. 2 zßkona)

(1) P°i odbýru plßst¨ k vytßŔenÝ se odstra˛ujÝ st°edoevropskÚ ekotypy vŔely medonosnÚ Apis mellifera (dßle jen "vŔely") pouze set°ßsßnÝm, ometßnÝm, vyfukovßnÝm nebo pomocÝ vřkluz¨.

(2) K podpo°e stavebnÝho pudu ve vŔelstvech se ka×doroŔný vymý˛uje 1/3 a× 1/2 plßst¨. -ly jsou zhotoveny pouze z p°ÝrodnÝho materißlu s vřjimkou drobnřch souŔßstÝ, jako jsou m°Ý×ky, krmÝtka a vřkluzy.

(3) VŔelÝ vosk musÝ pochßzet z ekologickÚho chovu. V p°Ýpadý nedostupnosti mohou břt pou×ity mezistýny z neekologickÚ produkce. Nelze pou×Ývat mezistýny z plastickřch hmot.

(4) VŔelstva smÝ břt p°ikrmovßna mezi sn¨Ükami pouze medem zÝskanřm podle zßkona a tÚto vyhlßÜky, a to vŔetný doplnýnÝ zimnÝch zßsob. Po ka×dÚm vytoŔenÝ medu mezi sn¨Ükami ponechß chovatel vŔelstvu minimßlný 4 kg zßsob medu. DoplnýnÝ zimnÝch zßsob m¨×e břt do 31. prosince 2002 provedeno krmivem neekologickÚho p¨vodu nebo cukrem, a to maximßlný do 20 % roŔnÝ spot°eby medu vŔelstvem. DokrmovßnÝ vŔelstev lze provßdýt od poslednÝho vytoŔenÝ medu do 15 dn¨ p°ed zaŔßtkem p°ÝÜtÝ sn¨Üky.

(5) Fytoterapeutickß a homeopatickß lÚŔiva se pou×ÝvajÝ p°ednostný p°ed alopatickřmi lÚŔivy. Pou×itÝ alopatickřch veterinßrnÝch lÚŔiv a chemickřch prost°edk¨ v chovu vŔel, k oÜet°enÝ ˙l¨, plßst¨ apod. je povoleno jen na zßkladý na°Ýzenřch opat°enÝ StßtnÝ veterinßrnÝ sprßvy. Toto oÜet°enÝ vŔelstva musÝ pak probýhnout v izolaŔnÝm ˙lu a musÝ u tohoto vŔelstva probýhnout znovu nejkratÜÝ doba chovu (ž 14).

(6) V p°Ýpadech nßkazy Varroa jacobsoni jsou povoleny k oÜet°ovßnÝ vŔelstev, ˙l¨ a plßst¨ kromý pokyn¨ a pouŔenÝ veterinßrnÝho lÚka°e, p°Ýpadný na°Ýzenřch ochrannřch a zdolßvacÝch opat°enÝ podle zvlßÜtnÝho prßvnÝho p°edpisu11) takÚ kyselina mravenŔÝ, kyselina mlÚŔnß, kyselina octovß a kyselina ÜŁavelovß.

(7) P°i ekologickÚm chovu vŔel je nep°ÝpustnÚ

a)

pou×ÝvßnÝ plßst¨ starÜÝch 3 let,

b)

p°ist°ÝhßvßnÝ k°Ýdel matek,

c)

odstra˛ovßnÝ trubŔÝho plodu s vřjimkou p°Ýpad¨ nßkazy Varroa jacobsoni,

d)

pou×ÝvßnÝ repelentnÝch chemickřch lßtek,

e)

pou×ÝvßnÝ pylovřch nßhra×ek,

f)

vytßŔenÝ medu z rßmk¨ obsahujÝcÝch i ×ivř plod,

g)

odvÝŔkovßnÝ plßst¨ plamenem nebo elektrickřm proudem,

h)

usazovßnÝ roj¨ neznßmÚho p¨vodu.

ž 24

Ryby

(K ž 18 odst. 3 zßkona)

(1) Chov ryb v nßdr×Ých z plastickřch hmot nebo betonu lze pou×Ýt jen pro lÝhnutÝ jiker, odchov pl¨dku a sßdkovßnÝ.

