Úřady odmítají nálepku země, kde je "velmi pravděpodobně" BSE
03.04.2001 | Hospodářské noviny
Jak Ministerstvo zemědělství, tak Státní veterinární správa včera označily začlenění České republiky Evropskou komisí (EK) mezi země s vysoce pravděpodobným výskytem nemoci šílených krav (tzv. BSE) za politické rozhodnutí, které není založeno na odborných argumentech. "Zdá se nám neobjektivní, když sousední Rakousko, jež stejně jako ČR dováželo hovězí či masokostní moučku ze zemí, kde se později BSE objevila, je ve druhé a my až v kategorii třetí," řekl včera mluvčí MZe Pavel Kovář. Druhá kategorie totiž podle rozčlenění obsahuje země s nepravděpodobným výskytem BSE.
Mluvčí EK Beate Gminderová včera nicméně řekla, že rozlišení mezi druhou a třetí skupinou nebude mít praktické dopady. Jak druhá skupina - Kanada, Kolumbie, Indie, Mauricius, Pákistán a USA, tak třetí skupina (především kandidátské země na vstup do EU) musejí od 1. dubna odstraňovat z hovězího vyváženého do EU tzv. rizikový materiál - oči, mozek, střeva, páteř a maso strojově oddělené od páteře.
Český velvyslanec při Evropské unii Libor Sečka však včera naznačil, že rozhodnutí Bruselu může ČR poškodit. "Jde o negativní signál vůči obchodním partnerům."
Obdobně problém vidí také tajemník Agrární komory ČR Jan Záhorka. "O motivech verdiktu můžeme spekulovat, lépe by každopádně bylo, kdyby vůbec nepadl," řekl s tím, že vznik a šíření dobytčí nemoci způsobuje českým chovatelům výrazné škody, které zavinily členské státy EU.
Další články v kategorii Podnikání
- Rybářství Třeboň zahájilo provoz automatu na čerstvé ryby v Třeboni (28.03.2026)
- Dubajské čokoládě odzvonilo. Je tu nový hit, teď frčí žvýkací kuličky (27.03.2026)
- Nejmodernější pila v ČR zahájila provoz v Olomučanech (26.03.2026)
- Heineken sníží objem piva uvařeného ve Velkém Březně nedaleko Ústí nad Labem (26.03.2026)
- Řetězec Albert podal sérii ústavních stížností kvůli pokutám za klamavé slevy (25.03.2026)
- Skupině Mattoni 1873 vzrostly v roce 2025 tržby na 25,2 miliardy korun (25.03.2026)
- Návrat do dětství, ale s hvězdičkou. Buchtičky se šodó se dnes koupou v ovocném žahouru i karibském rumu (25.03.2026)
- Efektivní pekárna v roce 2026: jak vypadá dobře řízený provoz (24.03.2026)
- Obnovení prodejů o svátcích narazilo u ministerstva i odborů (24.03.2026)
- Potravinářský koncern Danone kupuje britského výrobce proteinových nápojů Huel (24.03.2026)

Tweet



