V. Klaus: Mnoho našich zemědělských podniků nemá žádné zisky

Hradecké noviny (Agroweb) 19.7.1999

V. Klaus: Mnoho našich zemedelských podniku nemá žádné zisky

I typický obyvatel mesta se v léte - více než v kterémkoli jiném rocním období - dostává na venkov. Na vlastní oci vidí náš dnešní zemedelský problém a delá si na nej svuj vlastní názor, který se nemusí vždy shodovat s tím, co ríká vláda, ale ani s tím, co ríkají protestující ci stávkující zemedelci.

Zkusme se na to podívat strízlivýma ocima. To znamená ocima nekoho, kdo kolem sebe necítí žádný nedostatek potravin a kdo si také všímá toho, že u nás ceny potravin nerostou, nýbrž dokonce klesají. Ocima, které vidí i prežívající malou výkonnost našeho zemedelství, resp. rady jeho podniku.

Ekonom by to popsal tak, že ceské zemedelství trpí pretlakem nabídky. Preloženo do ceštiny by se dalo ríci, že se u nás vyrábí více, než kolik se u nás spotrebovává a že se nám navíc nedarí existující rozdíl vyvézt do ciziny - aby ho spotreboval nekdo jiný. Pravdou je opak, i co se týce zemedelských produktu toho více dovážíme než vyvážíme. Nedostatek domácí poptávky je sice na konci 90. let menší než byl na jejich pocátku (kdy byly odstraneny dotace k cenám potravin, které existovaly po ctyri desetiletí komunistického hospodarení), ale tržní rovnováhy dosaženo nebylo. Proto trvá tlak na pokles zemedelských cen, proto mnoho zemedelských podniku nemá žádné zisky, proto vzniká nadprodukce.

V takové situaci jsou možné jen dve cesty. Bud se pokusíme zvýšit poptávku nebo se pokusíme snížit nabídku. Obe cesty však mají nemalé problémy a žádná z nich není snadná.

Politika státu zvyšující poptávku po zemedelských produktech by naše zemedelství automaticky zvetšovala. Díky tomu by se udržely i ty zemedelské výroby, které dnes nejsou konkurenceschopné. Tato politika by samozrejme vyžadovala rozsáhlé státní dotace a vyžadovala by i prísné obchodní ochranárství pred levnejšími potravinami ze zahranicí. Takovou politiku - bud podporu cen nebo dotace zemedelským podnikatelum - provádí Evropská unie již celá desetiletí. Výsledkem je to, že jsou tam nejdražší ceny potravin na svete. Tato politika nemá budoucnost a sama Evropská unie jí bude muset zmenit. Je to také politika velmi drahá. Unesou ji jen nejbohatší evropské zeme a ty chudší (Portugalsko, Recko) ji mohou provádet jenom díky tomu, že dostávají peníze z evropských zemedelských fondu, cili od bohatších zemí. Naše zeme na takovou politiku financní prostredky v žádném prípade nemá. Nemají je ani naši spotrebitelé.

Politika státu snižující nabídku by zemedelství zmenšovala spolu s tím, že by vedla k likvidaci méne efektivních a konkurence neschopných zemedelských výrob. Zatímco zvyšování rozsahu zemedelství by vedlo ke zvyšování cen, snižování rozsahu zemedelství by vedlo k relativnímu snižování cen. Docílit to samozrejme není snadné. "Drsnou" metodou je nemilosrdné otevrení trhu zahranicní konkurenci, což by vedlo k rychlé a živelné likvidaci cásti zemedelství. Dražší, ale "jemnejší" metodou je politika útlumových státních dotací, které by musely být zamereny na premenu zemedelské pudy v pudu nezemedelskou (zatravnování, zalesnování). O to se už kdysi - ne príliš rozhodne a presvedcive - snažil bývalý ministr zemedelství Josef Lux, ale nakonec svuj souboj se zemedelci prohrál, a proto prevládla politika opacná, podnecující rozvoj zemedelské výroby (státní výkupy pšenice, subvence cen mléka, dovozní kvóty, cla na ruzné plodiny).

Jsem pro politiku druhou, která znamená snižující se rozsah zemedelství, a v rámci ní jsem pro druhou metodu, tedy pro útlumové státní dotace. Ty navíc mohou mít docasný charakter. Nepodporují neefektivnost a nehospodárnost a nevyžadují extrémní obchodní ochranárství. Vyžaduje to zvrátit pomer zemedelských dotací od rozvojových k útlumovým. Jinak se naše zemedelství pro nás stane trvalým problémem a velmi drahou záležitostí, jak dobre ví Evropská unie.

Tato nová politika potrebuje velkou dávku politické odvahy, protože zemedelcum se už podarilo zorganizovat se ve velmi hlasitou zájmovou skupinu, která se rychle poucila z televizních záberu protestujících zemedelcu francouzských ci italských. Proto platí: cím pozdeji zmenu tohoto typu udeláme, tím bude obtížnejší. Pustme se do ní radši hned.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info