(2) RybnÝky, jezera a odstavenß °ÝŔnÝ ramena musÝ mÝt b°ehovÚ porosty zajiÜŁujÝcÝ vysokou pohlcovacÝ schopnost kontaktnÝ zˇny s okolnÝmi pozemky.

(3) Voda musÝ spl˛ovat normu klasifikace jakosti povrchovřch vod odpovÝdajÝcÝ I. a II. t°Ýdý podle LSN 75 7221, biologickß spot°eba kyslÝku musÝ břt za 5 dnÝ do 8 mg.l-1 s vřjimkou letnÝho obdobÝ od 1. Ŕervna do 30. zß°Ý.

(4) Ke zlepÜenÝ fyzikßlnÝch, chemickřch a biologickřch vlastnostÝ rybniŔnÝho dna se vyu×Ývß zimovßnÝ, letnýnÝ, vßpnýnÝ, hnojenÝ statkovřmi hnojivy a pýstovßnÝ plodin na zelenÚ hnojenÝ.

(5) P°ednost mß smÝÜenß vÝcedruhovß rybÝ obsßdka vŔetný dravřch druh¨. Břlo×ravÚ druhy se vysazujÝ se z°etelem ke spoleŔenstvÝ rostlin v nßdr×i.

(6) P°ed vysazenÝm p°epravovanřch ryb se provede vyrovnßnÝ teplot v p°epravnÝch nßdobßch tak, aby rozdÝl teplot nep°ekroŔil 12 oC.

(7) GeneraŔnÝ ryby chovnÚho hejna musÝ pochßzet z ekologickÚho chovu. Up°ednost˛ujÝ se metody p°irozenÚho vřtýru ryb. V klimaticky nep°Ýznivřch obdobÝch m¨×e probýhnout poŔßteŔnÝ odchov ranřch stßdiÝ a pl¨dku v kontrolovanřch podmÝnkßch rybÝch lÝhnÝ.

(8) P°i p°ikrmovßnÝ ryb musÝ Ŕinit podÝl p°irozenÚ potravy minimßlný 50 % p°ijatÚ potravy. Pl¨dek se p°ikrmuje Üroty obilovin, pro nßsady a starÜÝ ryby se obiloviny p°edklßdajÝ neupravenÚ.

(9) Vřlov ryb se provßdÝ ta×nřmi sÝtými umoײujÝcÝmi ÜetrnÚ zachßzenÝ s rybami (vatka, nevod, plot, podlo×nÝ sÝŁ), aby se minimalizovalo stresovÚ zatÝ×enÝ ryb. Nß°adÝ pro manipulaci s rybami se p°ed pou×itÝm navlhŔÝ. Ryby se p°epravujÝ v nßdobßch s vodou. DopravnÝ nßdoby musÝ mÝt hladkÚ stýny. ÄivÚ ryby se vysklad˛ujÝ k p°epravý ve vylaŔnýnÚm stavu. Ryby jsou po vřlovu sßdkovßny a jejich maximßlnÝ ×ivß hmotnost nesmÝ p°esßhnout 100 kg na 1 m3 vody. Obsah kyslÝku v odtÚkajÝcÝ vodý nesmÝ p°i sßdkovßnÝ kapra poklesnout pod 3 mg.l-1.

OddÝl 5

Vřroba biopotravin

ž 25

VÝno rÚvovÚ a ovocnÚ

(K ž 19 odst. 3 zßkona)

(1) Zpracovanou surovinou mohou břt pouze bioprodukty, pro vÝno rÚvovÚ ekologicky pýstovanÚ hrozny odr¨d rodu Vitis. MusÝ břt zajiÜtýno vyu×itÝ matolin a vinnřch kal¨ jako hnojiva.

(2) VřrobnÝ za°ÝzenÝ a lahve musÝ břt p°ed pou×itÝm vyŔiÜtýny parou nebo vymyty horkou vodou, p°Ýpadný sterilizovßny oxidem si°iŔitřm.

(3) P°i vřrobý vÝna nelze pou×Ývat

a)

elektrostatickou filtraci,

b)

oza°ovßnÝ UV paprsky,

c)

tanin, sorbßty, kyselinu vinnou a citrˇnovou, nepotravinß°skou ×elatinu, aktivnÝ uhlÝ, azbest, suÜenou krev, minerßlnÝ oleje, pyrosi°iŔitan sodnř a draselnř s vřjimkou oÜet°enÝ rmut¨, ferrokyanid draselnř, kyselinu askorbovou, sÝran mý´natř, kyselinu metavinnou a cukr.

ž 26

Produkty chovu vŔel

(K ž 19 odst. 3 zßkona)

(1) Med z plßst¨ (dßle jen "med") se zÝskßvß odst°edivou silou v medometech. OdvÝŔkovacÝ za°ÝzenÝ a medomety musÝ břt z nerezavýjÝcÝ oceli, skladovacÝ nßdoby mohou břt pouze z nerezavýjÝcÝ oceli, skla, keramiky nebo plastickřch hmot urŔenřch pro potravinß°stvÝ s vřjimkou PVC.

(2) Med se ŔistÝ pouze cezenÝm, Ŕe°enÝm nebo dekantacÝ.

(3) Med z chov¨ vŔel v ekologickÚm zemýdýlstvÝ musÝ odpovÝdat týmto parametr¨m:

a)

obsah vody nejvřÜe 19 %,

b)

obsah HMF (hydroxymetylfuralu) nejvřÜe 20 mg/kg,

c)

obsah sacharˇzy u kvýtovřch med¨ nejvřÜe 5 %,

d)

obsah sacharˇzy u medovicovřch med¨ nejvřÜe 10 %,

e)

obsah ve vodý nerozpustnřch lßtek nejvřÜe 0,1 %.

(4) Za bioprodukt je mo×nÚ pova×ovat v p°Ýpadý splnýnÝ po×adavk¨ stanovenřch zßkonem a touto vyhlßÜkou

a)

bÝlkovinnř koncentrßt produkovanř v hltanovřch ×lßzßch mladřch vŔel - kojiŔek (nativnÝ mate°Ý kaÜiŔka) konzervovanř chladem,

b)

vosk zÝskanř teplem z plßst¨ bez p°idanÚ mezistýny z vosku neekologickÚho p¨vodu (divokß stavba), ze kterřch vybýhly nejvřÜe dvý generace vŔel,

c)

propolis.

ž 27

(K ž 19 odst. 4 a k ž 24 odst. 4 zßkona)

Zp¨sob vřpoŔtu procentußlnÝho zastoupenÝ jednotlivřch slo×ek biopotraviny pochßzejÝcÝch z ekologickÚho zemýdýlstvÝ nebo z p°echodnÚho obdobÝ je uveden v p°Ýloze Ŕ. 8.

ž 28

(K ž 19 odst. 5 zßkona)

P°ÝdatnÚ lßtky,12) pomocnÚ lßtky13) a suroviny zemýdýlskÚho p¨vodu, nepochßzejÝcÝ z ekologickÚho zemýdýlstvÝ nebo z p°echodnÚho obdobÝ, kterÚ mohou břt pou×ity pro vřrobu biopotravin za podmÝnek uvedenřch ve zvlßÜtnÝm prßvnÝm p°edpisu,14) jsou uvedeny v p°Ýloze Ŕ. 9.

ž 29

(K ž 19 odst. 6 zßkona)

Jsou zakßzßny tyto operace:

a)

vřmýna kationt¨ a aniont¨,

b)

býlenÝ,

c)

naklßdßnÝ s pou×ÝvßnÝm chemikßliÝ,

d)

hydrogenace,

e)

uzenÝ s pou×itÝm chemikßliÝ,

f)

zjem˛ovßnÝ s pou×itÝm chemikßliÝ,

g)

oza°ovßnÝ a mikrovlnnř oh°ev.

ž 30

Evidence p°i vřrobý biopotravin

(K ž 19 odst. 8 zßkona)

(1) Celř postup vřroby biopotravin musÝ břt zajiÜtýn ˙Ŕinnřm a dokumentovanřm systÚmem k zÝskßnÝ zßznam¨, kterÚ umo×nÝ kontrolnÝmu orgßnu ekologickÚho zemýdýlstvÝ sledovat

a)

p¨vod, vlastnosti a mno×stvÝ bioprodukt¨, surovin, p°Ýdatnřch lßtek a pomocnřch lßtek a obalovřch materißl¨, kterÚ byly dodßny do vřrobnÝ jednotky,

b)

druh, vlastnosti a mno×stvÝ vřrobk¨, kterÚ byly vyskladnýny z vřrobnÝ jednotky,

c)

pou×itÚ obaly a etiketaci vřrobk¨,

d)

odbýratele vřrobk¨,

e)

evidenci o ŔiÜtýnÝ vřrobnÝch za°ÝzenÝ p°i p°echodu z vřroby potravin na vřrobu biopotravin.

(2) Nßle×itosti vedenÝ evidence p°i vřrobý biopotravin jsou uvedeny v p°Ýloze Ŕ. 10.

ž 31

(K ž 19 odst. 10 zßkona)

Nßle×itosti Ŕestnřch prohlßÜenÝ pro sbýr bylin a plod¨ jsou uvedeny v p°Ýloze Ŕ. 11.

ž 32

SkladovßnÝ a p°eprava

[K ž 20 odst. 2 pÝsm. a) a k ž 21 odst. 1 a 3 zßkona]

(1) SkladovacÝ prostory musÝ břt pravidelný ŔiÜtýny a udr×ovßny v Ŕistotý. Nikde nesmÝ břt viditelnÚ zbytky materißl¨, kterÚ by mohly kontaminovat nebo naruÜit obsah skladovanřch materißl¨. Prost°edky k asanaci a ŔiÜtýnÝ vřrobnÝch za°ÝzenÝ a sklad¨ jsou uvedeny v p°Ýloze Ŕ. 7.

(2) P°i pou×itÝ suchřch metod ŔiÜtýnÝ nesmÝ dojÝt k ohro×enÝ nezßvadnosti vřrobku. Pro veÜkerÚ mokrÚ ŔisticÝ postupy u za°ÝzenÝ p°ichßzejÝcÝch do styku s bioprodukty musÝ břt pou×ita pitnß voda.15)

ž 33

Nßle×itosti ohlßÜenÝ o zahßjenÝ vřroby biopotravin (ž19 zßkona), nßle×itosti ×ßdosti o osvýdŔenÝ biopotraviny a nßle×itosti ohlßÜenÝ o uvßdýnÝ bioprodukt¨ Ŕi biopotravin do obýhu (ž 20 zßkona) jsou uvedeny v p°Ýloze Ŕ. 12.

OddÝl 6

OsvýdŔovßnÝ, oznaŔovßnÝ, dovoz a evidence

ž 34

(K ž 22 odst. 6 zßkona)

Nßle×itosti osvýdŔenÝ o p¨vodu bioproduktu a osvýdŔenÝ o biopotraviný jsou uvedeny v p°Ýloze Ŕ. 13.

ž 35

Podrobnosti o oznaŔovßnÝ

(K ž 25 odst. 1 zßkona)

Grafickř znak, kterřm se oznaŔÝ bioprodukty a biopotraviny je uveden v p°Ýloze Ŕ. 14. IdentifikaŔnÝ kˇd kontrolnÝho orgßnu zve°ejnÝ Ministerstvo zemýdýlstvÝ ve VýstnÝku Ministerstva zemýdýlstvÝ.

ž 36

(K ž 26 odst. 2 a 4 zßkona)

(1) Seznam zemÝ a jejich inspekŔnÝch orgßn¨, jejich× osvýdŔenÝ se uznßvß za rovnocennÚ osvýdŔenÝm podle zßkona, je uveden v p°Ýloze Ŕ. 15.

(2) Nßle×itosti osvýdŔenÝ pro vřvoz bioproduktu nebo biopotraviny jsou uvedeny v p°Ýloze Ŕ. 16.

ž 37

Evidence

(K ž 27 odst. 6 zßkona)

(1) Ekologickř podnikatel vede evidenci o rostlinnÚ produkci; evidence o pýstovanřch plodinßch, vegetaŔnÝm pokryvu a obdýlßvßnÝ p¨dy obsahuje ˙daje vedenÚ aktußlný v pr¨býhu roku.

(2) Ekologickř podnikatel hospoda°ÝcÝ na ornÚ p¨dý nebo pýstujÝcÝ trvalÚ kultury vede evidenci podle vzoru uvedenÚho v p°Ýloze Ŕ. 17 Ŕßsti A.

(3) Ekologickř podnikatel hospoda°ÝcÝ na trvalřch travnÝch porostech vede evidenci podle vzoru uvedenÚho v p°Ýloze Ŕ. 17 Ŕßsti B.

(4) Ekologickř podnikatel s chovem vyjmenovanřch zvÝ°at vede evidenci podle vzoru uvedenÚho v p°Ýloze Ŕ. 17 Ŕßstech C a D a evidenŔnÝ kartu vyjmenovanřch zvÝ°at, p°Ýpadný skupiny vyjmenovanřch zvÝ°at, kterß nenÝ upravena zvlßÜtnÝm prßvnÝm p°edpisem,16) podle vzoru uvedenÚho v p°Ýloze Ŕ. 17 Ŕßstech E a F.

(5) Jde-li o chovatele vŔel nebo ekologickÚho podnikatele s chovem vŔel, evidence obsahuje

a)

umÝstýnÝ vŔelstev,

b)

p¨vod vŔelstev,

c)

˙daje o oÜet°ovßnÝ a krmenÝ vŔelstev,

d)

odstranýnÝ nßstavk¨ a vytßŔenÝ medu,

e)

mno×stvÝ zÝskanÚho medu, vosku, propolisu, mate°Ý kaÜiŔky,

f)

v p°Ýpadech lÚŔenÝ nebo chemickÚho oÜet°enÝ se eviduje diagnˇza, pou×itÚ lÚŔivo nebo lßtka, dßvka, ochrannß lh¨ta, doba lÚŔenÝ.

(6) DennÝ zßznamy o p°ÝmÚm prodeji bioprodukt¨ z ekofarmy koneŔnÚmu spot°ebiteli obsahujÝ tyto ˙daje:

a)

datum prodeje bioproduktu,

b)

oznaŔenÝ bioproduktu,

c)

prodanÚ mno×stvÝ.

(7) Ekologickř podnikatel, ×adatel za°azenř do p°echodnÚho obdobÝ, vřrobce biopotravin a osoba uvßdýjÝcÝ bioprodukty a biopotraviny do obýhu vedou evidenci stÝ×nostÝ t°etÝch osob, vztahujÝcÝch se k bioprodukt¨m a biopotravinßm.

(8) Ekologickř podnikatel, kterř kromý ekologickÚho zemýdýlstvÝ provozuje jinou zemýdýlskou vřrobu, vřrobce biopotravin, kterř mimo vřroby biopotravin vyrßbÝ i potraviny, a osoba uvßdýjÝcÝ bioprodukty a biopotraviny do obýhu, kterß uvßdÝ do obýhu takÚ jinÚ potraviny, zpracujÝ pro pot°eby kontroly vnit°nÝ p°edpis o vedenÝ oddýlenÚ výcnÚ a finanŔnÝ evidence v soustavý ˙ŔetnictvÝ u majetku, zßsob, zßvazk¨ a pohledßvek, po°Ýzenřch materißl¨ pro pou×itÝ v ekologickÚm zemýdýlstvÝ nebo vřrobý biopotravin, prodeji bioprodukt¨ a biopotravin. V tomto vnit°nÝm p°edpisu stanovÝ v×dy

a)

zp¨sob oznaŔovßnÝ ˙ŔetnÝch doklad¨, ˙ŔetnÝch knih a ostatnÝch pÝsemnostÝ vztahujÝcÝch se k ekologickÚmu zemýdýlstvÝ, vřrobý biopotravin a uvßdýnÝ bioprodukt¨ a biopotravin do obýhu, nejlÚpe ŔÝselnou °adou s p°edponou "bio" nebo "eko",

b)

zp¨sob oddýlenÚ evidence majetku a zßsob slou×ÝcÝch k ekologickÚmu zemýdýlstvÝ, vřrobý biopotravin a uvßdýnÝ do obýhu, v p°Ýpadý vedenÝ podvojnÚho ˙ŔetnictvÝ analytickou evidenci, v p°Ýpadý jednoduchÚho ˙ŔetnictvÝ stanovÝ samostatnÚ sloupce v pený×nÝm denÝku a dßle v inventßrnÝch knihßch, v knize zßsob, v knize zßvazk¨ a pohledßvek,

c)

zp¨sob inventarizace majetku, zßsob, zßvazk¨ a pohledßvek vztahujÝcÝch se k ekofarmý, vřrobý biopotravin a uvßdýnÝ bioprodukt¨ a biopotravin do obýhu. Inventarizaci je mo×no provßdýt pr¨bý×ný, jinak jednou roŔný, a to nejpozdýji k 31.prosinci. SkuteŔnÚ stavy majetku, zßsob a zßvazk¨ se zjiÜŁujÝ inventurou fyzickou u majetku a zßsob hmotnÚ povahy nebo dokladovou u zßvazk¨ a pohledßvek a u ostatnÝch slo×ek majetku, u nich× nelze provÚst fyzickou inventuru; stavy dle jednotlivřch polo×ek se zaznamenßvajÝ v inventurnÝch soupisech, kterÚ musÝ břt podepsßny osobou odpovýdnou za ekologickÚ zemýdýlstvÝ nebo vřrobu biopotravin,

d)

vzor vřkazu o majetku, vřdajÝch a p°Ýjmech ekologickÚho zemýdýlstvÝ a vřroby biopotravin, kterř bude podnikatelem sestavovßn k poslednÝmu dni vykazovanÚho ˙ŔetnÝho obdobÝ, a to oddýlený za ka×dou ekofarmu, vyrßbýnou biopotravinu, do obýhu uvßdýnř bioprodukt a biopotravinu. Vřkaz se sestavÝ v pený×nÝch jednotkßch, p°Ýpadný ve fyzickřch mýrnřch jednotkßch. SouŔßstÝ vřkazu je p°Ýloha sestavenß ve formý tabulek nebo popisnřm zp¨sobem zajiÜŁujÝcÝm p°ehlednost, pr¨kaznost a srozumitelnost p°edklßdanřch informacÝ vŔetný ukazatel¨ spot°eby nebo produkce na jednotku bioproduktu nebo biopotraviny.

(9) UstanovenÝ odstavce 8 se nevztahuje na osoby, kterÚ skladujÝ, distribuujÝ nebo prodßvajÝ biopotraviny v balenÝ urŔenÚm pro koneŔnÚho spot°ebitele a na p°Ýpady, kdy je biopotravina odva×ovßna nebo oddýlovßna z výtÜÝho balenÝ p°Ýmo p°ed koneŔnřm spot°ebitelem.

OddÝl 7

ZßvýreŔnÚ ustanovenÝ

ž 38

-Ŕinnost

Tato vyhlßÜka nabřvß ˙Ŕinnosti dnem vyhlßÜenÝ.

Ministr:

Ing. Fencl v. r.

____________________________________________________________

1)

ž 3 odst. 1 pÝsm. d) zßkona Ŕ. 166/1999 Sb., o veterinßrnÝ pÚŔi a o zmýný nýkterřch souvisejÝcÝch zßkon¨ (veterinßrnÝ zßkon).

2)

Zßkon Ŕ. 156/1998 Sb., o hnojivech, pomocnřch p¨dnÝch lßtkßch, pomocnřch rostlinnřch p°ÝpravcÝch a substrßtech a agrochemickÚm zkouÜenÝ zemýdýlskřch p¨d (zßkon o hnojivech), ve znýnÝ zßkona Ŕ. 308/2000 Sb.

VyhlßÜka Ŕ. 474/2000 Sb., o stanovenÝ po×adavk¨ na hnojiva.

3)

P°Ýloha Ŕ. 5 vyhlßÜky Ŕ. 275/1998 Sb., o agrochemickÚm zkouÜenÝ zemýdýlskřch p¨d a zjiÜŁovßnÝ p¨dnÝch vlastnostÝ lesnÝch pozemk¨, ve znýnÝ vyhlßÜky Ŕ. 477/2000 Sb.

4)

ž 2 pÝsm. g) zßkona Ŕ. 92/1996 Sb., o odr¨dßch, osivu a sadbý pýstovanřch rostlin, ve znýnÝ zßkona Ŕ. 357/1999 Sb. a zßkona Ŕ. 153/2000 Sb.

5)

Zßkon Ŕ. 92/1996 Sb., ve znýnÝ pozdýjÜÝch p°edpis¨.

VyhlßÜka Ŕ. 191/1996 Sb., kterou se provßdýjÝ nýkterß ustanovenÝ zßkona o odr¨dßch, osivu a sadbý pýstovanřch rostlin.

6)

Zßkon Ŕ. 147/1996 Sb., o rostlinolÚka°skÚ pÚŔi a zmýnßch nýkterřch souvisejÝcÝch zßkon¨, ve znýnÝ pozdýjÜÝch p°edpis¨.

7)

Zßkon Ŕ. 91/1996 Sb., o krmivech, ve znýnÝ zßkona Ŕ. 244/2000 Sb.

VyhlßÜka Ŕ. 451/2000 Sb., kterou se provßdÝ zßkon Ŕ. 91/1996 Sb., o krmivech, ve znýnÝ zßkona Ŕ. 244/2000 Sb.

8)

ž 3 odst. 9 zßkona Ŕ. 91/1996 Sb., ve znýnÝ zßkona Ŕ. 244/2000 Sb.

9)

ž 59 zßkona Ŕ. 166/1999 Sb.

10)

Zßkon Ŕ. 154/2000 Sb., o ÜlechtýnÝ, plemenitbý a evidenci hospodß°skřch zvÝ°at a o zmýný nýkterřch souvisejÝcÝch zßkon¨ (plemenß°skř zßkon).

ž 7 zßkona Ŕ. 246/1992 Sb., na ochranu zvÝ°at proti třrßnÝ, ve znýnÝ pozdýjÜÝch p°edpis¨.

ž 59 zßkona Ŕ. 166/1999 Sb.

11)

ž 12 odst. 1 pÝsm. b) a ž 15 odst. 1 zßkona Ŕ. 166/1999 Sb.

12)

ž 2 pÝsm. j) zßkona Ŕ. 110/1997 Sb., o potravinßch a tabßkovřch vřrobcÝch a o zmýný a doplnýnÝ nýkterřch souvisejÝcÝch zßkon¨, ve znýnÝ pozdýjÜÝch p°edpis¨.

13)

ž 2 pÝsm. l) zßkona Ŕ. 110/1997 Sb.

14)

Zßkon Ŕ. 110/1997 Sb.

15)

ž 3 odst. 1 zßkona Ŕ. 258/2000 Sb., o ochraný ve°ejnÚho zdravÝ a o zmýný nýkterřch souvisejÝcÝch zßkon¨.

16)

Zßkon Ŕ. 154/2000 Sb.

P°Ýloha Ŕ. 1 k vyhlßÜce Ŕ. 53/2001 Sb.

Nßle×itosti ×ßdosti o registraci pro ekologickÚ zemýdýlstvÝ

na ekofarmý

P°Ýloha Ŕ. 2 k vyhlßÜce Ŕ. 53/2001 Sb.

Postupy pro zpracovßnÝ bioprodukt¨ a biopotravin a materißly

pro obaly v p°ÝmÚm kontaktu s bioproduktem nebo biopotravinou

P°Ýloha Ŕ. 3 k vyhlßÜce Ŕ. 53/2001 Sb.

Statkovß hnojiva, hnojiva, pomocnÚ p¨dnÝ lßtky, pomocnÚ

rostlinnÚ p°Ýpravky a substrßty, kterÚ lze pou×Ývat

v ekologickÚm zemýdýlstvÝ

P°Ýloha Ŕ. 4 k vyhlßÜce Ŕ. 53/2001 Sb.

Seznam p°Ýpravk¨ a ostatnÝch prost°edk¨ na ochranu rostlin

P°Ýloha Ŕ. 5 k vyhlßÜce Ŕ. 53/2001 Sb.

V ekologickÚm zemýdýlstvÝ se pou×ÝvajÝ krmiva, krmnÚ suroviny,

krmnÚ smýsi, dopl˛kovÚ lßtky, premixy a urŔitß proteinovß

krmiva stanovenß zvlßÜtnÝm prßvnÝm p°edpisem*) s vřjimkou

krmiv, urŔitřch proteinovřch krmiv a dopl˛kovřch lßtek

uvedenřch v tÚto p°Ýloze

P°Ýloha Ŕ. 6 k vyhlßÜce Ŕ. 53/2001 Sb.

MinimßlnÝ plocha pro ustßjenÝ a vřbýh pro jednotlivÚ druhy

a kategorie vyjmenovanřch zvÝ°at

P°Ýloha Ŕ. 7 k vyhlßÜce Ŕ. 53/2001 Sb.

Seznam ŔisticÝch a desinfekŔnÝch lßtek a p°Ýpravk¨

k potlaŔovßnÝ hmyzu a hlodavc¨ v budovßch a stßjÝch

pro hospodß°skß zvÝ°ata a prost°edk¨ k asanaci a ŔiÜtýnÝ

vřrobnÝch za°ÝzenÝ a sklad¨

P°Ýloha Ŕ. 8 k vyhlßÜce Ŕ. 53/2001 Sb.

Zp¨sob vřpoŔtu procentußlnÝho zastoupenÝ jednotlivřch slo×ek

biopotraviny pochßzejÝcÝch z ekologickÚho zemýdýlstvÝ nebo

z p°echodnÚho obdobÝ

P°Ýloha Ŕ. 9 k vyhlßÜce Ŕ. 53/2001 Sb.

P°ÝdatnÚ lßtky,1) pomocnÚ lßtky2) a suroviny zemýdýlskÚho

p¨vodu nepochßzejÝcÝ z ekologickÚho zemýdýlstvÝ nebo

z p°echodnÚho obdobÝ, kterÚ mohou břt pou×ity

pro vřrobu biopotravin

P°Ýloha Ŕ. 10 k vyhlßÜce Ŕ. 53/2001 Sb.

Nßle×itosti vedenÝ evidence p°i vřrobý biopotravin

P°Ýloha Ŕ. 11 k vyhlßÜce Ŕ. 53/2001 Sb.

Nßle×itosti Ŕestnřch prohlßÜenÝ pro sbýr bylin a plod¨

P°Ýloha Ŕ. 12 k vyhlßÜce Ŕ. 53/2001 Sb.

Nßle×itosti ohlßÜenÝ o zahßjenÝ vřroby biopotravin,

nßle×itosti ×ßdosti o osvýdŔenÝ biopotraviny, nßle×itosti

ohlßÜenÝ o uvßdýnÝ bioprodukt¨ Ŕi biopotravin do obýhu

a nßle×itosti ×ßdosti o osvýdŔenÝ pro vřvoz bioprodukt¨

a biopotravin

P°Ýloha Ŕ. 13 k vyhlßÜce Ŕ. 53/2001 Sb.

Nßle×itosti osvýdŔenÝ o p¨vodu bioproduktu a osvýdŔenÝ

o biopotraviný

P°Ýloha Ŕ. 14 k vyhlßÜce Ŕ. 53/2001 Sb.

Grafickř znak, kterřm se oznaŔÝ bioprodukty a biopotraviny

P°Ýloha Ŕ. 15 k vyhlßÜce Ŕ. 53/2001 Sb.

Seznam zemÝ a jejich inspekŔnÝch orgßn¨, jejich× osvýdŔenÝ

se uznßvß za rovnocennÚ osvýdŔenÝm podle zßkona

P°Ýloha Ŕ. 16 k vyhlßÜce Ŕ. 53/2001 Sb.

Nßle×itosti osvýdŔenÝ pro vřvoz bioproduktu nebo biopotraviny

P°Ýloha Ŕ. 17 k vyhlßÜce Ŕ. 53/2001 Sb.

Vzory pro vedenÝ evidence podle ž 27 odst. 6 zßkona

P°Ýlohy v souboru zip ke sta×enÝ

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info